قرارداد توسعه ۲ میدان نفتی در شرکت ملی نفت ایران امضا می‌شود/ مشارکت بخش خصوصی در حوزه فرآورش نفت خام

شرکت ملی نفت ایران قرارداد طرح توسعه و بهره‌برداری میدان نفتی چنگوله و بند کرخه را امضا و خدمات فرآورش نفت خام با استفاده از تأسیسات سریع‌ احداث کارخانه‌ای میدان‌های قلعه نار، کبود، بالارود و منصوری را به بخش خصوصی واگذار می‌کند.

به گزارش شانا به‌نقل از شرکت ملی نفت ایران، قرارداد توسعه و بهره‌برداری میدان نفتی چنگوله و بندکرخه با هدف تولید روزانه به‌ترتیب ۶۰ و ۱۸ هزار بشکه نفت روز یکشنبه (۲۷ خرداد) امضا می‌شود.

ازجمله عملیات اجرایی در میدان چنگوله می‌توان به حفاری ۱۸ حلقه چاه تولیدی، حفاری دو حلقه چاه ارزیابی، حفاری دو حلقه چاه دفع پساب و تعمیر دو حلقه چاه، احداث تأسیسات سرچاهی و خطوط لوله جریانی و احداث تأسیسات فرآورش و انتقال نفت خام و گاز همراه اشاره کرد.

طرح توسعه میدان نفتی چنگوله از طرح‌های مصوب سفر «رئیس‌جمهوری شهید» به استان ایلام به‌ شمار می‌رود و توسعه آن نقش مهمی در رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی در این استان دارد، به‌طوری که پیش‌بینی می‌شود ۶۵۰۰ فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کند. طرح توسعه و بهره‌برداری میدان بند کرخه نیز ۲۵۰۰ فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم ایجاد خواهد کرد.

امضای ۲ قرارداد خرید خدمات فرآورش نفت خام با استفاده از تأسیسات سریع‌احداث

قراردادهای خرید خدمات فرآورش نفت خام با استفاده از تأسیسات سریع‌احداث کارخانه‌ای (Skid-mounted) نیز در قالب قرارداد مشارکت عمومی - خصوصی به روش BOO (ساخت، تملک، بهره‌برداری) امضا می‌شوند.

امضاکنندگان قرارداد مدیریت سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار شرکت ملی نفت ایران، شرکت توسعه نفت و گاز مپنا و گروه صنعتی مهام شرق هستند.

مشارکت بخش خصوصی با سرمایه‌گذاری حدود ۲۵۰ میلیون دلار در بالادست صنعت نفت از ویژگی‌های این دو قرارداد است.

کد خبر 642995

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =