تبدیل ایران به هاب گازی با توافق راهبردی تهران و مسکو/ آخرین یادگار دیپلماسی فعال انرژی ‎شهید رئیسی

وزیر نفت با اشاره به توافق راهبردی انتقال گاز روسیه به ایران نوشت: این رویداد مهم گام بلندی برای تبدیل ایران به هاب گازی منطقه به‌ شمار می‌آید.

به گزارش شانا، جواد اوجی امروز (پنجشنبه، هفتم تیر) در صفحه خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت:

«توافق استراتژیک انتقال گاز روسیه به ایران، یک اتفاق بی‌نظیر در جهش سهم ‎تجارت گاز ایران در جهان و آخرین یادگار دیپلماسی فعال انرژی ‎شهید رئیسی است.

علاوه بر تأمین منافع دو کشور، این رویداد مهم گام بلندی برای تبدیل ایران به هاب گازی منطقه محسوب می‌شود.»

به گزارش شانا، توافق راهبردی انتقال گاز روسیه به ایران روز چهارشنبه (ششم تیر) در تهران امضا شد.این آمادگی وجود دارد که در مدتی کوتاه، این تفاهم‌نامه به قرارداد تبدیل شود و اتفاقی بزرگ هم برای ایران و هم برای دولتمردان روسیه رقم بخورد.

این توافق‌نامه گام بعدی توافق پارسال شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم روسیه است که نشان از حرکت توافق‌ها به‌سمت عملیاتی‌شدن دارد، با این توافق سهم تجارت ایران جهش می‌یابد و سبب تغییر موازنه‌های بین‌المللی می‌شود و به بیانی دیگر، توافق گازی ایران و روسیه به‌مثابه انقلابی در عرصه انرژی و صنعتی منطقه عمل خواهد کرد.

توافق بین دو  دارنده بزرگ ذخایر گازی جهان با دراختیارداشتن حدود ۶۰درصد از ذخایر این سوخت پاک مبتنی بر منافع دوجانبه و در چارچوب‌های بین‌المللی انجام شده است و به‌زودی وارد مرحله قرارداد و اجرا خواهد شد.

تبدیل ایران به هاب گازی با توافق راهبردی تهران و مسکو/ آخرین یادگار دیپلماسی فعال انرژی ‎شهید رئیسی

کد خبر 643488

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =