پیش بینی اوپک درباره ادامه افت قیمت نفت

یک بررسی که به صورت داخلی در اوپک انجام شد نشان داد که حتی اگر اعضای سازمان تولید خود را کاهش دهند بازهم بازار با مازاد عرضه روبرو خواهد بود.

به گزارش  روزنامه وال استریت ژورنال از وین، یک سند داخلی منتشر شده در درون سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) که به منظور ارائه در نشست عمومی اعضای سازمان که امروز (جمعه ۱۳ آذرماه ۹۴) در وین برگزار خواهد شد، تنظیم شده است، نشان داد که قیمت نفت در بازارهای جهانی حتی اگر تولیداعضای سازمان کاهش پیدا کند هم با مازاد عرضه روبرو خواهد بود. 

این تحلیل که به رویت نشریه وال استریت هم رسیده است به مشکل سازمان در مواجهه با این مشکل، حتی با وجود توافق اعضا برای کاهش عرضه اشاره دارد. 

به نظر می رسد در نشست روز جمعه بحث میان اعضایی که خواستار ادامه عرضه بالای سازمان در مقابل اعضایی که تحت فشار اقتصادی خواستار کاهش تولید با هدف افزایش قیمتها هستند بالا بگیرد. گروه نخست اعضا معتقدند که این اقدام یعنی کاهش تولید و عرضه به بازار تنها باعث خواهد شد تا سهم بازار اعضا از میان رود.

این سند، در حقیقت رونوشتی از یک جلسه فنی است که هفته گذشته در دبیر خانه اوپک برگزار شد. این جلسه همیشه قبل از نشست عمومی اوپک برگزار می شود تا کارشناسان درباره سیاستهای سازمان بحث کنند. 

این سند نشان داد که اگر عرضه سازمان در سطح کنونی ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز باقی بماند بازار همچنان با مازاد ۷۰۰ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۱۶ روبرو خواهد بود. البته این مقدار مازاد عرضه از سطح فعلی بسیار کمتر است. این روزها نزدیک به دو میلیون بشکه نفت مازاد عرضه وجود دارد که سبب شده قیمت از پارسال تاکنون به کمتر از نصف کاهش پیدا کند. 

این گزارش همچنین افزود: همزمان با عرضه بالای تولیدکنندگان غیر عضو اوپک، کشورهایی مانند ایران و ونزوئلا خواستار کاهش عرضه اوپک هستند تا به سقف ۳۰ میلیون بشکه در روز که قبلا اعضا بر سر آن توافق کرده بودند، برسد. 

در صورتی که این تصمیم صورت پذیرد، روزانه ۸۰۰ هزار بشکه از مازاد عرضه بازار کاهش خواهد یافت، اما باز هم فاصله تا از بین رفتن مازاد عرضه به طور کامل زیاد خواهد بود. 

کد خبر 251254

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =