وزیر نفت با دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز دیدار کرد

وزیر نفت با دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) امروز (پنجشنبه، ۲۰ اردیبهشت) در محل ساختمان مرکزی وزارت نفت دیدار و درباره تازه‌ترین تحولات بازار جهانی گاز گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرنگار شانا، جواد اوجی و محمد حامل امروز (پنجشنبه، ۲۰ اردیبهشت) در محل ساختمان مرکزی وزارت نفت دیدار و گفت‌وگو کردند.

براساس این گزارش، مجمع کشورهای صادرکننده گاز با برخورداری از حدود نیمی از صادرات گاز طبیعی و ال‌ان‌جی جهان توانسته است نقش راهبردی خود در عرضه پایدار گاز طبیعی در جهان را همچنان حفظ کند. مجمع کشورهای صادرکننده گاز با عنایت به دوران گذار انرژی و توجه به الزام‌های تغییر اقلیم و توسعه پایدار، ارتقای امنیت عرضه گاز طبیعی در بازارهای منطقه‌ای و جهانی و حداکثر تلاش در بسترسازی توسعه فراگیر استفاده از گاز طبیعی و ال‌ان‌جی به‌عنوان سوخت قابل دسترسی و دوستدار محیط‌ زیست در سطح جهان، به‌ویژه ملل دچار فقر انرژی را در دستور کار خود قرار داده است.

راهبرد اساسی ایران به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین دارندگان ذخایر اثبات‌شده گاز طبیعی جهان، همچنین از بنیان‌گذاران جی‌ئی‌سی‌اف، متضمن حداکثر پشتیبانی از روح همکاری و تصمیم‌های جمعی جی‌ئی‌سی‌اف مطابق با اساسنامه و رویه‌های مورد توافق اعضای مجمع برای تحقق منافع صادرکنندگان و مصرف‌کنندگان گاز طبیعی است.

در این مسیر، حمایت کشورهای عضو و ناظر مجمع از ایده «سیاست‌زدایی از همکاری‌های بین‌المللی و جهانی گاز»، و «بازگشت به منطق اقتصادی و چندجانبه‌گرایی» که در بیانیه نشست سران نیز به آن تأکید شده است، می‌تواند نقش مهمی در پایداری امنیت عرضه و تقاضای گاز در جهان و تحقق قیمت‌های عادلانه برای همه ذی‌نفعان صنعت جهانی گاز ایفا کند. اعمال تحریم‌های یکجانبه و فراقانونی علیه اعضای مجمع نه‌تنها ناقض قوانین بین‌المللی، بلکه از عوامل عمده نااطمینانی‌های موجود در بازار انرژی جهانی است.

هم‌اکنون و پس از ۲۳ سال از زمان شکل‌گیری مجمع کشورهای صادرکننده گاز، به نظر می‌رسد با ارتقای همکاری میان کشورهای عضو و تشکیل نشست‌های منظم دوره‌ای در سطح وزارتی، ‌ثبات آینده بازار گاز بیش از پیش تأمین شود.

نشست بعدی وزارتی این مجمع (بیست‌وششمین نشست وزارتی جی‌ئی‌سی‌اف) اواخر سال ۲۰۲۴ در تهران برگزار خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود با تبادل‌نظر میان کشورهای عضو جی‌ئی‌سی‌اف و توسعه همکاری‌ها با کشورهای مصرف‌کننده، به نیاز روزافزون کشورهای جهان به گاز طبیعی پاسخ داده شود و سرانجام آینده‌ای نویدبخش پیش روی کشورهای دارنده ذخایر طبیعی گاز قرار گیرد.

کد خبر 641276

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =