پتروشیمی نخل آسماری به بهره‌برداری رسید

پتروشیمی نخل آسماری همسو با تکمیل زنجیره ارزش متانول پس از ۲۰ سال با سرمایه‌گذاری ۴۳ میلیون دلاری با دستور سرپرست ریاست‌جمهوری به بهره‌برداری رسمی رسید.

به گزارش خبرنگار شانا، پتروشیمی نخل آسماری با هدف تولید سالانه تولید ۳۱ هزار تن استالدئید، پارافرمالدئید، پنتااریتریتول امروز (دوشنبه، چهارم تیر) با حضور محمد مخبر، سرپرست ریاست‌جمهوری، و جواد اوجی، وزیر نفت، افتتاح شد.

اجرای طرح پتروشیمی نخل آسماری در سایت شماره ۳ منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی (ماهشهر) در سال ۱۳۸۲ آغاز، اما اجرای آن در سال ۱۳۸۷ پس از تکمیل واحد فرمالین پنتا متوقف و در خرداد ۱۴۰۰ دوباره آغاز شد و طی ۲۹ ماه در دولت سیزدهم با تلاش‌های شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت از پیشرفت ۱۰درصدی به پیشرفت ۱۰۰درصدی رسید.

سرمایه‌گذاری انجام‌شده در شرکت پتروشیمی نخل آسماری ۴۳ میلیون دلار است و واحد پنتااریتریتول پتروشیمی نخل آسماری سالانه ۲۰ میلیون دلار ارزآوری برای کشور خواهد داشت.

پتروشیمی نخل آسماری در فاز نخست برای بیش از ۴۰۰ نفر به‌صورت مستقیم و برای ۸۰۰ نفر به‌صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی دارد.

خوراک واحد پنتااریتریتول پتروشیمی نخل آسماری فرمالدئید، استالدئید، هیدرکسید سدیم، اسیدفورمیک و کربن اکتیو است. متانول به‌عنوان ماده اولیه تولید فرمالین از یکی از واحدهای پتروشیمی تأمین می‌شود و اتانول به‌عنوان ماده اولیه تولید استالدئید از شرکت‌های داخلی استان خوزستان تأمین خواهد شد.

ظرفیت تولید استالدئید ۶ هزار تن، پارافرمالدئید ۱۰ هزار تن، پنتااریتریتول ۱۵ هزار تن است.

پنتااریتریتول محصولی راهبردی است که در صنایع داروسازی به‌عنوان افزودنی و تثبیت‌کننده، در صنعت رنگ‌سازی برای تولید رنگ‌های خاص و پایدار و ماده اصلی در تولید روغن‌های روان‌کننده کاربرد دارد. این محصول از مواد اولیه تولید رزین‌های پلاستیکی زیست تخریب‌پذیر مؤثر در کاهش زباله‌های پلاستیکی است.

براساس این گزارش، اجرای طرح‌های جدید پلاستیک‌های زیست‌تخریب‌پذیر و پلی‌استال در پتروشیمی نخل آسماری نیز در این شرکت تعریف و برنامه‌ریزی شده است که این پروژه‌ها همانند پروژه پنتااریتریتول، برای نخستین‌ بار در کشور اجرا خواهند شد. پلاستیک‌های زیست تخریب‌پذیر (PBAT) در صنایع بسته‌بندی مواد غذایی، تولید فیلم‌های زیست‌تخریب‌پذیر در صنعت کشاورزی، تولید کیسه‌های خرید و فیلم‌های مالچ و پوشش کاغذ و برچسب کاربرد دارند و محصول ارزشمندی است که کمک بزرگی برای حل مشکل زباله‌های پلیمری می‌کند. پلی‌استال نیز در صنایع خودروسازی، جایگزینی برای فلزات در تولید قطعات، صنایع الکترونیک، لوازم خانگی، آبیاری، وسایل و ابزارآلات و کالاهای مصرفی کاربرد دارد.

محصولات نهایی پتروشیمی نخل آسماری در انتهای زنجیره ارزش متانول و اتانول قرار دارند و برای نخستین‌ بار در کشور تولید می‌شوند.

کد خبر 637904

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =