اوجی: ایران آماده صدور خدمات فنی و مهندسی به ازبکستان است

وزیر نفت از آمادگی ایران برای اشتراک‌گذاری دستاوردهای صنعت نفت ایران در پروژه‌های نفتی ازبکستان خبر داد و گفت: صنعت نفت ایران هم‌اکنون با بیش از ۴۰ کشور جهان در حوزه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی همکاری دارد.

به گزارش خبرنگار شانا، جواد اوجی بعدازظهر امروز (سه‌شنبه، ۱۵ اسفندماه) در دیدار با جورابیک میرزا محمود اف، وزیر انرژی ازبکستان با تشریح توانمندی‌های صنعت نفت ایران گفت: هم‌اکنون این صنعت خودکفاست و همه میدان‌های نفت و گاز ایران از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان توسعه می‌یابد.

وی با اشاره به فناوری‌های پیشرفته به‌کاررفته در صنعت نفت و گاز کشور ادامه داد: هم‌اکنون مهندسان ایرانی بدون حضور کارشناسان و مستشاران خارجی در عمق ۶ هزار متری زمین چاه‌های نفت و گاز را حفاری می‌کنند.

وزیر نفت با اشاره به اینکه صنعت نفت ایران با وجود تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده آمریکا به خودکفایی کامل رسیده است، اظهار کرد: ما هم‌اکنون با بیش از ۴۰ کشور دنیا در حوزه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی همکاری داریم.

اوجی از آمادگی شرکت‌ها و سازندگان ایرانی برای حضور در پروژه‌های صنعت نفت ازبکستان خبر داد و گفت: ما هم‌اکنون با بیش از ۴۰ کشور دنیا در حوزه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی همکاری داریم.

ایران تجربه و دانش فنی خود را با ازبکستان به اشتراک بگذارد

وزیر انرژی ازبکستان هم در ادامه هدف از دیدار با وزیر نفت ایران را پیگیری اجرای توافق‌های امضاشده بین شوکت میرضیایف و سیدابراهیم رئیسی، رؤسای جمهوری دو کشور اعلام کرد و گفت: رئیس‌جمهوری ازبکستان و دولت وی تأکید ویژه‌ای بر توسعه روابط با کشور ایران به‌ویژه صنعت نفت آن دارد.

وی با بیان اینکه مسئولان ازبکستان اطلاع کاملی از توان بالای شرکت‌های ایرانی در اکتشاف، استخراج، انتقال و پالایش نفت و گاز دارند، اظهار کرد: بنده در نمایشگاه‌های بین‌المللی انرژی شاهد توانمندی ایرانیان در ساخت ابزارآلات و دستگاه‌های فوق‌پیشرفته صنعت نفت و گاز بوده‌ام.

وزیر انرژی ازبکستان با تأکید بر اینکه ایرانیان نه‌تنها در حوزه نفت و گاز، بلکه با حمایت دولت خود در عرصه ماشین‌سازی و ماشین‌آلات دوار نیز به خودکفایی رسیده‌اند، ادامه داد: از وزارت نفت ایران درخواست داریم تجربه و دانش فنی خود در این زمینه‌ها با صنعت نفت ازبکستان به اشتراک بگذارد.

میرزا محمود اف تصریح کرد: با توجه به بهبود شرایط اقتصادی در ازبکستان مصرف گاز و فرآورده‌های نفتی به‌شدت افزایش یافته است، از این رو یکی از حوزه‌های همکاری با صنعت نفت ایران می‌تواند در زمینه ساخت پالایشگاه نفت و گاز و توسعه میدان‌های گازی متمرکز باشد.

وی بر اجرایی‌سازی تفاهم‌های دوجانبه و در عین حال توسعه و تقویت مناسبات در بخش‌ نفت و گاز تأکید کرد.

کد خبر 638642

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =