جابه‌جایی رکورد سرمایه‌گذاری خارجی در دولت سیزدهم/ رتبه برتر به صنعت نفت رسید

مجموع سرمایه‌گذاری خارجی مصوب و معتبر خارجی در ایران طی سه سال اخیر در دولت سیزدهم (۱۴۰۰، ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲) به ۱۱.۹ میلیارد دلار رسید و رکورد بیشترین سرمایه‌گذاری خارجی واقعی در ۱۶ سال اخیر ثبت شد.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، سید احسان خاندوزی طی یادداشتی در صفحه کاربری خود در شبکه اجتماعی «ایکس» اعلام کرد: در سال ۱۴۰۲ رکورد بیشترین سرمایه‌گذاری خارجی واقعی در ۱۶ سال اخیر شکسته شد و چینی‌ها در سال ۱۴۰۲ بیشترین ورود سرمایه را داشتند.

وی یادآور شد: با برنامه‌ریزی انجام‌شده امیدواریم سیر صعودی سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ که از ۲ به ۴ و اکنون ۵.۵ میلیارد دلار رسید باز هم تداوم یابد.

جابه‌جایی رکورد سرمایه‌گذاری خارجی در دولت سیزدهم/ رتبه برتر به صنعت نفت رسید

وزیر امور اقتصاد و دارایی پیش از این هشتم اسفندماه در نشستی خبری با بیان اینکه بخش نفت با ۴.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی کارنامه قابل‌توجهی نسبت به سال‌های گذشته دارد، گفته بود: در ۱۱ ماه امسال بیشترین سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت نفت انجام شده است.

بر اساس آمار خاندوزی، در سه سال اخیر در دولت سیزدهم (۱۴۰۰، ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲) مجموع سرمایه‌گذاری خارجی مصوب و معتبر خارجی در ایران به ۱۱.۹ میلیارد دلار رسیده است.

این در حالی است که در مجموع هشت سال دولت‌های یازدهم و دوازدهم (۱۳۹۲-۱۳۹۹) مجموع سرمایه‌گذاری خارجی مصوب و معتبر خارجی در ایران ۹.۷ میلیارد دلار بود.

از این رو دولت سیزدهم در سه سال عملکرد خود، بیش از هشت سال دولت‌های یازدهم و دوازدهم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب و معتبر (واقعی) در ایران جذب کرده است.

پیش از این، ابوالفضل کوده‌ای، مدیرکل سرمایه‌گذاری خارجی ایران به تشریح شیوه ارائه آمار سرمایه‌گذاری خارجی و روند تصویب و اعتبار سرمایه‌گذاری خارجی پرداخته بود.

بر این اساس، درخواست‌های سرمایه‌گذاری خارجی که به سازمان سرمایه‌گذاری ارائه می‌شود، از سوی این سازمان بررسی و مستندات در چارچوب گزارش‌های رسمی به هیئت سرمایه‌گذاری خارجی ارائه می‌شود و این هیئت موضوع ماده ۶ قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی مسئول بررسی و پذیرش این طرح‌ها است.

این طرح‌ها زمانی که در هیئت سرمایه‌گذاری خارجی پذیرفته می‌شوند، به استناد ماده ۳۲ قانون تشویق سرمایه‌گذاری خارجی، متقاضیان باید بخشی از سرمایه که نشان‌دهنده عزم آنها است را وارد کنند اما در این اثنا ممکن است برخی سرمایه‌گذاران خارجی بنا به دلایل مختلف ازجمله مسائل داخلی یا خارجی و مشکلات بین شرکا و سرمایه‌گذاران، نتوانند سرمایه خود را وارد کنند، از این رو آن بخش از سرمایه‌گذاران خارجی که نتوانستند سرمایه خود را وارد کنند از آمار حذف شده‌اند.

برای نمونه در سال‌های گذشته طرح‌هایی با ارقام بالایی هم تصویب شده بود اما برای این طرح‌ها، بنا به دلایلی هیچگونه سرمایه‌ای وارد نشده و به ناچار از آمار سرمایه‌گذاری حذف شده است. ضمن اینکه در دولت سیزدهم نیز طرح‌های متعددی بوده که مصوب شده‌اند اما متقاضیان نتوانسته‌اند پروژه‌ها را انجام دهند که از آمار حذف شده‌اند و باقیمانده آنها احصا شده است.

بر اساس این پالایش و بررسی سرمایه‌گذاری‌های واقعی و انجام‌شده، مشخص است که در سال‌های پس از برجام نیز بیشتر توافق‌های تجاری و وعده‌های شرکت‌های خارجی به‌ویژه اروپایی‌ها که دولت روحانی به آنها چشم امید داشت، روی کاغذ مانده و ارقام ناچیزی از سرمایه‌گذاری خارجی انجام شده است.

مقدار سرمایه‌گذاری مصوب و معتبر خارجی در سال ۱۴۰۲ بیش از ۴ برابر رقم سرمایه‌گذاری خارجی در سال ۱۳۹۵ به‌عنوان نخستین سال پس از اجرای برجام و امضای ده‌ها توافق کاغذی با شرکت‌های اروپایی است.

این در حالی است که بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی در دولت سیزدهم به ترتیب از سوی روسیه، چین، امارات متحده عربی، ایرانیان مقیم خارج از کشور، ترکیه، عراق، افغانستان، هندوستان و عمان انجام شده است.

جابه‌جایی رکورد سرمایه‌گذاری خارجی در دولت سیزدهم/ رتبه برتر به صنعت نفت رسید

کد خبر 639359

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =