برقراری نظام ایمنی پیشرفته و کارآمد در شرکت حفاری شمال

شانا_ گروه عمومی: مهم ترین مسئولیت شرکت های حفاری، برقراری نظام ایمنی پیشرفته و کارآمد از طریق آموزش منظم و اصولی نیروی انسانی و استفاده از ادوات تخصصی و کیفی ایمن برای محیط های عملیاتی است که شرکت حفاری شمال در این زمینه دستاوردهای مطلوبی کسب کرده است.

به گزارش خبرنگار شانا، در عملیات حفاری افراد با ماشین آلات و ابزار سنگین، نیروهای فیزیکی(کشش، وزن، گشتاور، فشار و ...) عظیم و مواد شیمیایی پرخطر سروکار دارند.

کار در ارتفاع زیاد و ماهیت پرخطر عملیات حفاری و جدال با طبیعت بکر و گاه غیر قابل پیش بینی به صورت بالقوه، احتمال بروز نقص عضو یا مرگ را به همراه دارد.

بخش ایمنی

بیش از 90 درصد حوادث ناشی از اشتباه های انسانی و لازم است با آموزش، فرهنگ سازی و ایجاد آرامش و امنیت در کارکنان، همچنین کاهش خسارت های مالی به تجهیزات و تاسیسات بنیادی و محیط زیست هنگام بروز تهدیدهای طبیعی و غیرطبیعی، خسارت های مالی و جانی را کمینه سازی کرد که شرکت حفاری شمال در این زمینه موفق عمل کرده است.حضور دائم کارشناسان و افسران ایمنی اداره اچ اس یی در مناطق عملیاتی و برگزاری جلسات روزانه یا برحسب مورد خاص کاری، ارزیابی خطرهای کار و بررسی راه های مقابله با آنها، بازرسی های دوره ای و اتفاقی از دستگاه های حفاری به منظور شناسایی نقاط قوت و ضعف و اقدام های پیشگیرانه برای ارتقای کیفی شاخص های ایمنی، نظارت بر اجرای صحیح (به لحاظ ایمنی) عملیات حفاری، حضور در صحنه حوادث و تهیه گزارش به منظور ثبت و اقدام های پیشگیرانه در عملیات مشابه بعدی، از جمله فعالیت های بخش ایمنی در شرکت حفاری شمال است.

حسین یوسفی فضل، رییس اداره اچ اس یی شرکت حفاری شمال، تهیه طرح و برنامه واکنش در شرایط اضطراری و انجام مانورهای گوناگون (مدیریت بحران) و نگهداشت و تضمین صحت تجهیزات اطفای حریق (شارژ، تعمیر، نگهداری و رنگ آمیزی کپسول های آتش نشانی و ...) را از اقدام های واحد اچ اس یی در بخش ایمنی می خواند.

/ایمنی/اچ اس یی/HSE/اچ.اس.یی/دکل حفاری/حفاری شمال/محیط زیست/ 2  

 دستاوردهای بهداشت و محیط زیست

ارزیابی عوامل زیان آور در محیط های کارگاهی و عملیاتی (مخاطرات شیمیایی، فیزیکی و ...) و تلاش در جهت بهبود شرایط محیط کار، پیگیری نتایج حاصل از ارزیابی طب صنعتی به منظور حفظ و ارتقای سلامت کارکنان، بازرسی و نظارت مستمر بر وضعیت بهداشتی دستگاه های حفاری و استراحتگاه های مستقر در مناطق عملیاتی، کارگاه ها و ادارات و کنترل وضعیت بهداشت آشپزخانه ها و وضعیت تغذیه و رژیم غذایی کارکنان، برگزاری کلاس های آموزشی در زمینه موضوع های مرتبط با سلامت و محیط زیست، عملیات سم پاشی و طعمه گذاری در دستگاه های حفاری، کارگاه ها و تاسیسات برای مقابله با حشرات موذی و جانوران گزنده و ناقل بیماری، کنترل و اندازه گیری فاکتورهای بهداشتی آب آشامیدنی، دکل و اردوگاه، دستگاه های حفاری و ... از جمله اقدام های واحد اچ اس یی حفاری شمال در زمینه بهداشت است.

به گفته حسین یوسفی فضل، شرکت حفاری شمال خود را موظف به پیاده سازی و بهبود مستمر در سیستم مدیریت زیست محیطی(EMS) دانسته و برای اطمینان از لحاظ شدن جنبه های زیست محیطی و اثرات آنها در عملیات و خدمات حفاری، اهداف تعیین شده ای (بر اساس استانداردهای بین المللی) را مد نظر قرار می دهد و به ویژه در بخش عملیات حفاری سکوهای دریایی در این زمینه، کارنامه موفقی از خود ارائه کرده است.

شناسایی همه جنبه ها و اثرات زیست محیطی مرتبط با عملیات حفاری و خدمات جانبی در دستگاه های حفاری، کاهش تخلیه آلاینده ها و پسماندها در محیط و تلاش برای کاهش مستمر آنها، انتقال و ارسال پیام ها و اطلاعات زیست محیطی به پیمانکاران و کارفرمایان، برنامه های آموزشی برای کارکنان به منظور تفهیم برنامه های زیست محیطی شرکت به منظور مشارکت آنها، برگزاری دوره تئوری و عملی و انجام مانور مقابله با آلودگی های دریا و به کارگیری سیستم Zero Discharge در برخی دستگاه های حفاری خشکی و دریایی مبتنی بر آخرین استانداردهای جهانی، گوشه ای از فعالیت های این واحد در جهت بهبود مستمر محیط زیست محسوب می شود.

ایمنی  

 آموزش پدافند غیرعامل

یوسفی فضل آموزش پدافند غیرعامل برای همه سطوح سازمانی، اجرایی کردن دستورعمل های سازمان پدافند غیرعامل کشور و شرکت ملی نفت ایران در زمینه پدافند سایبری و برگزاری مستمر مانورهای پدافند غیرعامل (از جمله اجرای مانور مقابله در برابر زلزله، مانور رزمایش حمله فرضی و موشکی و هوایی دشمن به تاسیسات نفتی) را از اقدام های واحد اچ اس یی شرکت حفاری شمال برمی شمرد و می گوید: شرکت حفاری شمال به ویژه در سال های اخیر موفق به کسب دستاوردهای مطلوبی در زمینه اچ اس یی و پدافند غیرعامل شده است.

کسب مقام اول در شاخص ارائه گزارش های ادارات اچ اس یی شرکت های تابعه ملی نفت در سال 1390 برگزاری رزمایش حمله هوایی موشکی به دستگاه حفاری برای اولین بار در صنعت نفت، راه اندازی برنامه نرم افزاری ثبت توزیع البسه ایمنی کارکنان اقماری و ستادی تحت شبکه آنلاین، کسب لوح تقدیر اخلاق از اولین المپیاد عملیاتی و ورزشی آتش نشانی شرکت ملی نفت ایران، افزایش ضریب ایمنی و کاهش حوادث به وسیله ترویج فرهنگ ایمنی از طریق آموزش های مرتبط، بخشی از دستاوردهای شرکت حفاری شمال است.

 به روزرسانی تجهیزات ایمنی و استفاده از وسایل ایمنی فردی و گروهی در دستگاه های حفاری، افزایش خرید سخت افزاری اقلام ایمنی و آتش نشانی و تجهیزات پزشکی در سطح تمامی دستگاه های حفاری، برگزاری دوره های تخصصی ایمنی و آتش نشانی و زیست محیطی، تهیه روش اجرایی آنالیز ایمنی شغلی (JSA) در مشاغل مختلف صنعت حفاری، تهیه و تدوین کتاب مقابله با انتشار گاز هیدروژن سولفوره (H2S) در صنعت حفاری، تهیه و تدوین کتاب ایمنی در صنعت حفاری و ... بخش دیگری از دستاوردهای شرکت حفاری شمال محسوب می شود.

/ایمنی/اچ اس یی/HSE/اچ.اس.یی/دکل حفاری/حفاری شمال/محیط زیست/ 5  

ایران در نیم قرن آینده در حوزه صنعت نفت به شدت به حفاری چاه های جدید و تعمیر و احیای چاه های قدیمی نفت و گاز نیاز خواهد داشت؛ برهمین اساس موضوع رعایت محیط زیست مناطق نفت خیز و گازخیز به ویژه مناطق دریایی استراتژیک جهان (خلیج پارس و خزر که حفاری شمال در آنها فعال است) اقدامی ضروری برای معماری فردای محیط زیست ایران و منطقه است؛ به همین دلیل توجه خاص اچ اس یی حفاری شمال به رعایت قواعد ایمنی و محیط زیست در چرخه عملیات، یک راهبرد دوراندیشانه هم تلقی می شود و صرفا نگاه به آینده کوتاه مدت نیست.

در حوزه اچ اس یی شرکت حفاری شمال تنها شرکت ایران است که خارج از مرزهای حاکمیتی کشور مشغول به فعالیت در زمینه عملیات حفاری است.

این اقدام که از طریق فعالیت دستگاه ایران خزر در آب های ساحلی ترکمنستان محقق می شود، نمادی است از اینکه یک شرکت ایرانی در بالاترین سطح رقابت جهانی قادر به رعایت استانداردهای سخت گیرانه اچ اس یی است؛ به گونه ای که الزام به رعایت قواعد ایمنی و محیط زیست در سطح شرکت های بین المللی حتی بیش از نرخ اقتصادی فعالیت آنها تاثیرگذار است.

اکنون بیش از 6سال است که شرکت حفاری شمال در آبهای ساحلی ترکمنستان مشغول به ارائه خدمات حفاری است و هرسال توانسته است در زمره برترین های اچ اس یی منطقه قرار گیرد و با به کارگیری فناوری پیشرفته در آبهای عمیق و ربات ROV بخش مهمی از دغدغه های حفظ محیط زیست را در دریای خزر برطرف کند.

 به طور کلی اچ اس یی شرکت حفاری شمال سه هدف عمده حذف آسیب‌ها و بیماری‌های شغلی کارکنان، حفظ سرمایه، احترام به محیط زیست و در نهایت کسب وجهه اجتماعی و بین‌المللی مطلوب را دنبال می کند.‌

کد خبر 204814

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =