تکمیل ساخت مخازن راهبردی ذخیره‌سازی نفت خام در دولت سیزدهم

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با بیان اینکه آغاز ساخت مخازن راهبردی نفت خام در گوره از سال ۱۳۸۱ آغاز شده است، گفت: پس از دو دهه تعلل، اکنون این مخازن در دولت سیزدهم تکمیل شده و در ابتدای سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

ابوذر شریفی در گفت‌وگو با خبرنگار شانا با اشاره به ساخت مخازن راهبردی ذخیره‌سازی نفت خام در گوره اظهار کرد: مخازن گوره، مخازن راهبردی ۴ میلیون بشکه‌ای هستند که در اواخر دهه ۷۰ شمسی مصوب شد و عملیات اجرایی آن نیز از سال ۱۳۸۱ آغاز شده است.

وی با تأکید بر اینکه در دو دهه گذشته سه پیمانکار در این زمینه فعال بودند، ادامه داد: از سال ۱۳۹۶ ساخت این مخازن راهبردی متوقف شد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت تصریح کرد: با روی کار آمدن دولت سیزدهم و تأکید رئیس‌جمهوری بر اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام، این مأموریت به وزارت نفت ابلاغ شد و یکی از طرح‌هایی که در اولویت قرار گرفت ساخت مخازن راهبردی ۴ میلیون بشکه‌ای نفت خام در گوره بود.

شریفی با اشاره به حمایت وزیر نفت، مدیرعامل شرکت ملی نفت،همچنین هیئت‌مدیره این شرکت از تکمیل این مخازن گفت: با توجه به این تأکیدها و حمایت‌ها، عملیات اجرایی آغاز شد.

وی با بیان اینکه در ابتدای دولت سیزدهم پیشرفت عملیات اجرایی مخازن راهبردی گوره بیش از ۷۰ درصد بود، افزود: امروز در انتهای عملیات اجرایی ساخت این مخازن قرار داریم و در ماه‌های ابتدایی سال آینده عملیات راه‌اندازی آغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ادامه داد: سرمایه‌گذاری انجام‌شده برای ساخت این مخازن حدود ۸۰ میلیون دلار برآورد می‌شود.

شریفی با تأکید بر اینکه مجموع این پروژه شامل ۶ مخزن به ظرفیت ۴ میلیون بشکه نفت خام است، گفت: با توجه به ملاحظات پدافندی، این مخازن از نوع مخازن بتنی نیمه‌مدفون هستند تا امنیت بالایی برای ذخیره‌سازی راهبردی نفت خام داشته باشند.

نصب ۹۴ درصد پمپ‌های خط لوله گوره - جاسک در دولت سیزدهم

وی تصریح کرد: خط لوله انتقال نفت گوره - جاسک کل کامل شده و ایستگاه حفاظت کاتدی و فیبر نوری کل مسیر به بهره‌برداری رسیده است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با اشاره به اینکه این خط هشت ایستگاه دارد، گفت: پنج ایستگاه تقویت فشار، دو ایستگاه توپکرانی و یک ایستگاه پایانی در مسیر خط لوله گوره - جاسک ساخته شده و به جز کارهای نهایی در ایستگاه تقویت فشار پنجم، سایر ایستگاه‌ها تکمیل شده است.

شریفی با بیان اینکه این امکان همیشه برای انتقال و ارسال نفت‌خام در خط لوله گوره - جاسک وجود داشته است، افزود: در زمان افتتاح این خط لوله در دولت قبل، از مجموع ۵۰ پمپی که باید نصب می‌شد، تنها سه پمپ در مدار بود و اگرچه امکان انتقال نفت وجود داشت اما این انتقال با پایداری اندک انجام می‌شد.

وی ادامه داد: اکنون ۵۰ پمپ لازم در این خط لوله در ایستگاه‌های تقویت فشار نصب شده است که نشان می‌دهد ۴۷ پمپ خط لوله انتقال نفت خام گوره - جاسک در دولت سیزدهم نصب شده است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت تأکید کرد: همچنین ۱۴ پست برق در این مسیر تعریف شده که در روز افتتاح یک پست مورد استفاده بود و اکنون ۱۴ پست برق تکمیل و در این راه حدود ۳۰۰ کیلومتر خط انتقال برق احداث شده است.  

شریفی گفت: هر زمان که پایانه جاسک آماده شود، امکان ارسال پایدار نفت خام از این خط لوله میسر است.

وی با تأکید بر اینکه همچنین حداقل ۲ میلیون بشکه از مجموع ۱۰ میلیون بشکه مخازن ذخیره‌سازی در انتهای خط آماده شده است، اظهار کرد: ۲ میلیون بشکه بعدی نیز در مراحل نهایی است و آماده نفت‌گیری هستند.

کد خبر 638522

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =