عربستان قیمت نفت را برای آسیایی‌ها برای سومین ماه پیاپی افزایش داد

شرکت دولتی نفت سعودی آرامکو عربستان از افزایش قیمت رسمی فروش نفت به مشتریان آسیایی برای تحویل در ماه ژوئن خبر داد.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، شرکت دولتی نفت سعودی آرامکو برای سومین ماه پیاپی قیمت رسمی فروش نفت خام «سبک عربی» را برای عرضه به مشتریان آسیایی در ماه ژوئن با ۹۰ سنت افزایش به ۲ دلار و ۹۰ سنت برای هر بشکه بیشتر از میانگین قیمت نفت خام شاخص‌های عمان/ دوبی تعیین کرد.

قیمت رسمی فروش انواع سبک‌تر و سنگین‌تر نفت خام عربستان سعودی هم نسبت به ماه مه افزایش یافته است.

افزایش قیمت نفت عربستان نشان‌دهنده تلاش این کشور برای محدود کردن عرضه به بازار همزمان با کاهش خطر جنگ در خاورمیانه است که سبب پایین آمدن قیمت نفت در لندن شده است. بیشتر معامله‌گران و تحلیلگران شرکت‌کننده در نظرسنجی بلومبرگ پیش‌بینی می‌کنند سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک‌پلاس) توافق کاهش تولید نفت خود را تا پایان سال تمدید کنند.

افزایش قیمت بیش از انتظار برای آسیا، بزرگترین منطقه واردکننده نفت، می‌تواند سود حاشیه‌ای پالایشگاه‌ها را کاهش دهد که هم‌اکنون اندکی بالاتر از میانگین فصلی پنج‌ساله است.

قیمت رسمی فروش نفت عربستان برای عرضه به مشتریان اروپایی در ماه ژوئن هم افزایش شدیدی داشته، حال آنکه قیمت‌ها برای ایالات‌متحده تا حد زیادی تغییری نکرده است.

بر اساس نظرسنجی بلومبرگ، اوپک در ماه آوریل ۲۶ میلیون و ۸۱۰ هزار بشکه نفت در روز تولید کرد که حدود ۵۰ هزار بشکه کمتر از ماه گذشته است. در نتیجه، محدودیت‌های عرضه موردتوافق اوپک‌پلاس در ابتدای سال برای جلوگیری از مازاد عرضه هنوز به پایان نرسیده است.

بنابر این گزارش، عراق و امارات همچنان به تولید چند ۱۰۰ هزار بشکه در روز بالاتر از سهمیه توافق‌شده ادامه می‌دهند.

کد خبر 640945

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =