همکاری مدیریت مرکز اسناد نفت و ارتش برای دیجیتال‌سازی اسناد نیروی دریایی

معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران در بازدید از غرفه مدیریت مرکز اسناد و موزه‌های نفت خواستار همکاری مدیریت مرکز اسناد و ارتش برای دیجیتال‌سازی اسناد نیروی دریایی شد.

به گزارش شانا به‌نقل از مدیریت مرکز اسناد و موزه‌های صنعت نفت، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری در سومین روز از بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در بازدید از غرفه مدیریت این مرکز با اشاره به دهه‌های تاریخی به‌نمایش‌درآمده در غرفه مدیریت مرکز اسناد و موزه‌های صنعت نفت و آغاز جنگ نفتکش‌ها در ۲۱دی‌۱۳۶۰ بیان کرد: خارک با دو اسکله «تی» و «آذرپاد» یکی از راهبردی‌ترین مناطق ایران بوده و هست و عمده صادرات نفت ایران از این اسکله‌ها انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در جریان جنگ تحمیلی، این دو اسکله (آذرپاد و خارک) بارها از سوی عراق هدف قرار گرفت، یادآور شد: جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ۲ هزار و ۸۴۰ روز طول کشید و جزیره خارک ۲ هزار و ۸۰۰ روز در وضعیت قرمز قرار داشت و حملات هوایی بی‌شماری به آن شد.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه در دوران جنگ با همت کارکنان صنعت نفت و نیروی دریایی و پدافند، امنیت در جزیره خارک برای صادرات فراهم شد، افزود: دو ناوشکن «میلانیان» و «کهنمویی» (نام شهدای شهریور ۱۳۲۰ در جریان حمله انگلیسی‌ها) برای تداوم صادرات نفت در سال‌های اول دهه ۶۰ در جزیره خارک غرق شدند.

سیاری بزرگ‌ترین تلفات نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را در جزیره خارک دانست و تصریح کرد: با جانفشانی‌های انجام‌شده، حتی یک لحظه صادرات نفت ایران از جزیره خارک قطع نشد؛ کم شد، اما هیچ‌گاه قطع نشد.

اسکورت بیش از ۱۰ هزار کشتی تجاری در طول جنگ

وی با اشاره به جنگ نفتکش‌ها و بیان اینکه نیروی دریایی ارتش در طول هشت سال دفاع مقدس اسکورت بیش از ۱۰ هزار کشتی‌ تجاری و نفتکش‌ را از تنگه هرمز به بندرعباس، از بندرعباس به بوشهر و از بوشهر به بندر امام و جزیره خارک انجام داده است، افزود: عراق در طول جنگ تحمیلی بیش از هزار و ۵۰۰ موشک به‌سمت کشتی‌های ایران شلیک کرد که از این تعداد، ۲۰۰ موشک به کشتی‌های ما اصابت کرد و از میان آن‌ها، فقط ۲۰ مورد جدی بوده است.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران از حفاظت از جزیره خارک و دیگر بنادر ایران در طول جنگ تحمیلی به‌عنوان یکی از افتخارهای نیروی دریایی که در جهان بی‌سابقه بوده است نام برد و ادامه داد: اگر این اتفاق روی نمی‌داد، بی‌شک کشور با قحطی روبه‌رو می‌شد و مقام معظم رهبری نیز در این زمینه بیان کردند: «مهم‌ترین اقدامی که نیروی دریایی در طول جنگ انجام داد این بود که اقتصاد کشور را حفظ کرد.»

سیاری به حمله نیروی دریایی آمریکا به سکوی نفتی سلمان در ۲۹فروردین‌۱۳۶۷ هم به‌عنوان یکی از رویدادهای به‌نمایش‌درآمده در غرفه مدیریت مرکز اسناد و موزه‌های صنعت نفت اشاره کرد و گفت: در این روز که مصادف با نخستین روز ماه رمضان بود، به ناوشکن سهند، سبلان و جوشن نیز حمله شد و همه رزمندگان حاضر در این ناوشکن‌ها با زبان روزه شهید شدند؛ یک نبرد نابرابر که آمریکا به ایران تحمیل کرد.

وی در ادامه این بازدید، از سامانه دیجیتال اسناد و اشیای مدیریت مرکز اسناد و موزه‌های صنعت نفت دیدن کرد و در جریان فعالیت این سامانه قرار گرفت و خواستار همکاری با این مدیریت برای دیجیتال‌سازی اسناد نیروی دریایی شد.

بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ۱۹ اردیبهشت‌ آغازبه‌کار کرد و ۲۲ اردیبهشت‌ به‌ کار خود پایان می‌دهد.

کد خبر 641413

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =