ایران آماده افزایش صادرات نفت در کوتاه ترین زمان است

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به ظرفیت تولید نفت کشور تاکید کرد: در صورت افت عرضه نفت خام در بازارهای جهانی، ایران توان جبران این کاهش را ظرف سه ماه دارد.

معاون وزیر نفت در گفتگو با خبرنگار شانا، در باره احتمال کاهش شدید عرضه نفت خام در بازارهای جهانی به دلیل نا آرامیهای اخیر در منطقه خاورمیانه به ویژه کشور عراق و جبران این کاهش عرضه از سوی ایران اظهار کرد: احتمال این که سیر ناآرامیها به مناطق جنوبی و عمدتا شیعه نشین کشور عراق برسد بعید است، همچنین بر اساس شواهد، ارتش عراق تاکنون در بخشهای شمالی این کشور در زمینه بیرون راندن تروریستهای داعشی به موفقیتهای زیادی دست یافته است.

بیژن زنگنه، وزیر نفت پیشتر نیز گفته بود: "ایران به دلیل تحریمهای غیر قانونی و غیر عادلانه، کمتر از ظرفیت تولید خود نفت تولید و صادر می کند و لذا مستقل از موضوع عراق، ایران در صورت رفع تحریمها آمادگی تولید و صادرات نفت بیشتر به بازارهای جهانی را دارد".

تلاش می کنیم هر روز نفت بیشتری صادر کنیم

رکن الدین جوادی وجود تحریمهای غربی در زمینه فروش نفت کشورمان را بی تاثیر ندانست و گفت: این امر به معنی آن نیست ایران تابع تحریمها است، زیرا ما تلاش می کنیم هر روز نفت بیشتری صادر کنیم، شاهد این مدعا آن است که ایران در خرداد سال 92 حدود 800 هزار بشکه نفت خام صادر می کرد، در حالی که هم اکنون این میزان خیلی بیشتر از سال گذشته شده است.

به گفته وی هم اکنون میزان صادرات نفت ایران مطلوب بوده و همانند دو ماه پیش است.

آمادگی شرکتهای خارجی برای حضور در صنعت نفت ایران

معاون وزیر نفت با بیان این که صنعت نفت به موضوع بازگشت شرکتهای خارجی به ایران بسیار خوش بین است، گفت: ایران نخستین منابع گازی و سومین ذخایر نفتی دنیا را در اختیار دارد، از این رو شرکتهای خارجی برای تنوع بخشی به منابع تامین انرژی خود و نیز سرمایه گذاری آمادگی خود را برای حضور در ایران اعلام کرده اند.

کشف میدانهای جدید نفت و گاز در ایران

جوادی افزود: هم اکنون میدانهای نفتی و گازی جدید در ایران کشف شده است اما برای اعلام خبر رسمی آن نیاز است تا مراحل بررسی آنها تکمیل شود، مطالعات اولیه حکایت از آن دارد که در آینده نزدیک کشفیات جدی نفت و گاز در ایران خواهیم داشت.

وی همچنین در مورد احتمال ارتباط زمین شناسی میدانهای تفکیک شده نفتی در منطقه غرب کارون گفت: مطالعات اکتشافی در این زمینه در حال انجام بوده و به محض آن که قطعیت یابد، اعلام عمومی می شود.

کد خبر 220217

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =