نخست وزیر مجارستان بعد از 27 سال به ایران می آید

نخست وزیر مجارستان، فردا به جمهوری اسلامی ایران سفر و با مقامات بلند پایه کشورمان از جمله رئیس جمهوری دیدار و گفتگو می کند.

به گزارش شانا، ویکتور اوربان در صدر هیئت بلندپایه مجارستان در حالی به ایران سفر می کند که 27 سال از سفر مقام همسطح او به کشورمان می گذرد.

کارولی گروس در سال 1367 به تهران آمده بود.

نخست وزیر مجارستان فردا صبح با معاون اول رئیس جمهوری دیدار خواهد داشت و پس از آن، چند سند و یادداشت تفاهم همکاری میان مقامات دو کشور به امضا خواهد رسید. وی همچنین با دکتر روحانی رئیس جمهوری هم دیداری جداگانه خواهد داشت.

مجارستان ویژگیهای بارزی در اتحادیه اروپا دارد. نظام سیاسی این کشور دموکراسی پارلمانی است که رئیس جمهوری، رئیس کشور است؛ ولی ریاست دولت و قدرت اجرایی با نخست وزیر است.

مجارستان در 1999 به ناتو و 2004 به اتحادیه اروپا پیوست بااین وجود، در سیاستهای کلی، گهگاه مواضع مستقل ملی اعلام می کند. مثلا در بحران اوکراین؛ باوجود محکومیت اشغال شبه جزیره کریمه، از شدت عمل غرب علیه روسیه انتقاد کرد.

مجارستان که به تازگی در مرزهای خود با موج آوارگان سوری مواجه بود، بارها داعش را تهدیدی برای منطقه و جهان بر شمرده است.

از نظر اقتصادی، مجارستان با 10 میلیون نفر جمعیت از درآمد سرانه 19 هزار و 800 دلار و تولید ناخالص داخلی 134 میلیارد دلار برخوردار است.

درآمدهای دولت 66.6 و هزینه آن 66.1 میلیارد دلار در 2014 بوده است. نرخ رشد اقتصادی 3.2 درصد، تورم 0.7 درصد و بیکاری نیز 10.3 درصد است.
حجم مبادلات اقتصادی کشور طی سالهای گذشته بسیار ناچیز بوده و از آذرماه 1372 کمیسیون مشترک همکاری دو کشور جلسه ای نداشته است. از این رو، امضای اسناد متعدد همکاری میان دو کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

مسئولان مجارستان علاقه زیادی به تنوع منابع انرژی خود دارند.

روابط ایران و مجارستان درست 90 سال پیش، یعنی سال 1304 با انعقاد قرارداد بازرگانی در رم آغاز و در 1309 ایران وزیر مختار خود را در رم  به عنوان نماینده آکردیته نزد مجارستان منصوب کرد که در حقیقت آغازگر رابطه ایران با این کشور بوده است.کد خبر 251018

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =