ایجاد مراکز مطالعات راهبردی با هدف شناسایی چالش‌ها در صنعت نفت/ راه‌اندازی خانه پتروشیمی و پالایش و پخش در دستور کار است

معاون پژوهش مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی با اشاره به ایجاد مراکز مطالعات راهبردی در چهار شرکت اصلی وزارت نفت با هدف شناسایی چالش‌ها و ارائه راهکارها گفت: با چهار شرکت اصلی برمبنای این چارچوب کار را ادامه می‌دهیم و این مراکز در مؤسسه مستقر خواهند شد.

عباس زرعانژاد در گفت‌وگو با خبرنگار شانا با اشاره به اینکه خانه گاز ایران سه سال پیش با رویکرد و چارچوب آینده‌پژوهی و بررسی چالش‌های این حوزه ایجاد شد، بیان کرد: امسال در نمایشگاه نفت موفق شدیم تفاهم‌نامه ایجاد خانه پتروشیمی و پالایش و پخش را هم امضا کنیم.  

وی تأکید کرد: در نمایشگاه نفت امسال دو تفاهم‌نامه همکاری برای ایجاد و راه‌اندازی خانه پتروشیمی یا به عبارتی مرکز مطالعات راهبردی شرکت ملی صنایع پتروشیمی و خانه پالایش و پخش یا مرکز مطالعات راهبردی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی امضا شد. این دو مرکز، مبتنی بر چارچوب کاری که در خانه گاز داشتیم ایجاد خواهد شد و همکاری در قالب یک ساختار نظام‌مند و به‌صورت فرایند و جریان مستمر انجام می‌شود.  

معاون پژوهش مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی با بیان اینکه ماهیت همکاری به این صورت است که یک دفتر و مرکز مطالعات راهبردی برای هرکدام از بخش‌ها ایجاد می‌کنند، گفت: در داخل مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی، گروه‌های مطالعاتی مختلفی در حوزه‌های تخصصی همان شرکت سازمان‌دهی می‌شوند که در رأس آن یک شورای سیاست‌گذاری تحت رهبری همان شرکت قرار دارد.

 زرعانژاد ادامه داد: دو رویکرد در این خانه‌ها وجود دارد: رویکرد نخست، رویکرد بالا به پایین است که در این رویکرد، شرکت‌ها نیازهای مطالعاتی و پژوهشی خود را به مرکز مطالعات راهبردی مربوطه اعلام می‌کنند. به این معنا که این رویکرد، رویکرد حل مسئله است.

وی افزود: بنابراین مسائل، چالش‌ها و مشکلاتی را که در شرکت‌ها وجود دارد، در چارچوب مطالعات و پژوهش‌ها بررسی و راه‌حل و راهکار مناسب را پیشنهاد می‌کنیم.  

معاون پژوهش مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی رویکرد بعدی را رویکردی پایین به بالا دانست و گفت: ازآنجاکه بسیاری از شرکت‌ها درگیر کارهای اجرایی و عملیاتی می‌شوند، زمان لازم برای مطالعه مسائل مختلف را ندارند.

زرعانژاد تصریح کرد: این مراکز مطالعات راهبردی، در رویکرد پایین به بالا، به‌عنوان نوعی رصدخانه و مرکز پایش، چالش‌هایی را که این شرکت‌ها در حوزه عملکردی خود در آینده با آن‌ها روبه‌رو خواهند شد بررسی می‌کنند.      

وی افزود: در این مسیر، مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی از طریق مراکز پایش، داده‌کاوی و الگوسازی، مراکز آینده‌پژوهی و آینده‌نگاری و بررسی روندها، رویدادها و پیشران‌های مؤثر در عملکرد هریک از شرکت‌ها، به‌عنوان نوعی سیستم هشدار سریع برای برنامه‌ریزی‌های آینده عمل می‌کند.

معاون پژوهش مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی ادامه داد: درمجموع این همان چارچوب و سازوکاری است که در قالب تفاهم‌نامه‌هایی که با شرکت‌های مختلف امضا می‌کنیم، ایجاد شده است.

زرعانژاد با اشاره به اینکه دو تفاهم‌نامه دیگر نیز در جریان نمایشگاه نفت امسال با شرکت‌های ایرانی امضا شد، گفت: در این چارچوب، تفاهم‌نامه‌ای با شرکت پالایش نفت آبادان تحت عنوان مرکز توسعه کسب‌وکار امضا شد.  

وی با بیان اینکه با شرکت انرژی سینا از زیرمجموعه‌های تابع بنیاد مستضعفان نیز تفاهم‌نامه ایجاد دفتر توسعه کسب‌وکار در نمایشگاه امضا شد، تأکید کرد: برنامه‌ریزی‌های اجرایی لازم انجام خواهد شد و تلاش می‌کنیم در کمترین زمان، این مراکز راه‌اندازی و با استخراج نتایج، در حوزه تصمیم‌گیری برای این شرکت‌ها استفاده شوند.

معاون پژوهش مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی افزود: براساس برنامه‌ریزی‌ها، در یک طرح راهبردی، مجموعه‌ای از مطالعات و پژوهش‌های مختلف برای شرکت ملی نفت ایران انجام خواهد شد.  

زرعانژاد ادامه داد: با توجه به مذاکرات و توافق‌های ضمنی که انجام‌ شده است ایجاد مرکز مطالعات راهبردی مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران را به‌صورت جدی دنبال می‌کنیم تا در آینده‌ای نزدیک بتوانیم این مرکز مطالعاتی ویژه شرکت ملی نفت را در داخل مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: با چهار شرکت اصلی وزارت نفت برمبنای این چارچوب کار را ادامه داده‌ایم و این مراکز مطالعات راهبردی در مؤسسه مستقر خواهند شد و به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

معاون پژوهش مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی با اشاره به اینکه تفاهم‌نامه‌های همکاری که مؤسسه در نمایشگاه نفت امسال امضا کرد، چند ویژگی مهم دارد، گفت: ویژگی نخست این است که این تفاهم‌نامه‌ها به‌دنبال تعریف یک نظام ساختاریافته همکاری میان مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی به‌عنوان اتاق فکر صنعت نفت، شرکت‌های اصلی وزارت نفت و بعضی شرکت‌های تابع بود.

زرعانژاد در پایان با بیان اینکه ویژگی دوم این است که به‌دنبال همکاری‌های مستمر به‌جای پروژه‌های موردی هستیم تا فعالیت ما اثرگذارتر باشد، گفت: فرایندی مستمر را در قالب این تفاهم‌نامه‌ها برای همکاری با شرکت‌های مختلف آغاز کردیم که به ایجاد و راه‌اندازی دفاتر و مرکز مطالعاتی و پژوهشی راهبردی در داخل مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی منجر خواهد شد.

کد خبر 641757

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =