سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد دلاری برای اجرای طرح‌های بهینه‌سازی/ کاشت ۵ میلیون اصله نهال در صنایع پالایشی به‌منظور مشارکت در پروژه‌های ترسیب کربن

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تأکید بر همکاری نزدیک بین صنعت و محیط زیست گفت: به‌منظور اجرای دستور مقام معظم رهبری و اجرای تکالیف ترسیب کربن صنایع، کاشت ۵۰۰ هزار اصله نهال در صنایع پالایشی در دستور کار قرار گرفته است که این عدد در سال‌های آینده به ۵ میلیون اصله افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرنگار شانا، جلیل سالاری صبح امروز (یکشنبه، ۱۵ بهمن‌ماه) در آیین کاشت ۳ هزار اصله نهال در پالایشگاه نفت تهران و ۵۰۰ هزار اصله نهال در صنایع پالایشی گفت: ۱۵ میلیارد دلار تاکنون به طرح‌های بهینه‌سازی صنایع پالایشی اختصاص داده شده است و افزون بر این به ۹ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری دیگر در طرح‌های ارتقای کیفی‌ نفت کوره نیاز داریم.

وی ضمن قدردانی از همراهی سازمان توسعه منابع طبیعی و آبخیزداری برای ایجاد هم‌افزایی بین صنعت و منابع طبیعی و اختصاص عرصه در زمینه افزایش سرانه فضای شرکت‌های پالایشی افزود: همسو با دستور مقام معظم رهبری برای کاشت یک میلیارد نهال در کشور تا چهار سال آینده بر اساس تفاهم‌نامه با وزارت جهاد کشاورزی، ۵۰۰ هزار اصله نهال در صنایع پالایشی کشور غرس خواهد شد که امیدواریم این عدد در سال‌های آینده به ۵ میلیون اصله برسد.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش تأکید کرد: امیدواریم بتوانیم با همکاری و هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی در محیط‌های فراعملیاتی نیز درخت بکاریم که این اقدام تاکنون در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اجرایی شده است و در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس نیز به‌زودی اجرایی می‌شود، افزون بر آن شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با این اقدام به‌صورت فعالانه در اقدام‌های جهانی برای ترسیب کربن مشارکت خواهد کرد.

سالاری با اشاره به برنامه‌ریزی این صنعت برای ایجاد فضای سبز در محیط‌های صنعتی همسو با مسئولیت‌ اجتماعی صنعت نفت گفت: گسترش فضای سبز تأسیسات پالایشی به موازات تولید و عرضه و دیگر اقدام‌های اجتماعی ما انجام می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه یکی از مسئولیت‌های اجتماعی ما افزایش رعایت سرانه فضای سبز در حوزه محیط زیست است، درباره مصرف انرژی در شرکت‌های پالایشی گفت: به‌صورت کلی در ۱۰ پالایشگاه کشور روزانه ۱۸ میلیون مترمکعب گاز طبیعی مصرف می‌شود، در حالی که مقدار مصرف شهر گاز تهران به تنهایی روزانه نزدیک به ۱۰۰ تا ۱۰۵ میلیون مترمکعب است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به اقدام‌های محیط زیستی انجام‌شده در صنایع پالایشی گفت: در حوزه درون‌سازمانی تلاش شده است گازهای مشعل پالایشگاه‌ها را به‌صورت کامل خاموش کنیم و در دفع لجن، کیفی‌سازی و افزایش سرانه فضای سبز در حد استانداردهای تکلیف‌شده وظایف خود را انجام دادیم.

سالاری با اشاره به اینکه در بخش حمل‌ونقل جوان‌ترین ناوگان حمل‌ونقل سنگین در صنایع را داریم، افزود: ۸ هزار خودرو حمل فرآورده جوان و تجهیز شده و مجهز به تجهیزات طرح کهاب هستند و تلاش مجموعه این است که استانداردها را در این زمینه رعایت کنیم.

وی تأکید کرد: در گذشته در حوزه پدافند غیرعامل، فضای سبز، نیروی عملیاتی و آبیار سمت داشتیم که این موضوع نشانه اهمیت زمینه مسئولیت‌ اجتماعی است.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی افزود: امیدواریم اقدام‌های این‌چنینی در آینده این صنعت در زمینه حفظ محیط زیست گامی تأثیرگذار باشد.

به گزارش شانا، با اجرای این تفاهم‌نامه کاشت ۵۰۰ هزار اصله نهال در صنایع پالایشی کشور به‌صورت همزمان اجرایی خواهد شد که این عدد در پالایشگاه بندرعباس ۲۰۰ هزار اصله، در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس ۱۲۰ هزار اصله، در پالایشگاه تهران ۳ هزار اصله، در پالایشگاه لاوان ۱۳۰۰ اصله، در پالایشگاه شیراز ۱۰۰۰ اصلی، در شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ۲۰۰ هزار اصل، در پالایشگاه کرمانشاه ۱۰۰ هزار، در شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ۱۸ هزار و ۲۰۰ اصله، در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ۲۲ هزار و ۵۰۰ اصله، در پالایشگاه آبادان ۳۲ هزار و ۵۰۰ اصله، در پالایشگاه اصفهان ۴۰ هزار اصله و در پالایشگاه شازند ۵۰ هزار اصله خواهد بود.

کد خبر 637205

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =