۱۱ میلیون برگ سند تاریخی صنعت نفت به‌صورت دیجیتال در اختیار پژوهشگران قرار می‌گیرد

مدیر مرکز اسناد و موزه‌های صنعت نفت با اشاره به دیجیتال‌سازی اسناد صنعت نفت گفت: بستر مناسبی از سوی این مدیریت برای نمایش اسناد به‌صورت دیجیتال فراهم است و تا یک سال آینده ۱۱ میلیون‌ برگ سند تاریخی صنعت نفت که در مرکز اسناد نگهداری می‌شود به‌صورت دیجیتال در اختیار پژوهشگران و علاقه‌مندان برای استفاده بهینه قرار می‌گیرد.

به گزارش شانا به نقل از مدیریت مرکز اسناد و موزه‌های صنعت نفت، حسین شاملی شنبه (۱۹ اسفندماه) در آیین گشایش نخستین نمایشگاه موزه‌ها، اشیا و اسناد تاریخی صنعت نفت جنوب در اهواز با اشاره به اینکه شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب همیشه جزو نخستین‌ها بوده است، اظهار کرد: این شرکت در توجه به مسائل فرهنگی نیز در جایگاه نخست قرار دارد و برگزاری این نمایشگاه همسو با این هدف مهم است.

وی با بیان اینکه توجه به مسائل فرهنگی یک موضوع دغدغه‌محور است و سازمانی نیست، یادآور شد: در برنامه چهارم تا ششم توسعه بر این موضوع تأکید شده است دستگاه‌هایی که دارای اماکن و اسناد میراثی هستند خودشان متولی نگهداری و نشر آثار و اسناد هستند.

مدیر مرکز اسناد و موزه‌های صنعت نفت با اشاره به اینکه صنعت نفت همیشه جزو نخستین‌ها بوده است، افزود: صنعت نفت هم‌اکنون با داشتن هشت موزه و نمایشگاه دائمی، ۱۱۴ اثر ثبت ملی شده و ۱۱ میلیون برگ سند تاریخی در میان همه دستگاه‌های کشور پیشروست.

نقش غیرقابل انکار نفت در بخش‌های مختلف کشور

شاملی نقش نفت را در بخش‌های مختلف کشور از جمله اقتصاد، سیاست، فرهنگ و تحریم غیرقابل انکار دانست و گفت: رسالت ما با توجه به این نقش، نشر این اسناد و نشان دادن جایگاه واقعی صنعت نفت در ادوار مختلف تاریخ است.

وی با تأکید بر اینکه ثبت آثار تاریخی و حفظ میراث نفتی نباید خللی در انجام کارهای عملیاتی این صنعت ایجاد کند، افزود: با دستور وزیر نفت، تهیه نظام‌نامه اختصاصی برای میراث صنعت نفت در حال پیگیری است تا با تدوین آن، ضمن حفظ میراث صنعت نفت خللی در کارهای عملیاتی انجام نشود.

ضرورت تشکیل گنجینه نفت در اهواز

مدیر مرکز اسناد و موزه‌های صنعت نفت با اشاره به اینکه برگزاری نخستین نمایشگاه موزه‌ها، اشیا و اسناد تاریخی صنعت نفت فرصت مناسبی برای تأسیس گنجینه نفت در اهواز است که تشکیل آن نیاز به حمایت از سوی مدیران ارشد شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب دارد، اظهار کرد: در تهران هم‌اکنون این گنجینه با حدود ۹ هزار شیء وجود دارد و لزومی ندارد همه اشیای تاریخی صنعت نفت به تهران منتقل شود.

شاملی در ادامه به موضوع تاریخ شفاهی صنعت نفت اشاره کرد و با یادآوری اینکه طبق دستورمقام عالی وزارت، مدیریت مرکز اسناد و موزه‌های صنعت نفت مسئول تدوین تاریخ شفاهی کارکنان صنعت نفت است، افزود: در این زمینه اقدام‌های مناسبی از جمله تخصیص استودیو برای ثبت و ضبط خاطرات کارکنان این صنعت انجام شده است.

وی ادامه داد: مدیریت مرکز اسناد و موزه‌های صنعت نفت به‌تازگی فراخوانی برای آموزش تدوین تاریخ شفاهی صنعت نفت منتشر کرده است که علاقه‌مندان می‌توانند در آن ثبت‌نام کنند.  

احیای سایت میراثی

مدیر مرکز اسناد و موزه‌های صنعت نفت احیای یک سایت میراثی را بهترین روش در آن مجموعه دانست و افزود: به‌عنوان نمونه اگر ساختمان دفتر مدیرعامل یکی از مناطق دارای ۹۰ سال قدمت باشد بدون تردید مهمانی که وارد آن مجموعه می‌شود تحث تأثیر غنای آن مجموعه قرار می‌گیرد.

شاملی تأکید کرد: اگر در فضای میراثی قرار باشد بنایی الحاق شود بهتر است نمای بیرون آن متناسب با معماری فضای میراثی باشد.

نخستین نمایشگاه موزه‌ها، اشیا و اسناد تاریخی صنعت نفت جنوب از ١٩ تا ٢٢ اسفندماه و از ساعت ٩ صبح تا ١٧ عصر برگزار می‌شود.

کد خبر 639025

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =