طرح افزایش برداشت نفت از میدان مشترک یادآوران آغاز شد

طرح افزایش تولید نفت از میدان مشترک یادآوران با هدف تولید روزانه ۴۲ هزار بشکه نفت با سرمایه‌گذاری ۳۵۰ میلیون دلار آغاز شد، براساس این طرح، حفاری ۲۴ حلقه چاه در این میدان مشترک نفتی انجام خواهد شد.

به گزارش خبرنگار شانا، عملیات اجرایی حفاری ۲۴ حلقه چاه میدان یادآوران صبح امروز (چهارشنبه، ۲۳ خرداد) با حضور محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، ابوذر شریفی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، حمیدرضا گلپایگانی، مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران، و جمعی از مدیران صنعت نفت با هدف نگهداشت و افزایش تولید در این میدان نفتی مشترک، با حضور سه شرکت توانمند ایرانی به‌صورت ویدئوکنفرانس آغاز شد.

پیش از این در بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت قراردادهای مربوط به حفاری ۲۴ حلقه چاه توسعه‌ای تازه در قالب سه قرارداد بین شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران با شرکت‌ ملی حفاری ایران، شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی قشم (OEID) و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) امضا شده بود و امروز عملیات اجرای این قراردادها کلید خورد.

مجموع ارزش این قراردادها حدود ۳۵۰ میلیون دلار بوده و مقرر شده است این چاه‌ها در لایه‌های فهلیان و سروک هرکدام به تعداد ۱۲ حلقه در ۲۴ ماه حفاری شوند. هدف از حفر این چاه‌ها در میدان مشترک نفتی یادآوران، نگهداشت و افزایش تولید روزانه ۴۲ هزار بشکه‌ در این میدان است.

از سوی دیگر، به‌منظور تسریع در افزایش برداشت از این میدان مشترک، شرکت متن پیش از این بعضی از جاده‌های دسترسی و سلرهای (محل‌های موردنیاز حفر چاه) موردنیاز برای استقرار دکل‌های حفاری را احداث و کالاهای موردنیاز را تهیه کرده است.

میدان نفتی یادآوران از بزرگ‌ترین میدان‌های مشترک نفتی ایران با کشورهای همسایه است و در ۷۰ کیلومتری جنوب غرب اهواز و شمال خرمشهر، در منطقه جغرافیایی کوشک و حسینیه قرار دارد.

کد خبر 642911

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =