نیاز به جذب سرمایه‌گذاری هنگفت در فناوری کربن‌زدایی داریم

رئیس کارگروه محیط‌زیست، انرژی و توسعه پایدار مؤسسه مطالعات بین‌المللی با بیان اینکه موضوع گذار انرژی فرصت‌ها و تهدیدهای مختلفی را برای کشور به‌دنبال دارد، گفت: در حوزه فناوری‌های کربن‌زدایی به جذب منابع هنگفت برای سرمایه‌گذاری نیاز داریم.

به گزارش خبرنگار شانا، فریبا ریاحی عصر امروز (چهارشنبه، ۱۹ اردیبهشت) در نشست تخصصی رویکردهای نوین مدیریت پایدار انرژی که به همت امور زنان و خانواده وزارت نفت در حاشیه بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با حضور هدی پناهی‌نژاد، پژوهشگر مطالعات بین‌المللی و رئیس گارگروه انرژی زنان وزارت نفت، برگزار شد، با اشاره به مؤلفه‌های گذار انرژی و وضع صنعت نفت و گاز ایران در این باره بیان کرد: گذار انرژی چهار مؤلفه دارد که شامل تولید، تمرکززدایی، کربن‌زدایی و کاهش انرژی می‌شود.

وی با بیان اینکه تمرکززدایی از فرایندهای پشتیبانی و حاکمیتی گذار انرژی است، افزود: هنگام وجود گذار انرژی باید به‌سمت سیستم‌هایی با انرژی‌های غیرمتمرکز برویم که متأسفانه بیشتر سیستم‌های موجود در کشور سیستم‌های متمرکزی هستند که حاکمیت آن‌ها به دست دولت و شرکت‌های خصوصی نفتی است.

رئیس کارگروه محیط‌زیست، انرژی و توسعه پایدار مطالعات بین‌المللی با بیان اینکه گذار انرژی به مفهموم جایگزینی سوخت‌های تجدیدپذیر به‌جای سوخت‌های فسیلی است، تصریح کرد: انتشار گازهای هیدروکربن از زمان انقلاب صنعتی به مرحله اشباع رسیده است و اگر این روند ادامه‌ یابد، دمای کره‌ زمین بین ۴ تا ۶ درجه افزایش می‌یابد که تبعات محیط زیستی بسیاری‌ را به دنبال دارد. ازاین‌رو استفاده از اینترنت اشیا و دیتا مایتینگ ازجمله بحث‌های مطرح‌شده در این زمینه برای عبور از سیستم‌های سنتی به‌سمت سیستم‌های هوشمند است.

ریاحی با بیان اینکه الگوی همه کشورها در زمینه گذار انرژی یکسان نیست و راهکارها و الگوهای گذار در هر کشور براساس منافع ملی و ویژگی‌های آن کشور تعریف می‌شود، بیان کرد: ایران جزو ۱۰ کشور نخست دنیا در زمینه تولید و انتشار گازهای کربن است که افزون بر آسیب‌های زیست‌محیطی، مشکلات دیگری همچون مالیات کربن نیز دارد.

وی با بیان اینکه موضوع گذار انرژی فرصت‌ها و تهدیدهای مختلفی را برای کشور به‌دنبال دارد، گفت: در حوزه فناوری‌های کربن‌زدایی به جذب منابع هنگفت برای سرمایه‌گذاری نیاز داریم، زیرا فقدان مهارت‌ها و توانمندی‌های جدید در این حوزه‌ تأثیرهای منفی بر عملکرد مالی شرکت‌ها دارد.

رئیس کارگروه محیط‌زیست، انرژی و توسعه پایدار مطالعات بین‌المللی یادآور شد: طراحی و اجرای نسل نو فناوری‌ها، شتاب‌بخشی به کربن‌زدایی به‌دلیل دسترسی به منابع سرمایه‌ای، حرکت به‌سمت انرژی پایدار و ایجاد ایده‌های خلاقانه، افزایش مهارت‌ها و ایجاد مشاغل تازه در حوزه انرژی ازجمله فرصت‌های ایجادشده همسو با موضوع گذار انرژی است.

کد خبر 641118

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =