تحریم سبب شکوفایی نبوغ ایرانی‌ها شد

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اظهار کرد: ما از تحریم استقبال نمی‌کنیم، اما شرایط دوران تحریم سبب شکوفایی نبوغ ایرانی‌ها شد و امروز با تکیه بر توان داخلی در حال توسعه و پیشرفت صنعت پتروشیمی هستیم.

به گزارش شانا، مرتضی شاهمیرزایی در نخستین نشست هم‌اندیشی CAPTURE CO۲ که روز چهارشنبه (دوم اسفندماه) برگزار شد، اظهار کرد: راهبرد جمع‌آوری گازهای همراه مشعل و مدیریت کربن از دو سال پیش در شرکت ملی صنایع پتروشیمی مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته است.

وی افزود: با اجرای راهبرد جمع‌آوری گازهای همراه مشعل در گچساران، مارون، مسجدسلیمان و شرق اهواز ضمن صیانت از محیط زیست، بخشی از خوراک مورد نیاز مجتمع‌های پتروشیمی برای تکمیل زنجیره ارزش تأمین خواهد شد.

معاون وزیر نفت با اشاره به احیای بعضی از طرح‌های نیمه‌تمام و متوقف صنعت پتروشیمی در دولت سیزدهم، تصریح کرد: برخی از اقدام‌هایی که برای امید آفرینی و توسعه در مناطق انجام شده است، آغاز دوباره عملیات اجرایی طرح‌های پتروشیمی گلستان، زنجان و ابن‌سینای همدان است که از سال‌ها پیش متوقف شده بودند.

شاهمیرزایی با تأکید بر لزوم حمایت از ساخت داخل، خواستار شتاب‌بخشی در انتقال دانش فنی و فناوری‌های روز جهان با هدف خودکفایی شد و تأکید کرد: ما از تحریم استقبال نمی‌کنیم، اما شرایط دوران تحریم سبب شکوفایی نبوغ ایرانی‌ها شد و امروز با تکیه بر توان داخلی در حال توسعه و پیشرفت صنعت پتروشیمی هستیم.

وی با بیان اینکه شرکت ملی صنایع پتروشیمی به‌عنوان شرکتی پیشرو، راهبری کلان و تنظیم‌گری صنعت را به‌عهده دارد، گفت: بر مبنای سیاست‌گذاری‌های کلان و ترسیم آینده توسعه، باید با استفاده از همه ظرفیت‌های موجود در کشور به‌سوی خودکفایی کامل و قطع واردات گام برداریم.

جلوگیری از هدررفتن ۹۵ هزار تن هیدروژن در ستاره خلیج‌فارس

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این که موافقت اصولی اجرای طرح آمونیاک شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس صادر شد، افزود: با اجرای این طرح ضمن جلوگیری از هدررفت ۹۵ هزار تن هیدروژن، ۴۵۰ هزار تن به ظرفیت تولید آمونیاک کشور افزوده خواهد شد.

شاهمیرزایی ادامه داد: مجموع گاز مصرفی مجتمع‌های پتروشیمی کمتر از ۸ درصد کل گاز مصرفی کشور است و این گاز باید به ارزش‌افزوده تبدیل شود و محصولات نهایی با هدف کاهش خام‌فروشی در مسیر تکمیل زنجیره ارزش تولید شود.

وی به هدف‌گذاری انجام شده برای بومی‌سازی کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت اشاره کرد و گفت: تا پایان فعالیت دولت سیزدهم همه کاتالیست‌ها توسط شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و شرکت‌های همکار داخلی‌سازی می‌شود و برای همیشه مشکل واحدهای تولیدی برطرف خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی خطاب به شرکت‌کنندگان در این نشست تخصصی گفت: رهبر معظم انقلاب تأکید دارند که مردم از مسئولان مطالبه‌گر باشند و در این راستا همه مدیران و کارکنان شرکت ملی صنایع پتروشیمی آماده هرگونه حمایت و همکاری برای صیانت از محیط زیست و توسعه پایدار صنعت پتروشیمی ایران هستند.

نخستین نشست هم‌اندیشی CAPTURE CO۲ با حضور مدیران و همچنین نمایندگانی از وزارت نفت و شرکت تابعه، وزارت نیرو، مجتمع‌های پتروشیمی، پالایشگاه‌ها و شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی برگزار شد.

کد خبر 637940

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =