۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۹
  • کد خبر: 640182
واردات نفت چین از روسیه در ماه مارس افزایش یافت

اداره کل گمرک چین از افزایش قابل‌توجه واردات نفت این کشور از روسیه در ماه مارس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، داده‌های اداره کل گمرک چین روز شنبه (یکم اردیبهشت‌ماه) نشان داد واردات نفت این کشور از روسیه با خط لوله و از مسیر دریا در ماه مارس با ۱۲.۵ درصد افزایش نسبت به سال گذشته میلادی به ۱۰ میلیون و ۸۱۰ هزار تن (روزانه ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه) رسید.

این رقم بسیار نزدیک به واردات ماهانه بی‌سابقه پیشین چین در ژوئن ۲۰۲۳ است که ۲ میلیون و ۵۶۰ هزار بشکه در روز بود.

با وجود تشدید تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه روسیه، هفت نفتکش تحریم‌شده روس در ماه مارس محموله‌های نفت «سوکول» را در پایانه‌های چین تخلیه کردند.

در سه ماه گذشته به‌دلیل مشکلات مربوط به پرداخت و تحریم شرکت‌های کشتیرانی و کشتی‌های حامل نفت، بیش از ۱۰ میلیون بشکه نفت عرضه‌شده از پروژه ساخالین-۱، واحدی از شرکت روسنفت روسیه، در مخازن نگهداری می‌شد.

انباشت نفت خام روسیه برای ذخیره‌سازی در ذخیره‌سازی‌های راهبردی ازسوی شرکت ملی نفت فلات قاره چین نیز باعث افزایش واردات پکن از مسکو شده است.

شرکت مشاوره کپلر پیش‌بینی می‌کند واردات دریایی نفت روسیه به رقم بی‌سابقه یک میلیون و ۸۲۰ هزار بشکه در روز برسد که ۴۴۰ هزار بشکه از آن نفت نوع «سوکول» و ۹۶۷ هزار بشکه نفت خام نوع ئی‌اس‌پی‌او است.

با وجود تحریم‌های غرب و محدودیت قیمت نفت خام روسیه، این کشور در سال ۲۰۲۳ با صادرات ۲ میلیون و ۱۴۰ هزار بشکه نفت در روز بزرگ‌ترین عرضه‌کننده نفت خام به چین بود.

‌روسیه هماهنگ با دیگر اعضای اوپک‌پلاس (سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش) تصمیم گرفت به‌منظور حمایت از قیمت‌های انرژی، کاهش داوطلبانه روزانه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت خام خود را در سه ماه نخست امسال ادامه دهد.

واردات نفت خام از عربستان که پیش‌تر بزرگ‌ترین تأمین‌کننده نفت چین به‌شمار می‌رفت، در ماه مارس با ۲۹.۳ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی به ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تن معادل یک میلیون و ۴۸۰ هزار بشکه در روز رسید.

عربستان اعلام کرده است کاهش داوطلبانه یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت خود را تا پایان ژوئن ادامه می‌دهد و به این ترتیب روزانه حدود ۹ میلیون بشکه نفت تولید می‌کند.

کد خبر 640182

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =