• تلمبه‌خانه‌ای که زندگی آورد

  تلمبه‌خانه‌ای که زندگی آورد

  انگورها هنوز غوره‌اند و لیموها آبدار نشده‌اند. دمای هوا در میانه روز به پایین‌تر از 40 درجه نمی‌آید و سایه‌ها پناهی کوتاه برای فرار از آفتاب‌اند، اما مردانی هستند که زیر همین آفتاب و در همین گرما از چندی پیش و همین حالا مشغول کندن دیواره‌های جاده‌ای در مسیر شیراز هستند، جاده‌ای که با شیب‌های خطرناکش جان مردم را به خطر می‌اندازد.

 • نفت‌شهر؛ شهر خورشید و نفت

  نفت‌شهر؛ شهر خورشید و نفت

  نفت‌شهر، شهری با هوای خشک و سوزان، خالی از ساکنان اما میزبان مین‌های باقیمانده از جنگ است. خانواده‌ای از مردان نفت و گاز و ارتش در کنار هم سرو قامت و هوشیار ایستاده‌اند تا نه خطری کشور را تهدید کند، نه خللی در تولید و انتقال نفت میدان مشترک به وجود آید. نفت و نفت‌شهر و خورشید، اینجا بسیار به هم نزدیک هستند.

 • نفت، آب، زندگی

  آبرسانی نفت‌وگاز کارون به روستاهای اهواز

  نفت، آب، زندگی

  روستای «روزنه» از توابع اهواز، هفته گذشته با آبرسانی شرکت بهره‌برداری نفت‌وگاز کارون، حیاتی دیگر یافت.

 • حرف ایران؛ تصمیم اوپک

  پایان شیرین برای نشست سخت و نفس‌گیر

  حرف ایران؛ تصمیم اوپک

  «صد و هفتاد و چهارمین کنفرانس اوپک تصمیم گرفت که کشورهای عضو این سازمان تلاش خود را برای رسیدن به سقف پایبندی 100 درصد که در ماه مه به 152 درصد رسیده بود برای 12 عضو از یکم ژوئیه تا پایان دوره قطعنامه یادشده به کارگیرند» چندین و چند بار باید این بخش از بیانیه اوپک را خواند.

 • دیدار با تک‌رقمی‌های کلاس‌های تقویتی نفت

  گزارش شانا از رویکرد حمایتی نفت برای گسترش آموزش در مناطق نفتخیز

  دیدار با تک‌رقمی‌های کلاس‌های تقویتی نفت

  حرف از جبران بسیاری از کاستی‌ها برای نسل جدید است؛ نسلی که امید کمی برای ماندگار شدن و مهاجرت نکردن‌شان از محروم‌ترین نقاط کشور باقی مانده است. کودکان و نوجوانانی که می‌توان آنان را به ماندن و رشد کردن در زمین مادری خودشان امیدوار کرد و فاصله پایتخت تا دورترین نقاط از مرکز را با اندکی از شاخص‌های رفاه کم کرد.

 • ستاره‌ای بدرخشید و ماه مجلس شد

  ستاره‌ای بدرخشید و ماه مجلس شد

  ستاره خلیج‌فارس که ابرهای بی‌تدبیری سال‌ها مانع درخشش آن در آسمان صنعت نفت ایران بود، با تدبیر و امید، راه درخشیدن را به سرعت پیمود و اینک حاصل این درخشش با خودکفایی در تولید بنزین تماشایی و غرورآفرین است. آنان که عزم خود را برای تابش این ستاره جزم کردند، از یاد خوش مردم نخواهند رفت.

 • بذل و بخشش از جیب چه کسانی؟!

  بذل و بخشش از جیب چه کسانی؟!

  خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و ابهام در ماندن ایران در این توافق بین‌المللی، واکنش‌های متعدد داخلی و جهانی را در پی داشت؛ برخی این حرکت دونالد ترامپ را تقبیح کردند و برخی تشویق. برخی داخلی‌ها اما تلاش کردند با زیر سوال بردن دستاوردهای برجام، تحریم‌هایی را که از آن به‌عنوان «کاغذ پاره» یاد می‌کردند، بی اثر نشان دهند.

 • تنور صادرات گاز ایران گرم است

  همگام با توسعه شبکه گازرسانی داخلی

  تنور صادرات گاز ایران گرم است

  داشتن بزرگ‌ترین منابع گازی جهان کافی نیست، صعود به قله صادرات گاز هدفی است که هیچ‌گاه نباید از آن غافل شد. پیمودن پله‌های رشد در تجارت جهانی گاز نیازمند آن است که صادرات گاز ایران رنگ خاموشی نبیند و پرتکاپو به راه خود ادامه دهد. مشعل راه صادرات گاز ایران روشن است و مقاصد، معلوم. این راه هم به تدبیر نیاز دارد هم به امید.

 • کهاب، طرحی ملی با نگاه زیست محیطی

  کهاب، طرحی ملی با نگاه زیست محیطی

  «کهاب» از جمله طرح‌هایی است که همانند حذف سوخت‌های میان‌تقطیر از چرخه نیروگاهی، هدفی چندمنظوره را دنبال می‌کند و مهم‌ترین آن در کنار جلوگیری از اتلاف بنزین، بهبود و سالم‌سازی محیط زیست است.

 • دوراندیشی وزارت نفت به ثمر نشست

  دوراندیشی وزارت نفت به ثمر نشست

  حمایت از ایجاد شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی با هدف انتقال و توسعه فناوری یکی از اهداف وزارت نفت در چند سال اخیر بوده است؛ هدفی که به نظر می‌رسد در آخرین روزهای سال گذشته با امضای قرارداد برای توسعه و بهره‌برداری میادین نفتی سپهر و جفیر با یک شرکت خارجی کمی به ثمر رسید.

 • کارنامه صنعت نفت در سال 96

  کارنامه صنعت نفت در سال 96

  صنعت نفت ایران در سالی که گذشت روزهای پر فراز و نشیبی را تجربه کرد. از امضای قراردادهای توسعه میدان‌های نفتی و افزایش سطح تولید تا رایزنی‎های دیپلماتیک برای ارتقای جایگاه نفت ایران در مجامع بین المللی. از ​شکسته شدن رکورد انتقال گاز در کشور تا راه اندازی فاز‌های نخست و دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس. از روزهای خوشی که در تاریخ صنعت نفت رقم خورد تا روزهای تلخی که شاهد حوادث آتش‌سوزی در پالایشگاه تهران، فوران و آتش‌سوزی چاه 147 رگ سفید و غرق شدن نفتکش سانچی در آب‌های چین بودیم.

 • اقدام‌های مسئولیت اجتماعی شرکت نفت فلات قاره در لاوان
 • ابوذر؛ بزرگ‌ترین مجتمع نفتی دریایی ایران

  ابوذر؛ بزرگ‌ترین مجتمع نفتی دریایی ایران

  از پایانه خارک تا سکوی AB ابوذر با شناور نزدیک به سه ساعت فاصله است؛ مجتمع نفتی ابوذر که در 76 کیلومتری غرب جزیره خارک قرار دارد شامل سه سکوی اصلی بهره‌برداری AA، AB و AC است.

 • زمانی برای خداحافظی با سوخت‌های فسیلی

  خودروهای هیبریدی؛ خوب یا بد؟

  زمانی برای خداحافظی با سوخت‌های فسیلی

  نتایج یک پژوهش اقتصادی درباره خودروهای هیبریدی نشان داد با شبیه‌سازی کارکرد موتورهای هیبریدی در مسیرهای شهری کشورهای مختلف، مقدار صرفه‌جویی در مصرف سوخت موتورهای هیبریدی در هند 48 درصد و در چین 55 درصد است، حال آن که صرفه‌جویی سوخت این موتورها در ایالات متحده فقط 40 درصد می‌شود.

 • تازه‌ترین دورنمای انرژی بی‌پی

  تازه‌ترین دورنمای انرژی بی‌پی

  دورنمای انرژی بی‌پی،که به تازگی منتشر شده، نیروهای شکل‌دهنده به تحول انرژی جهان تا سال 2040 میلادی و ابهام‌های اصلی مربوط به این تحول را واکاوی می‌کند. این گزارش نشان می‌دهد که چگونه رونق اقتصاد جهانی موجب افزایش تقاضای انرژی می‌شود و در دهه‌های آینده منابع گوناگون انرژی از جمله نفت، گاز، ذغال سنگ و انرژی‌های تجدیدپذیر، این تقاضا را تأمین می‌کنند.

 • گزارش هشتمین همایش سازمان‌های بین‌المللی انرژی

  گزارش هشتمین همایش سازمان‌های بین‌المللی انرژی

  رهبران انرژی جهان در هشتمین همایش مجمع بین‌المللی انرژی، آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک، آینده انرژی جهان را ارزیابی کردند.

 • فروغ گاز در دیار شاهنامه

  فروغ گاز در دیار شاهنامه

  روشن‌شدن مشعل گاز در سیستان‌ و بلوچستان، دیار افسانه‌های کهن ایرانی، نوری از امید در دل مردمان این خطه است تا عزم‌شان را جزم کنند و چرخ‌های صنعت را در سرزمین‌شان به حرکت درآورند.

 • مرور چهار فصل نفت

  به بهانه سی‌ونهمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی

  مرور چهار فصل نفت

  شرکت ملی نفت ایران در 10 ماه و 21 روز گذشته، به مدد تلاش بی‌وقفه کارکنان تلاشگر و غیرتمند خود، رویدادهای مبارک بسیاری را تجربه کرده و عملکرد خوبی را در بخش‌های مختلف شاهد بوده است؛ از افزایش تولید و صادرات نفت خام تا افزایش تولید گاز؛ از همگامی با قطر در پارس جنوبی تا پیشتازی نسبت به عراق در غرب کارون؛ از امضای نخستین قرارداد جدید نفتی تا امضای قرارداد بزرگ ساخت کالای صنعت نفت.

 • مروری بر بازار جهانی نفت و بازار فرآورده‌های نفتی در آسیا

  مروری بر بازار جهانی نفت و بازار فرآورده‌های نفتی در آسیا

  در نخستین ماه سال 2018 میلادی قیمت نفت رشد داشت، اما فرآورده‌های نفتی داستان متفاوتی را تجربه کردند.

 • خدمت ماندگار صنعت نفت در شهرستان مُهر

  خدمت ماندگار صنعت نفت در شهرستان مُهر

  کلنگ احداث مجموعه ورزشی بانوان در شهرستان مُهر به زمین زده شد تا حداکثر دو سال آینده این مجموعه چند منظوره برای مردم شهرستان مُهر و مناطق همجوار آن آماده شود.

 • شکوفایی صنعت پتروشیمی در دولت تدبیر و امید

  شکوفایی صنعت پتروشیمی در دولت تدبیر و امید

  توسعه صنعت پتروشیمی کشور با تدابیر دولت یازدهم، این صنعت را شکوفاتر کرد.

 • رفاه و آرامش؛ ارمغان گاز برای مردم

  رفاه و آرامش؛ ارمغان گاز برای مردم

  اقدام‌های شرکت ملی گاز برای رفع محرومیت‌ از قشور مردم و توسعه عدالت اجتماعی در جامعه با گازرسانی سریع و پایدار، سبب شده است این شرکت به یکی از افتخارهای دولت‌های یازدهم و دوازدهم تبدیل شود.

 • رشد پیش‌بینی بانک‌های جهانی درباره قیمت نفت

  رشد پیش‌بینی بانک‌های جهانی درباره قیمت نفت

  بانک‌های مهم جهان پیش‌بینی خود را درباره قیمت نفت افزایش داده‌اند، اما همچنان درباره خطرهای پیش روی بازار نفت هشدار می‌دهند.

 • پالایش و پخش در قاب 39

  پالایش و پخش در قاب 39

  22 بهمن سال 57 حکومت پهلوی که پایه‌های آن از سال‌ها پیش لرزان شده بود، فرو ریخت و طومار 50 ساله آن درهم پیچیده شد.

 • آرامش زمستانی مازنی‌ها

  آرامش زمستانی مازنی‌ها

  خط انتقال گاز دامغان - کیاسر - ساری - نکا با عبور از طبیعت سرسبز، ضامن پایداری گازرسانی به مناطق شمالی کشور شده و با تاثیر مثبت بر کاهش قطع درختان و استفاده از هیزم، به جنگل‌های انبوه مازندران جانی دوباره می‌بخشد.

 • برای قضاوت درباره گازرسانی انصاف داشته باشیم

  برای قضاوت درباره گازرسانی انصاف داشته باشیم

  گازرسانی به شهرها و روستاهای کشور، اقدامی بزرگ با هزینه‌های فراوان است که برای تحقق آن باید مسائل مختلفی از جمله حفظ محیط زیست، صرفه اقتصادی، رفاه مردم و اجرای صحیح قانون در نظر گرفته شود. قضاوت درباره گازرسانی بدون درنظر گرفتن این عوامل منصفانه نیست.

 • سکوت خلیج فارس، بهرگانسر و «سانچی»

  سکوت خلیج فارس، بهرگانسر و «سانچی»

  چهار روز از حادثه نفتکش «سانچی» گذشته که برای بازدید از سکوی نفتی بهرگانسر، به استان بوشهر می‌رویم. هم دریاست و هم آتش (مشعل). نمی‌شود لحظه‌ای به یاد 32 خدمه نفتکش «سانچی» که شهادت‌گونه جان‌شان را از دست دادند، نباشیم.

 • توسعه صنعت پتروشیمی در فضای پسابرجامی

  توسعه صنعت پتروشیمی در فضای پسابرجامی

  جایگاه صنعت پتروشیمی در اقتصاد کشور برکسی پوشیده نیست. این صنعت در دوران تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، نقشی بسزا در سرپا نگه داشتن اقتصاد داشته است، اما لازمه بودن و ماندن، رشد و توسعه است که توسعه و دستیابی به بازارهای جهانی صنعت پتروشیمی نیز در گرو گسترش روابط بین‌المللی است.

 • غروب سانچی

  غروب سانچی

  هشت شبانه روز انتظار و امید برای نجات 32 خدمه «سانچی» ظهر یکشنبه به پایان رسید و سرنوشت 29 خدمه نفتکش سانچی به آب سپرده شد. بدون شک علل تصادم نفتکش تحت مدیریت ایران با فله بر هنگ کنگ باید هر چه سریعتر مشخص شود این فقط خواسته خانواده بازماندگان سانچی نیست این خواست یک ملت است که دیروز را آرام نگرفت.

 • مظلومیت دریانوردان

  مظلومیت دریانوردان

  نگرانی را می‌شود در چهر‌ه‌های‌ تک تک‌شان دید، با‌این‌حال به خودشان مسلط هستند. یکی از بستگان کاپیتان نفتکش ایرانی حادثه‌دیده در دریای چین می‌گوید: «همان موقع که لباس دریانوردی به تن کردند می‌دانستند با جان‌شان بازی می‌کنند، اما هدف‌شان خدمت به کشور بود و خطر را به جان خریدند.»