توافق با صندوق توسعه ملی برای تأمین مالی پروژه فشارافزایی پارس جنوبی

معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران گفت: برای تأمین سرمایه‌گذاری پروژه ملی فشارافزایی، جلسات پرشماری با صندوق توسعه ملی داشتیم و تفاهم‌نامه‌ای امضا خواهد شد که تأمین مالی از طریق این صندوق با قرارداد EPC+F انجام خواهد شد.

به گزارش خبرنگار شانا رضا دهقان، امروز (جمعه، ۲۱ اردیبهشت) در سومین روز از بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در نشست تخصصی طرح‌های توسعه‌ای و عملیاتی شرکت نفت و گاز پارس با رویکرد جذب سرمایه، تأمین کالا و فناوری نوین، با اشاره به اینکه پارس جنوبی ۸درصد گاز جهان و نیمی از ذخایر گاز ایران را در خود جای داده است،‌ افزود: اگرچه ۵۰درصد ذخایر گازی ایران در پارس جنوبی است، ۷۰درصد از گاز و نیمی از بنزین کشور از این میدان مشترک تولید می‌شود.

وی ادامه داد: هدف از اجرای پروژه ملی فشارافزایی، نگهداشت سطح تولید گاز در این میدان مشترک است و در یک دهه آینده راهبردی‌ترین طرح وزارت نفت خواهد بود.

معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه با حدود ۲۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری، ۵۰۰ میلیارد دلار به درآمد کشور اضافه می‌شود، تأکید کرد: درواقع هر دلار سرمایه‌گذاری ۲۵ برابر به درآمد کشور اضافه می‌کند.

دهقان گفت: برای تأمین سرمایه‌ پروژه فشارافزایی، جلسات متعددی با صندوق توسعه ملی داشتیم و تفاهم‌نامه‌ای امضا و تأمین مالی از طریق این صندوق با قرارداد EPC+F انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه در تجربه‌های موفق در دنیا، فشارافزایی به‌طور متعارف با احداث کمپرسورها در نزدیک‌ترین مکان به مخزن انجام می‌شود، افزود: حتی اگر این قابلیت وجود داشته باشد، کمپرسورها در بستر دریا نصب می‌شود.

معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه به‌دلیل محدودیت‌های فنی و اجرایی فشارافزایی در ایران به اجرای طرح فشارافزایی در ساحل نیز فکر کردیم، ادامه داد: با بررسی‌های اجرایی به این نتیجه رسیدیم که توانایی برای اجرا در دریا وجود دارد و سازندگان ایرانی و سکوسازان می‌توانند سکوها و کمپرسورهای موردنیاز را بسازند.

دهقان تأکید کرد: موضوع بعدی نحوه چیدمان سکوها در دریا بود که سرانجام هفت منطقه در دریا را در نظر گرفتیم. هر منطقه چهار سکو دارد که شامل دو سکوی فشارافزایی، یک سکوی تولید برق و یک سکوی مسکونی است و بین هر سکو پل‌های ارتباطی قرار می‌گیرد.

وی مجموع وزنی ۲۸ سکوی موردنیاز برای اجرای طرح فشارافزایی را ۲۸۰ هزار تن دانست و گفت: ۴۰ سکوی موجود در پارس جنوبی ۲۰۰ هزار تن وزن دارد که نشان‌دهنده فرصت بزرگ اجرای طرح فشارافزایی برای سازندگان داخلی است.

معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران افزود: ۷۰۰ کیلومتر خط لوله زیردریایی باید بین این سکوها کشیده شود.

دهقان ادامه داد: در پایان سال گذشته چهار قرارداد با چهار شرکت ایرانی برای اجرای طرح فشارافزایی در پارس جنوبی امضا کردیم که شامل پتروپارس، اویک، قرارگاه خاتم‌الانبیا و شرکت مپناست.

وی با اشاره به اینکه هرکدام از این شرکت‌ها سابقه کار در توسعه فازهای مختلف پارس جنوبی را داشتند، گفت: تلاش کردیم در تقسیم‌بندی برای فشارافزایی، همان فازهایی برای شرکت‌های ایرانی انتخاب شود که پیش از این در توسعه آن دخیل بودند.

کد خبر 641304

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =