۱۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۲
  • کد خبر: 639662
باید برای ایجاد جهش اقتصادی تلاش کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: نباید حل مشکلات را به افراد دیگر حواله دهیم و همه ما به صورت مستقیم مسئول هستیم تا در حل مشکلات کشور به‌ویژه برای ایجاد جهش اقتصادی تلاش کنیم.

به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری خانه ملت، محمدباقر قالیباف در نشست مشترک نمایندگان و منتخبان مجلس شورای اسلامی با هیئت دولت که عصر امروز (یکشنبه، ۱۹ فروردین‌ماه) در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، ضمن قدردانی از میزبانی دولت برای این مراسم و آرزوی قبولی طاعات، گفت: بدون شک عملیات طوفان الاقصی، نقطه عطفی در جامعه جهانی است از این رو باید هر تحلیل، راهبرد، تکنیک و تاکتیکی در سطوح مختلف محلی، ملی، منطقه‌ای و جهانی را به دو دوره پیش و پس از این عملیات تقسیم کنیم که عملیات با عظمتی بود.

وی با بیان اینکه طبق فرمایش رهبری آسیب‌های ناشی از شکست دشمن در عملیات طوفان الاقصی برای صهیونیست‌ها قابل ترمیم نیست، افزود: خواسته رژیم صهیونیستی این است که قصد دارد این شکست را به هر طریقی جبران کند لذا خدا را شاکریم که بیش از ۶ ماه از این نبرد نابرابر گذشته اما هرگز دشمن به ابتدایی‌ترین خواسته‌های خود در ابعاد نظامی، سیاسی، فرهنگی و رسانه‌ای نرسیده که این یکی از معجزات الهی به‌شمار می‌رود.

رئیس مجلس ادامه داد: امروز همه ما مکلف هستیم مهم‌ترین هدف خود را نبود دستیابی دشمن کودک‌کش و جانی با حمایت آمریکا به خواسته‌های خود قرار دهیم و برای رسیدن به این هدف خود نیازمند تدبیر، خلاقیت، زمان شناسی، استقامت و تداوم مقاومت هستیم و همین است که همچنان مقاومت را در صحنه، موفق نگاه خواهد داشت و به رژیم صهیونیستی اجازه بازگشت برای شکست جبران ناپذیر خود نخواهد داد.

قالیباف در ادامه به منتخبانی که توانستند به دوره دوازدهم مجلس شورای اسلامی راه پیدا کنند خیر مقدم گفت و افزود: از نمایندگان مجلس یازدهم که توانستند مدال افتخار انقلابی بودن مجلس را از رهبر معظم انقلاب به‌ویژه در آخرین سال مجلس دریافت کنند تشکر می‌کنم همچنین به اعضای  هیئت دولت به‌ویژه به ریاست‌جمهوری جناب آقای  رئیسی عرض خسته نباشید و خداقوت دارم.

وی با بیان اینکه باید بدانیم برای خدمت به مردم خیلی زود دیر می‌شود، گفت: فرصت‌ها به سرعت از دست ما می‌رود و این ما هستیم که باید بتوانیم از این فرصت‌ها همانطور که مقام معظم رهبری در نشست اخیر خود تأکید کردند استفاده کنیم و به گونه‌ای عمل کنیم که شرمنده رهبر عزیز و مردم کشورمان نباشیم و فردای قیامت در مقابل شهدا و امام شهدا روسفید باشیم.

رئیس قوه مقننه با اشاره به اهمیت بالای این نشست مشترک میان دولت و مجلس تصریح کرد: این نشست ابعاد مختلفی دارد؛ نخست اینکه به لحاظ زمانی در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان قرار داریم و از جهت سیاسی نیز این نشست در حوزه ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و از جهت کارکردی و هماهنگی بسیار مهم است و همچنین جمع حاضران این جلسه نیز جایگاه مهمی دارند.

حل مشکلات را به افراد دیگر حواله ندهیم

قالیباف هر اتفاق، تحول و امیدی که باید در جامعه ایجاد شود در دست جمعی است که زیر این سقف قرار دارند، اعلام کرد: ما نباید حل مشکلات را به افراد دیگر حواله دهیم و همه ما به صورت مستقیم مسئول هستیم تا در حل مشکلات کشور به ویژه برای ایجاد جهش اقتصادی تلاش کنیم. به لحاظ زمانی نیز در ابتدای سالی قرار داریم که منویات رهبر انقلاب نیز از طریق شعار سال و فرمایشات ایشان در دیدار با مسئولان نظام به ما ابلاغ شده و همچنین در سال نخست اجرای قانون برنامه هفتم قرار داریم و قرار است مجلس دوازدهم نیز کار خود را آغاز کند از این رو باید بدانیم که این نشست به لحاظ زمانی و نقش و رسالتی که داریم بسیار مهم است.

وی با اشاره به این مطلب که رهبر معظم انقلاب برای چندمین بار بر ایمان، امید و حفظ وحدت تأکید داشتند لذا باید مراقبت کنیم تا فاصله‌ها و برداشت‌های متفاوتی که در اختلاف سلیقه‌های امروز داریم که امری طبیعی در موضوعات مختلف است، تبدیل به چالش نشود، تأکید کرد: ما نباید از مسیر اصلی رسالت خود فاصله بگیریم و به ویژه تأکید بر این داریم که بر سر اجرای احکام قانون برنامه هفتم محکم بایستیم و در تحقق این برنامه کوشا باشیم.

رئیس مجلس در ادامه با بیان اینکه در مجلس یازدهم با نگاه گفتمانی و کارکردی به موضوعات پرداختیم، یادآور شد: همه ما شاهدیم که رهبر معظم انقلاب از سال ۱۳۹۹ در حرم حضرت امام(ره) بارها بر مقوله تحول تأکید کردند از این رو ما نیز سعی کردیم در مجلس یازدهم از نگاه گفتمانی و مدیریتی و در زمینه‌های حکمرانی این موضوع را سرلوحه خود قرار دهیم که سبب شد در حوزه قانونگذاری به‌ویژه در عرصه اقتصادی گام‌های بسیار جدی و اساسی برداشته شد.

قالیباف همچنین اولویت نخست را احیای امید در جامعه دانست و افزود: مسئولیت این امیدآفرینی با وجود اینکه بر عهده همه مردم است اما به‌صورت ویژه بر دوش ما مسئولان است که باید آن را انجام دهیم. مهم‌ترین نکته برای امیدآفرینی نیز این است که هر اقدامی که انجام می‌دهیم معطوف به این باشد که آثار آن در سفره و معیشت مردم و در حوزه تولید و روند تجارت کشور مشهود باشد و اینها به‌عنوان دو شاخص اصلی مد نظر باشد.

سند مشترک مجلس و دولت برای امیدآفرینی آماده شده است

وی ادامه داد: اگر رهبر انقلاب بر حفظ وحدت تأکید فرمودند به این دلیل است که باید برای ایجاد امید در مردم و جامعه تلاش کنیم تا بتوانیم به این نقطه برسیم و اهداف خود را تحقق بخشیم. البته بدون شک در این مسیر بار سنگین حرکت به دوش دولت است و طبیعی است که ما در مجلس شورای اسلامی با قانونگذاری باید تسهیل‌گری کرده و راه را برای این امیدآفرینی فراهم کنیم. ما باید مجوزهای لازم را طراحی کنیم تا مردم بتوانند این موضوعات را به صورت ملموس حس کنند. این مسائل در قانونگذاری‌های دائمی و راهبردی و از سوی دیگر در حوزه مربوط به برنامه پنجساله و قانون سالیانه بودجه باید خود را نشان دهد.

رئیس مجلس یازدهم تأکید کرد: مجلس و دولت برای ایجاد امید باید یک برنامه مشترک امیدآفرینی داشته باشند و من همینجا می‌خواهم روشن و شفاف بگویم که این را یک اتفاق مبارک می‌دانم و به آن امیدوارم. وقتی نگاه می‌کنم در طول بیش از ۳ سالی که دولت سیزدهم و مجلس یازدهم با هم کار کردند، بخش قابل توجهی از این سند مشترک آماده شده و نشست امروز نیز یکی از فرصت‌های طلایی است که ما را گرد هم آورده تا بگویم این سند را امروز آماده کرده‌ایم.

طرح‌ها و لوایح زیرساختی متعددی با هماهنگی مجلس و دولت تصویب شد

 قالیباف در این بخش از سخنان خود، با اشاره به برخی از اقدام‌های مجلس یازدهم در همین راستا، یادآور شد: در قوانین زیرساختی، چه لوایح دولت و چه طرح‌های پیشنهادی مجلس که به تصویب رسیده است سعی داشتیم در طرح‌های مهم و اساسی و سرنوشت ساز، همراهی و موافقت دولت را با طرح‌های خود داشته باشیم که داشتیم. اگر بخواهیم نگاه کنیم، قانون جهش تولید دانش بنیان به صورت صد در صد هماهنگ با دولت انجام می‌شود همچنین قانون بانک مرکزی، بحث مربوط به مالیات بر عایدی سرمایه به‌صورت دقیق بین مجلس و دولت پیش رفت و طرح تأمین مالی و طرح مالیات بر خانه‌های خالی از جمله آن است.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت طرح تأمین مالی برای تکمیل زیرساخت‌های کشور که اکنون نهایی شده و در شورای نگهبان است و طی روزهای آینده ابلاغ می‌شود، بیان کرد: در جریان این طرح مشخص کرده‌ایم که تولی‌گری و مسئولیت بر عهده چه کسانی است و چه کسانی در این حوزه اختیار دارند لذا این کار متولی پیدا کرده است. ما این کار را با هماهنگی دولت به سرانجام رساندیم و از ظرفیت‌های نهایی در این طرح برای تولید و تکمیل زیرساخت‌ها استفاده کردیم که قابلیت طراحی و استفاده از منابع مختلف و مردمی‌سازی را دارد.

رئیس قوه مقننه با اشاره به برنامه پنجساله هفتم که در ابتدای تنظیم آن، فاصله و اختلاف سلیقه زیادی میان دولت و مجلس وجود داشت، گفت: این لایحه با رفت و برگشت‌ها و برگزاری نشست‌های مکرر به‌عنوان یک سند و میثاق ملی با همکاری دولت و مجلس به‌بهترین شکل ممکن تکمیل شد و به تصویب رسید البته در کنار آن موضوعات دیگری همچون قانون مالیات بر مجموع درآمد و برخی مسائل دیگر را نیز باید پیگیری کنیم اما مسأله اصلی و مهم این است که دولت و مجلس این سند مشترک را برای امیدآفرینی به تصویب رساندند و امروز بیش از دو سوم آن در اختیار ما بوده و زمان شروع کار نیز در اختیار ما قرار دارد.

قالیباف ادامه داد: نباید لحظه‌ای غفلت کنیم و باید با دست به دست یکدیگر دادن، همانگونه که خواسته رهبر معظم انقلاب است با همگرایی آن را به منظور امیدآفرینی پیش ببریم و باید بتوانیم از طریق حل ملموس مشکلات مردم، تولید ثروت و افزایش ارزش تولید و افزایش ترازنامه تجارت امیدآفرینی را رقم بزنیم و این سند می‌تواند این موفقیت را که در گروی همگرایی، همراهی و همکاری است پیش ببرد و این جمع باید بداند که بار آن به دوش یکایک ما است.

مجلس و دولت می‌توانند حول برنامه مشترک خود امیدآفرینی را عینیت ببخشند

وی در ادامه با بیان اینکه باید از خداوند بخواهیم در این روزها به ما لطف کند و خاضعانه و خاشعانه این توفیق را به ما بدهد که این کار را پیش ببریم و رقم بزنیم، تصریح کرد: مطمئن هستم که حول این برنامه مشترک می‌توانیم امیدآفرینی را شکل دهیم و عینیت ببخشیم و به گونه‌ای عمل کنیم که مردم ما نیز بر آن صحه بگذارند. هیچ تردیدی ندارم و این دغدغه ما است که اگر صادقانه، مجاهدانه، شجاعانه و با محبت و با گذشت، با نجابت و با روحیه خدمت، با رفتار درست، با درایت و با اخلاق در کنار یکدیگر اقدام کنیم، این وعده الهی است که بی شک نصرت او شامل حال مؤمنین و یکایک ما خواهد شد.

رئیس مجلس افزود: در همینجا خداقوت گفته و از همه همکاران خود تشکر می‌کنم که صادقانه و مجاهدانه در مجلس یازدهم تلاش کردند، مجلسی که با کلمات پربار و عالمانه مقام معظم رهبری آغاز به کار کرد و در آغاز اجلاسیه چهارم مجلس یازدهم نیز در عین تأکید مجدد بر انقلابی بودن فرمودند مجلس یازدهم این ویژگی را دارد چه دیگران بپسندند و چه نپسندند و چه بسا برخی ناراحت شوند. از این رو بر اساس تأکیدات رهبری ما نیز در حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی تلاش کردیم.

قالیباف در پایان تأکید کرد: شهادت می‌دهم شما نمایندگان بی‌وقفه در مجلس یازدهم از جهت کمی و کیفی و تأثیرگذاری در حوزه مأموریت ذاتی مجلس که قانونگذاری و نظارت است، تلاش کردید. در همینجا برای همه همکاران خود در مجلس آرزوی موفقیت می‌کنم که در کنار زحمات سه ساله دولت سیزدهم و زحمات چهارساله مجلس یازدهم نقشه راهی برای حرکت امیدآفرینی مشترک این سند فراهم کردند. به همه شما خداقوت گفته و امیدوارم مجلس دوازدهم این مسیر را کارآمدتر و همگراتر با دولت طی کرده و موفق باشد.

کد خبر 639662

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =