افزایش ۳۳ درصدی فروش پتروشیمی بندرامام در ۱۴۰۲/ تحقق حدود ۱۰۰ درصدی برنامه تولید

شرکت پتروشیمی بندرامام در سال ۱۴۰۲ با تولید حدود ۴.۵ میلیون تن انواع محصول به حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان فروش دست یافته است که نسبت به سال ۱۴۰۱ افزایش ۳۳ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت پتروشیمی بندرامام، گزارش اهم دستاوردهای شرکت پتروشیمی بندرامام در سال ۱۴۰۲ نشان می‌دهد، این شرکت در آستانه عرضه اولیه سهام در بازار سرمایه توانسته تحول اساسی در روند دریافت خوراک مصرفی، تولید، فروش، صادرات و سرانجام سودآوری و تحقق برنامه‌های ترسیم شده خود ایجاد کند.

بر اساس گزارش سالانه ارائه شده، در سال ۱۴۰۲ و در پی بهره‌برداری از فاز نخست پالایشگاه گاز هویزه خلیج فارس با سرمایه‌گذاری شرکت پتروشیمی بندرامام، اجرای تعمیرات اساسی در شرکت‌های تأمین‌کننده خوراک از سوی متخصصان و کارشناسان پتروشیمی بندرامام و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده به‌منظور احداث خط لوله جدید تأمین خوراک و افزایش تولید در کارخانه‌های ان‌جی‌ال، مقدار خوراک دریافتی مجتمع پتروشیمی بندرامام با ۱۶ درصد افزایش نسبت به سال ۱۴۰۱ به بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن رسید که این حجم از خوراک دریافتی طی ۶ سال گذشته در مجتمع پتروشیمی بندرامام بی‌سابقه بوده است و رکوردی تازه در خوراک دریافتی مجتمع به شمار می‌آید.

در بخش تأمین خوراک، افزون بر رکوردشکنی و افزایش ۱۶ درصدی مجموع خوراک دریافتی مجتمع نسبت به سال ۱۴۰۱، میعانات گازی مورد نیاز مجتمع نیز تا حدود ۱۲۰ درصد برنامه محقق شده و به بیش از ۲۱ میلیون بشکه در سال رسیده که تأثیر بسزایی در افزایش میزان تولید و سودآوری برای سهامداران داشته است.

در بخش آماری تولید مجتمع پتروشیمی بندرامام، هم‌زمان با آغاز طرح بزرگ «بندرامام نوین» مقدار تولید محصولات با ارزش این شرکت در نخستین سال اجرای این طرح بزرگ و ملی به رقم بی‌سابقه‌ای طی ۶ سال اخیر رسیده و مجموع تولیدات با ثبت رکورد ۴.۵ میلیون تن، بیش از ۱۳ درصد افزایش نسبت به سال پیش از آن را نشان می‌دهد و نشان‌دهنده تحقق حدود ۱۰۰ درصدی برنامه تولید مجتمع است.

در میان تحقق ۱۰۰ درصدی برنامه تولید در سال ۱۴۰۲، محصولاتی مانند پنتان پلاس با شکستن رکورد پنج‌ساله تولید، ۱۲۱ درصد برنامه را محقق کرده و محصول با ارزش LD برای نخستین بار طی ۶ سال گذشته به حدود ۱۲۰ هزار تن رسیده  که بیانگر تحقق ۱۲۰ درصدی تولید است. تولید محصولاتی مانند بوتان و پروپان نیز در بهترین شرایط تولید قرار داشته و بیش از ۱۱۰ درصد برنامه تولید در این محصولات محقق شده که این مقدار تولید برای نخستین بار طی سالیان گذشته ثبت شده و نوید روزهایی خوش برای اقتصاد کشور و سهامداران شرکت پتروشیمی بندرامام را می‌دهد.

محصول با ارزش و راهبردی MTBE از دیگر محصولات سال ۱۴۰۲ بوده که با تولید بیش از نیم میلیون تن، رکورد هفت سال گذشته را ثبت و ۱۰۱ درصد برنامه تولید را در سال گذشته محقق کرد.

هم‌زمان با شمارش معکوس اهالی بازار سرمایه برای پذیرش و عرضه اولیه سهام پتروشیمی بندرامام، فروش در این شرکت به بیش از ۷۰ هزار میلیارد تومان رسیده است که افزایش ۳۳ درصدی نسبت به سال 1401 را نشان می‌دهد. این رشد درآمد که می‌تواند تا ۱۲۰ درصد سود خالص پارسال را پوشش دهد، می‌تواند برای هر سرمایه‌گذار بازار سرمایه بیش از دیگر نمادهای گروه شیمیایی جذابیت ایجاد کند.

پتروشیمی بندرامام در سال ۱۴۰۲ توانسته بیش از ۷۵۰ میلیون دلار ارزآوری برای کشور ایجاد کند که ۴.۱ درصد از ارزش صادرات کل محصولات پتروشیمی کشور است.

تولید حلال SOLVESSO۱۰۰ در واحد آروماتیک به دست متخصصان پتروشیمی بندرامام پس از ۱۲ سال توقف ناحیه ۶۰۰ آروماتیک، امضای تفاهم‌نامه و قراردادهایی به ارزش بیش از ۲۰ میلیون دلار، مصرف بیش از ۲۸ تن کاتالیست ایرانی با بیش از ۲.۲ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی و برگزیده شدن به عنوان مدیر برتر نوآور، شرکت برتر نوآور، کارشناس برتر نوآور و دریافت عناوین برتر متعدد در زمینه‌های رضایت‌مندی مشتریان، منابع انسانی، برترین‌های بورس کالا، صادرکنندگان برتر و مسئولیت‌های اجتماعی، بخشی از دستاوردهای بزرگ شرکت پتروشیمی بندرامام در سال ۱۴۰۲ بوده که اعتماد سهامداران و امید به تحول در صنعت پتروشیمی با تحقق طرح بندرامام نوین را به همراه داشته است.

کد خبر 639314

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =