تثبیت قیمت نفت در پی مذاکرات آتش‌بس در نوار غزه

قیمت نفت به‌دنبال سفر وزیر خارجه آمریکا به خاورمیانه و مذاکره درباره برقراری آتش‌بس در نوار غزه، در معامله‌های روز سه‌شنبه بدون تغییر ماند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در پی سفر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، به خاورمیانه، سرمایه‌گذاران منتظر هستند که این سفر به برقراری آتش‌بس و پایان تنش‌ها در نوار غزه منجر می‌شود یا خیر؛ تنش‌هایی که سبب بالا رفتن نگرانی‌ها درباره عرضه نفت از سوی تولیدکنندگان بزرگ این منطقه شده است. به همین‌دلیل، قیمت‌های نفت روز سه‌شنبه (۱۷ بهمن‌ماه) تثبیت شد.

بهای معامله‌های آتی نفت خام شاخص برنت دریای شمال روز سه‌شنبه تا ساعت ۹ و ۱۴ دقیقه به وقت گرینویچ با ۸ سنت کاهش به ۷۷ دلار و ۹۱ سنت برای هر بشکه رسید.

معامله‌های آتی نفت خام شاخص وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) نیز روز سه‌شنبه با ۱۳ سنت کاهش با قیمت ۷۲ دلار و ۶۵ سنت برای هر بشکه معامله شد.

هر دو نوع شاخص نفت در معامله‌های روز دوشنبه (۱۶ بهمن‌ماه) برای نخستین بار در معامله‌های چهار روز قبل از آن، حدود یک درصد رشد داشتند.

پریانکا ساچدوا، تحلیلگر بلندپایه بازار در شرکت فیلیپ نوا، گفت: نشانه‌ای از کاهش تنش در بحران خاورمیانه وجود ندارد و به‌ همین دلیل همچنان افزایش ناخوشایند قیمت‌های نفت ادامه دارد.

با این حال، نگرانی‌ها درباره چشم‌انداز تقاضا، افزایش قیمت را محدود کرده است.

به گفته تحلیلگران، پیش‌بینی‌ها درباره افزایش بیشتر نرخ بهره بانکی برای مدت زمان بیشتر در آمریکا و مناطق دیگر و تداوم مشکلات اقتصادی در چین می‌تواند مصرف نفت را کاهش دهد.

لئون لی، تحلیلگر مؤسسه سی‌ام‌سی مارکتس، نیز گفت: با توجه به اینکه احتمال توقف روند افزایشی شاخص‌های اقتصادی ایالات متحده وجود دارد، بازگشت به سطح بالای قبلی دشوار خواهد بود.

در زمینه عرضه نیز فعالان بازار منتظر داده‌های صنعتی درباره ذخیره‌سازی نفت خام آمریکا هستند که قرار است اواخر روز سه شنبه منتشر شود. پنج تحلیلگر شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز برآورد کردند که ذخیره‌سازی‌های نفت خام آمریکا در هفته منتهی به دوم فوریه (جمعه، ۱۳ بهمن‌ماه) حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه افزایش داشته است.

کد خبر 637390

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =