جایگاه دوم رشد تولید نفت در جهان به ایران رسید

تازه‌ترین گزارش بررسی آماری انرژی جهان حکایت از آن دارد که ایران با ثبت رشد ۱۹درصدی تولید نفت خام و میعانات گازی در سال گذشته میلادی، دومین کشور جهان از این نظر بوده است.

به گزارش شانا به‌نقل از ایرنا، بر اساس داده‌های تازه‌ترین نسخه گزارش «بررسی آماری انرژی جهان» که به بررسی عملکرد صنعت انرژی جهان در سال ۲۰۲۳ میلادی می‌پردازد نشان می‌دهد ایران رتبه دوم جهان را در افزایش مقدار تولید نفت خود در سال گذشته میلادی به دست آورده است.

تولید نفت خام و میعانات گازی ایران در سال ۲۰۲۳ با رشد ۱۹درصدی نسبت به سال پیش از آن روبه‌رو بوده و به ۳ میلیون و ۹۴۰ هزار بشکه در روز رسیده است. ایران سال پیش از آن ۳ میلیون و ۳۳۱ هزار بشکه در روز نفت تولید کرده بود.

رشد ۱۹ درصدی تولید نفت خام و میعانات گازی ایران در سال ۲۰۲۳ میلادی که با وجود تداوم تحریم‌های غیرقانونی آمریکا به‌دست آمده است بیش از ۱۳ برابر میانگین رشد تولید نفت دنیا در این سال بوده، کل تولید نفت خام و میعانات گازی جهان در سال ۲۰۲۳ میلادی با رشد ۱.۴ نسبت به سال پیش از آن به ۸۲ میلیون و ۶۳۶ هزار بشکه در روز رسیده است.

بر این اساس، ایران رکورددار رشد تولید نفت در میان تولیدکنندگان بزرگ نفت در سال میلادی گذشته بوده است. در واقع بیشتر تولیدکنندگان نفت در این سال نه‌تنها رشد تولید نداشته‌اند، بلکه با کاهش تولید روبه‌رو شده‌اند. برای نمونه تولید نفت خام و میعانات گازی عربستان در سال ۲۰۲۳ کاهش ۸.۶درصدی داشته است. تولید نفت خام عراق در این سال ۳.۹درصد، کویت ۴.۳درصد، عمان ۱.۵درصد، امارات ۳.۴درصد، الجزایر ۳.۴درصد و روسیه ۱.۱ درصد کاهش یافته است.

از جمله کشورهای مهمی که افزایش تولید داشته‌اند نیز می‌توان به کانادا با رشد ۱.۴درصد، آمریکا با رشد ۸.۵درصد، آرژانتین با رشد ۱۳.۸درصد و چین با رشد ۲.۱درصد اشاره کرد.

کشور گویان در سال ۲۰۲۳ رشد ۴۰.۸درصدی در تولید نفت خود داشته و در رتبه نخست جهان از این نظر قرار گرفته، هرچند تولید نفت این کشور فقط ۳۹۱ هزار بشکه در روز بوده است.

بر اساس این گزارش، ایران هفتمین تولیدکننده بزرگ نفت خام و میعانات دنیا در سال میلادی گذشته بوده و ۴.۸درصد از کل نفت خام و میعانات تولیدی دنیا مربوط به ایران بوده است. آمریکا با سهم ۱۵.۶درصدی بزرگ‌ترین تولیدکننده در دنیا بوده و روسیه با ۱۲.۸درصد، عربستان با ۱۱.۶درصد، کانادا با ۶درصد، عراق با ۵.۲درصد و چین با ۵.۱درصد به‌ترتیب در رتبه‌های دوم تا ششم و قبل از ایران قرار گرفته‌اند.

به گزارش شانا، انتشار گزارش «بررسی آماری انرژی جهان»، به‌عنوان معیاری برای صنعت انرژی، دو سال پیش از سوی شرکت بی‌پی انگلیس به مؤسسه انرژی (EI) واگذار شد، این گزارش همراه با شرکت حسابداری کی‌پی‌ام‌جی (KPMG) و شرکت مشاوره کرنی (Kearny) منتشر می‌شود.

گزارش سالانه بررسی آماری انرژی بی‌پی از زمانی که نخستین بار در آوریل سال ۱۹۵۲ میلادی منتشر شد، منبع و مرجعی مناسب برای صنایع انرژی جهان بوده و داده‌های دقیقی درباره تولید و مصرف جهانی نفت، گاز و زغال‌سنگ ارائه داده است.

بی‌پی از گزارش تازه پشتیبانی خواهد کرد، در حالی که شرکت‌های کی‌پی‌ام‌جی (KPMG)  و کرنی به‌عنوان شریکان ئی‌آی به تأمین مالی انتشارات کمک خواهند کرد، داده‌ها برای این گزارش از سوی مرکز تحقیقات و سیاست‌گذاری اقتصاد انرژی در دانشگاه هریت‌وات جمع‌آوری می‌شود.

کد خبر 643559

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =