رشد ۲۰.۳درصدی بخش نفت در سال ۱۴۰۲/ صنعت نفت رکورددار رشد اقتصادی کشور شد

بخش نفت در سال ۱۴۰۲ رشد ۲۰.۳درصدی داشته و با توجه به این رشد، سهم قابل توجهی در افزایش تولید ناخالص داخلی و بزرگ‌شدن اقتصاد ایران محقق شده است.

به گزارش خبرنگار شانا، رشد اقتصادی ایران در دولت سیزدهم صعودی بوده و این موضوع بیش از هر چیز مربوط به افزایش تولید و صادرات نفت و درآمدزایی و ثروت‌آفرینی این بخش بوده است.

رشد اقتصادی پارسال براساس تازه‌ترین محاسبات حساب‌های ملی مرکز آمار ایران، معادل ۵.۷درصد با احتساب نفت و ۳.۴درصد بدون نفت بوده است.

بر این اساس، رشته فعالیت‌های گروه صنایع و معادن ۶.۹درصد، گروه خدمات ۵.۷درصد و گروه کشاورزی منفی ۲.۲درصد نسبت به سال ۱۴۰۱ رشد داشتند.

رشد ۲۰.۳ درصدی بخش نفت در سال ۱۴۰۲/ صنعت نفت رکوردار رشد اقتصادی کشور شد

رشد اقتصادی در سه ماه چهارم پارسال، ۲.۹درصد با احتساب نفت و ۰.۹درصد بدون نفت بوده است. همچنین رشته فعالیت‌های گروه صنایع و معادن ۴.۹درصد، گروه خدمات ۱.۵درصد و گروه کشاورزی ۰.۶درصد، نسبت به سه ماه چهارم سال ۱۴۰۱ رشد داشته است.

نکته مهم در این میان نقش مهم افزایش تولید و صادرات نفت ایران در رشد اقتصادی کشور در سال ۱۴۰۲ است، تا آنجا که تنها در زمستان پارسال، ۱۶.۲درصد از تولید ناخالص داخلی کشور از محل تولید و صادرات نفت محقق شده که بالاترین سهم را میان بخش‌های مختلف اقتصادی داشته است.

رشد ۲۰.۳ درصدی بخش نفت در سال ۱۴۰۲/ صنعت نفت رکوردار رشد اقتصادی کشور شد

بخش نفت درمجموع سال ۱۴۰۲ بیشترین نقش را در رشد اقتصادی ایران داشته است. رشد اقتصادی ایران در ۱۴۰۲، بدون احتساب نفت ۳.۴درصد بوده، درحالی‌که رشد اقتصاد ایران با احتساب نفت ۵.۷درصد را نشان می‌دهد.

نگاهی به آمارهای رشد اقتصادی در سال ۱۴۰۲، ابعاد نقش نفت در رشد اقتصادی را بیشتر نشان می‌دهد.

اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۱  با نفت ۵.۱درصد و بدون نفت ۴.۸درصد اعلام شده است.

رشد ۲۰.۳ درصدی بخش نفت در سال ۱۴۰۲/ صنعت نفت رکوردار رشد اقتصادی کشور شد

محاسبه‌ای ساده نشان می‌دهد درحالی‌که رشد اقتصادی ایران در سال ۱۴۰۲ بدون احتساب نفت افتی ۴۱درصدی را تجربه کرده است، اما این فاکتور اقتصادی با درنظرگرفتن سهم نفت در آن، افزایشی ۱۲درصدی را نشان می‌دهد.

درواقع «نفت» توانسته است حدود ۵۳درصد از افت رشد اقتصادی ایران را در سال ۱۴۰۲ با افزایش تولید و صادرات جبران کند.

همچنین درحالی‌که پارسال رشد اقتصادی کشور نسبت به رشد اقتصادی سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۲درصد افزایش را نشان می‌دهد، رشد بخش نفت در سال ۱۴۰۲ نسبت به رشد این بخش در سال پیش از آن بیش از ۲۰۷درصد بوده است.

رشد ۲۰.۳ درصدی بخش نفت در سال ۱۴۰۲/ صنعت نفت رکوردار رشد اقتصادی کشور شد

از سوی دیگر، رشد اقتصادی بخش نفت نسبت به رشد اقتصادی کشور در سال ۱۴۰۲، ۳.۵ برابر بوده است.

مجموع این موارد نشان می‌دهد که صنعت نفت ایران در سالی که گذشته است، رکورددار رشد اقتصادی کشور بوده و نه‌تنها وظایف اصلی خود در تأمین بودجه و اقتصاد کشور را محقق کرده، بلکه افت رشد در دیگر بخش‌ها را نیز بر دوش کشیده و آن را جبران کرده است.

کد خبر 642941

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =