تکلیف فاز 11 پارس جنوبی تا دو ماه آینده مشخص می شود

شانا _ گروه نفت: مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: سرنوشت توسعه آخرین فاز توسعه نیافته میدان مشترک گازی پارس جنوبی تا دو ماه آینده مشخص می شود.

رکن الدین جوادی در گفتگو با خبرنگار شانا با بیان این که سرنوشت توسعه فاز 11 پارس جنوبی در انتظار تعیین و تکلیف پروژه ال ان جی است، گفت: فاز ١١ تنها فاز توسعه نیافته میدان گازی پارس جنوبی است.

وی افزود: هم اکنون کمیته فنی وزارت نفت برای ارزیابی پروژه ال ان جی (که قرار است از این فاز خوراک دریافت شود) میزان بودجه موردنیاز برای اتمام ساخت این پروژه را بررسی می کند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: تا کنون برای ساخت پروژه ایران ال ان جی بیش از 2.5 میلیارد دلار هزینه شده است.

به گزارش شانا، قرارداد بیع متقابل طرح توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی و ساخت تاسیسات مایع گردانی گاز (ال ان جی) در سال 2004 به طور مشترک با شرکتهای توتال فرانسه و پتروناس مالزی امضا شد که پس از تاخیرهای این دو شرکت برای اجرای طرح، این قرارداد به شرکت چینی سی.ان.پی.سی (CNPC) واگذار شد.

شرکت چینی طبق قرارداد باید پس از 52 ماه (مهرماه 1392) این فاز را به تولید می رساند، اما این شرکت هیچگاه به تعهدهای خود عمل نکرد. پس از گذشت حدود 50 ماه از سپردن توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی به این شرکت چینی، بدون اجرای ابتدایی ترین فعالیتهای توسعه ای، این شرکت از این طرح خارج شد.

با وجود این که در سالهای گذشته تلاشهای زیادی از سوی مسئولان ایرانی برای ترغیب چینیها به ماندن در پارس جنوبی انجام شد؛ ولی آنها موفق به انجام این پروژه نشدند و سرانجام زمستان 91 چینی ها از فاز ١١ پارس جنوبی کنار گذاشـته شدند. زمستان همان سال با پیمانکار ایرانی مذاکره هایی انجام شد و در نهایت به دستور وزیر نفت فروردین امسال  شرکت پتروپارس از توسعه فاز ١١ پارس جنوبی کنار گذاشته شد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت فروردین امسال وزیر نفت با بیان این که قرارداد فاز ١١ با شرکت  پتروپارس قابل اجرا نبود، گفته بود: شرکت پتروپارس پولی برای توسعه فاز ١١ پارس جنوبی در اختیار ندارد. هنوزتصمیمی درباره این فاز گرفته نشده است. در حال حاضر اولویت ما به روی فازهای اولویت اول(١٢،١٥،١٦و ١٧،١٨) است و تصمیم درباره فاز ١١ سر فرصت گرفته می شود.

فاز 11 پارس جنوبی با هدف تولید روزانه 2 میلیارد فوت مکعب گاز از میدان پارس جنوبی توسعه می یابد. گاز استحصالی به عنوان خوراک واحدهای ال.ان.جی به میزان 1900 میلیون فوت مکعب در روز تحویل خواهد شد و علاوه بر آن روزانه 80 هزار بشکه میعانات گازی سنگین در این فاز تولید خواهد شد.

کد خبر 216551

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =