معامله گواهی صرفه‌جویی گاز در بورس انرژی آغاز شد

آیین رونمایی از بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌ زیست در بورس انرژی ایران برگزار و معامله‌های گواهی صرفه‌جویی گاز آغاز شد.

 به گزارش خبرنگار شانا، این آیین امروز (سه‌شنبه، ۱۲ تیر) با حضور جواد اوجی، وزیر نفت، مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، علی نقوی، مدیرعامل بورس انرژی و جمعی از مدیران ارشد صنعت گاز برگزار شد.

براساس این گزارش، گواهی صرفه‌جویی گاز طبق ماده ۱.۵ آیین‌نامه ایجاد بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست مصوبه سال ۱۳۹۶، اوراق بهاداری است نشان‌دهنده حق مالکیت بـر مـقـدار مشخصی از حجم گاز صرفه‌جویی‌شده در یک دوره زمانی مشخص که در بـازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست قابل معامله است.

همچنین براساس بند «الف» ماده ۳ تصویب‌نامه شورای عالی انرژی کشور، وزارت نفت مکلف به صدور گواهی صرفه‌جویی حامل انرژی صرفه‌جویی‌شده در زمان اوج و غیراوج مصرف در طرح بهینه‌سازی، حسب مورد به نفع سرمایه‌گذار عامل صرفه‌جویی یا مشترکان مطابق سازوکار بازار بهینه‌سازی است؛ ازاین‌رو گواهی صرفه‌جویی گاز در زمان اوج و غیراوج، یک گواهی است که نشان‌دهنده مالکیت بر مقدار مشخصی از حجم گاز طبیعی صرفه‌جویی‌شده یا تعهد به تحقق صرفه‌جویی برحسب مترمکعب به‌ترتیب در دوره اوج و غیراوج مصرف گاز است.

شرکت ملی گاز ایران در نخستین مرحله از عرضه گواهی صرفه‌جویی گاز طبیعی، ۲۵ میلیون مترمکعب گاز دوره اوج و ۲۵ میلیون مترمکعب گاز دوره غیراوج را عرضه می‌کند. دوره غیراوج، از ابتدای فروردین تا پایان مهر هر سال و دوره اوج، از ابتدای آبان تا پایان اسفند هر سال است.

دارنده گواهی صرفه‌جویی مالک گاز طبیعی صرفه‌جویی‌شده، پس از تأیید تحقق صرفه‌جویی و انتشار گواهی از سوی  شرکت ملی گاز ایران، پس از اخذ تعرفه مبدأ به حجم تعیین‌شده در گواهی برحسب مترمکعب خواهد بود که می‌تواند در بورس انرژی و در قالب بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست نسبت به معامله یا درخواست اعمال و تسویه آن اقدام کند.

شکل‌گیری بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست، توجیه اقتصادی طرح‌های سرمایه‌گذاری در حوزه بهینه‌سازی مصرف و انتفاع مصرف‌کنندگان نهایی طرح‌هایی مانند مردمی‌سازی صرفه‌جویی و پویش‌های مصرف بهینه، از مزیت‌های دریافت این گواهی است.

کد خبر 643732

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =