ضرورت توجه به هوش مصنوعی برای ایجاد مزیت رقابتی در صنعت نفت

مدیر مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت با بیان اینکه عوامل متعددی در توسعه صنعت نفت اثرگذارند، گفت: یکی از موارد مهم فناوری‌های نو است و اگر در سطح صنعت نفت به‌عنوان یک کسب‌وکار بین‌المللی از هوش مصنوعی عقب بمانیم، توان رقابت با رقبا را از دست خواهیم داد.

به گزارش خبرنگار شانا، محسن حقیقی‌مقدم در آیین رونمایی از «سند حکمرانی مبتنی بر هوش مصنوعی شرکت ملی نفت ایران» که امروز (پنجشنبه، ۲۰ اردیبهشت) در حاشیه دومین روز از بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با حضور محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، و ذبیح‌الله خدائیان، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، برگزار شد، با اشاره به اینکه یکی از حوزه‌های مهم صنعت نفت فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی است افزود: ۸ ماه پیش به‌سمت کاربست هوش مصنوعی در صنعت نفت رفتیم و پروژه طراحی هوش مصنوعی شرکت ملی نفت ایران کلید خورد.

وی با بیان اینکه الگوهای بین‌المللی برای تدوین سند حکمرانی مبتنی بر هوش مصنوعی شرکت ملی نفت ایران بررسی شد، ادامه داد: پس از نشست‌های منظم با مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، این سند نهایی شد و امروز به رونمایی رسید.

مدیر مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت تأکید کرد: امروز تنها یک سند را رونمایی نمی‌کنیم، بلکه اقدام‌های عملیاتی را برای افزایش سهم هوش مصنوعی در صنعت نفت آغاز می‌کنیم.

حقیقی‌مقدم  با اشاره به اینکه براساس این سند به طور کامل مشخص است که پیشرفت پروژه‌ها هر ماه و سال چقدر خواهد بود، گفت: پس از رونمایی از سند حکمرانی مبتنی بر هوش مصنوعی، آموزش‌های اساسی، سرمایه انسانی شرکت ملی نفت در مفاهیم هوش مصنوعی آغاز خواهد شد و دستورعمل‌ها ابلاغ می‌شود.

وی افزود: اقدام عملیاتی برای هوشمندسازی نفت برای کاربست در شرکت ملی نفت انجام می‌شود.

مدیر مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت با بیان اینکه عوامل متعددی در توسعه صنعت نفت اثرگذارند، ادامه داد: یکی از موارد مهم فناوری‌های تازه است و اگر در سطح صنعت نفت به‌عنوان یک کسب‌وکار بین‌المللی از هوش مصنوعی عقب بمانیم، توان رقابت با رقبا را از دست خواهیم داد. 

حقیقی‌مقدم تصریح کرد: به‌زودی در مرکز توسعه مدیریت کاری که پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت برای شناسایی چالش‌های حفاری آغاز کرده بود، ادامه خواهیم داد.

وی با بیان اینکه به‌زودی سند تحول صنعت حفاری کشور را جلو برده و به دنبال یک برنامه تحولی معرفی می‌کنیم، گفت: امروز مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت، مرکزی تخصصی برای پاسخ‌گویی به نیازهای صنعت نفت است.

کد خبر 641272

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =