منطقه ۲ عملیات انتقال گاز و شرکت صنایع ابزاردقیق نفت توافق‌نامه همکاری کردند

توافق‌نامه ساخت تجهیزات انتقال گاز بین منطقه ۲ عملیات انتقال گاز با شرکت صنایع ابزار دقیق نفت همسو با حمایت از تولیدکنندگان داخلی به‌ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان امضا شد.

به گزارش شانا، اسدالله مهری، مدیر منطقه ۲ عملیات انتقال گاز در آئین امضای این توافق‌نامه که امروز (پنجشنبه، 20 اردیبهشت) در دومین روز از بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، برگزار شد، گفت: این قرارداد به‌منظور ساخت و خرید چک ولو به مدت ۶ ماه امضا شد.

وی با بیان اینکه در این توافق‌نامه، فرآیند خرید چک ولو به شرکت سازنده ابلاغ شده است، گفت: امید است پیشرفت پروژه‌های خودکفایی و ساخت بار اول از سوی شرکت‌های متعهد و فعال در زمینه مهندسی و ساخت تجهیزات صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ادامه‌دار باشد تا به نحو مقتضی نیاز به تجهیزات وارداتی، به بومی‌سازی و ساخت داخل مبدل شود.

شرکت صنایع ابزار دقیق نفت برای نخستین بار در کشور موفق به دستیابی فناوری ساخت چک ولو شده است و اکنون مراحل طراحی، ساخت، آزمون هیدرو استاتیک و شبیه‌سازی هیدرودینامیکی این تجهیز انجام، نهایی و از سوی منطقه 2 عملیات انتقال گاز تایید شده است.

شیر یکطرفه یا چک ولو به شیرهایی اطلاق می‌شود که اجازه عبور سیال را تنها از یک سو می‌دهد، کارکرد شیرهای یک طرفه، اتوماتیک و به اینگونه است که دیسک با بازویی به بدنه مهار شده و این بازو تنها اجازه جایجایی به دیسک را در یک جهت مشخص می دهد، لذا زمانیکه فشار سیال به دیسک در جهت ورودی شیر یکطرفه وارد شود بازو، دیسک را جابجا کرده و به سیال اجازه عبور داده می‌شود، پس از آن در اثر نیروی سیال برگشتی و فنر موجود در بازوی شیر یکطرفه و نیروی جاذبه دیسک به جای اولیه برگشته و مسیر شیر دوباره مسدود می‌شود. حال اگر فشار در جهتی غیر از جهت اصلی شیر وارد شود دیسک مسیر را مسدود کرده و اجازه برگشت به سیال داده نخواهد شد.

کد خبر 641247

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =