رشد ۲۰ درصدی گروه نفت و گاز با استفاده از توان داخلی محقق شد

وزیر نفت با اشاره به آمارهای مرکز آمار و بانک مرکزی درباره رشد اقتصادی گروه نفت و گاز گفت: پارسال رشد ۲۰ درصدی اقتصادی گروه نفت و گاز با استفاده از توان و ظرفیت داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان رقم خورد.

به گزارش خبرنگار شانا، جواد اوجی امروز (چهارشنبه، ۱۹ اردیبهشت) در حیاط هیئت دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت هزار و ۵۰۰ شرکت داخلی و ۲۵۰ شرکت خارجی حضور دارند، بیان کرد: این نمایشگاه یکی از رویدادهای معتبر منطقه به شمار می‌آید و صنعت نفت با تکیه بر توان صنعتگران، پیمانکاران، مشاوران و فعالان داخلی این صنعت توسعه می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه وزارت نفت در دولت سیزدهم معطل خارجی‌ها و برجام نمانده و از ظرفیت‌های داخلی استفاده کرده است، افزود: بیش از ۳۰۰ طرح و پروژه نیمه‌تمام را در دستور کار داریم که ارزش آن‌ها بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار است. بخشی از این طرح‌ها به بهره‌برداری رسیده که افزایش ۶۰ درصدی تولید نفت، افزایش ۵۰ میلیون مترمکعبی تولید گاز،رشد بیش از ۱۰ میلیون تنی تولید محصول‌های پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی از آثار این پروژه‌هاست.

وزیر نفت با بیان اینکه قرارداد اجرای پروژه‌های بزرگی را در سال گذشته با تکیه بر ظرفیت و توانمندی شرکت‌های داخلی در صنعت نفت امضا کردیم، گفت: امروز شاهد حضور همه شرکت‌های توانمند داخلی در نمایشگاه بین‌المللی نفت هستیم و در این دولت اجرای پروژه‌ها را بر توان شرکت‌های داخلی گذاشته‌ایم.

اوجی با اشاره به آمارهای مرکز آمار و بانک مرکزی درباره رشد اقتصادی گروه نفت گاز بیان کرد: پارسال رشد ۲۰ درصدی اقتصادی گروه نفت و گاز با استفاده از توان و ظرفیت داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان رقم خورد.

وی افزود: با توجه به برنامه هفتم توسعه، قرار است با تکیه بر توان شرکت‌ها و سازندگان داخلی، روزانه تولید نفت به ۵.۵ میلیون بشکه و تولید گاز به بیش از یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب برسد.

وزیر نفت با بیان اینکه تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در صنعت نفت از ۱۵۰ شرکت در شروع دولت سیزدهم به بیش از ۶۷۶ شرکت رسیده است، افزود: حدود یک هزار قرارداد به ارزش یک میلیارد دلار با این شرکت‌ها امضا شده است.

اوجی با اشاره به اینکه مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۳  وزارت نفت را موظف کرده عملیات سوختگیری در جایگاه‌ها با کارت سوخت شخصی انجام شود، گفت: به همین دلیل در حال پیاده‌سازی این برنامه هستیم و با توجه به اینکه تاکنون ۱۹ میلیون کارت سوخت صادر شده است، از  کسانی که کارت سوخت ندارند خواهشمندیم با توجه به اطلاع‌رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران برای دریافت کارت سوخت مراجعه کنند.

وی ادامه داد: طبق قانون و با هدف مدیریت مصرف سوخت، باید بیش از ۹۵ درصد سوخت‌گیری در جایگاه‌ها با کارت سوخت شخصی انجام شود. هم‌اکنون بیش از ۷۶ درصد از مردم کشور از کارت سوخت شخصی استفاده می‌کنند.

کد خبر 641059

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =