نتایج امیدبخش حضور شرکت‌های ایرانی در طرح ملی فشارافزایی پارس جنوبی

مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: فشارافزایی نیاز صددرصدی در پارس جنوبی است و با توجه به برنامه تدوین‌شده و توانایی بالای شرکت‌های داخلی تا دو سال آینده شاهد نتایجی خیره‌کننده در این زمینه خواهیم بود.

غلامرضا نورانی در گفت‌وگو با خبرنگار شانا اظهار کرد: شرکت‌های مپنا و اوتی‌سی در ایران توانایی ساخت توربوکمپرسور را دارند و شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب در قالب دو قرارداد با این شرکت‌ها در زمینه ساخت توربین و کمپرسور در حال همکاری است و این شرکت‌ها با همکاری مشترک خارجی کمپرسور و توربین می‌سازند.

وی افزود: فشارافزایی نیاز صددرصدی در پارس جنوبی است و با توجه به برنامه تدوین‌شده و توانایی بالای شرکت‌های داخلی همچون مپنا و اوتی‌سی، پروژه فشارافزایی پارس جنوبی برای نخستین بار در ایران به بهره‌برداری می‌رسد و تا دو سال آینده شاهد نتایج چشمگیری در این زمینه خواهیم بود.

شایان ذکر است قراردادهای مربوط به طرح ملی فشارافزایی میدان مشترک گازی پارس جنوبی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین طرح‌های وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران روز یکشنبه (۲۰ اسفندماه) امضا شد.

طرح فشارافزایی میدان مشترک گازی پارس جنوبی به‌دلیل تأثیر قابل‌توجه بر تأمین گاز و میعانات گازی مورد نیاز کشور، اکنون یکی از مهم‌ترین طرح‌های وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران است.

با اجرای طرح یادشده با سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری، مقدار افزایش برداشت گاز و میعانات گازی به‌ترتیب ۹۰ تریلیون فوت‌مکعب (TCF) و ۲ میلیارد بشکه خواهد شد که در نتیجه حدود ۹۰۰ میلیارد دلار برای کشور درآمد به همراه خواهد داشت.

کد خبر 638976

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =