مهلت متقاضیان احداث مجتمع مایع‌سازی گاز طبیعی تمدید شد

مهلت ارائه مدارک برای متقاضیان طرح احداث مجتمع مایع‌سازی گاز طبیعی تا پایان فروردین ماه امسال تمدید شد.

به گزارش شانا، مدیریت سرمایه گذاری و کسب و کار شرکت ملی نفت ایران از تمدید مهلت ارائه مدارک برای متقاضیان طرح احداث مجتمع مایع‌سازی گاز طبیعی تا پایان فروردین ماه امسال خبر داده و اعلام کرده است: نخستین موافقت اصولی در اجرای این طرح صادر شده است و مراحل آتی تا رسیدن به عقد قرارداد در دست اقدام است.

بر اساس اعلام این مدیریت، فراخوان شناسایی متقاضیان واجد شرایط خرید گاز طبیعی جهت بهره‌گیری در واحدهای کوچک‌مقیاس مایع‌سازی و یا فشرده‌سازی گاز طبیعی با هدف صادرات از تاریخ ۱۴ دی ماه پارسال اعلان عمومی و مهلت ارائه مدارک از سوی متقاضیان تا 20 بهمن ماه تعیین شد.

در مهلت تعیین شده در مجموع هفت شرکت ابراز تمایل کرده‎اند که پس از بررسی کارگروه مربوطه متشکل از مدیریت‌های ذیربط شرکت ملی نفت ایران، در یک مورد مدارک کامل تشخیص داده شد و با تایید معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت موافقت اصولی اجرای "طرح احداث مجتمع مایع‌سازی گاز طبیعی با هدف صادرات" برای  شرکت مایع‌سازی گاز طبیعی ماهتاب پرتو کنگان در تاریخ ۶ فرودین ماه امسال صادر شد؛ در این رابطه مراحل آتی عقد قرارداد با این شرکت در دست اقدام است.

بر پایه این گزارش، فراخوان عمومی شناسایی متقاضیان واجد شرایط خرید گاز طبیعی جهت بهره‎گیری در واحدهای کوچک مقیاس مایع‎سازی و یا فشرده‎سازی گاز طبیعی با هدف صادرات دی ماه امسال منتشر شد و مدیریت سرمایه گذاری و کسب و کار شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد که این شرکت به نمایندگی از وزارت نفت در نظر دارد نسبت به شناسایی متقاضیان واجد شرایط خرید گاز طبیعی جهت بهره‌گیری در واحدهای مذکور با ظرفیت حداکثر ۱.۵ میلیون تن در سال با هدف صادرات و مطابق با شرایط ذیل اقدام کند.

 ١.قیمت گاز طبیعی تحویلی به متقاضیان واجد شرایط بر اساس ابلاغیه شماره ۲۶۸۰۱۵-۲/۲۰ مورخ ۱۳/۰۶/۱۳۹۵ وزیر نفت (پیوست شماره ۱) خواهد بود. علاوه بر قیمت، کلیه شرایط مندرج در ابلاغیه مذکور نیز در قراردادهای منعقده با متقاضیان واجد شرایط لازم‌الاجراست.

٢.تعیین ظرفیت واحد کوچک ‌مقیاس تولید LNG یا CNG در سقف سالیانه ۱.۵ میلیون تن، در اختیار متقاضی است. کلیه هزینه‌های مربوط به احداث و بهره‌برداری واحدهای اشاره شده به همراه هزینه احداث خط لوله اختصاصی انتقال گاز طبیعی به این واحدها و سایر هزینه های مربوطه بر عهده متقاضیان واجد شرایط است.  

٣.مکان و مختصات جغرافیایی دقیق محل احداث واحدهای کوچک‌مقیاس تولید LNG یا CNG باید به تأیید شرکت ملی نفت ایران برسد. شرکت ملی نفت ایران در تائید اراضی محل احداث واحدهای کوچک مقیاس تولید LNG یا CNG براساس صلاحدید و سیاستهای خود اختیار کامل دارد.

تبصره ۱: شرکت ملی نفت ایران در اختصاص زمین مناسب جهت احداث واحدهای کوچک‌مقیاس تولید LNG یا CNG در اراضی واقع در مجاورت واحد ایران ال‎ان‎جی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، همکاری‎های لازم را با متقاضیان واجد شرایط به‎عمل می‌آورد.

تبصره ۲: در صورت درخواست احداث واحد در زمینی به جز اراضی پیش‎بینی شده در تبصره‌ (۱) این بند، متقاضیان می توانند پیشنهاد خود را جهت بررسی و تائید به شرکت ملی نفت ایران ارائه دهند.  

٤.آماده‌سازی زمین، تامین زیرساخت‎های مورد نیاز و اخذ مجوزهای لازم برای احداث واحدهای کوچک مقیاس تولید و صادرات LNG یا CNG بر عهده متقاضی است. رعایت مقررات و استانداردهای وزارت نفت در زمینه‌های فنی، ایمنی و زیست‌محیطی توسط متقاضیان واجد شرایط در مراحل طراحی، اجرا و بهره‌برداری الزامی است.

٥.متقاضیان واجد شرایط موظف به قبول و رعایت شرایط رگولاتوری وزارت نفت هستند.

٦.مدت قرارداد فروش گاز طبیعی جهت بهره‎گیری در واحدهای کوچک‌مقیاس تولید LNG یاCNG ، برای قراردادهایی که تا پایان سال ۱۳۹۶ منعقد شوند، حداکثر ۲۰ سال و در صورت توافق شرکت ملی نفت ایران و خریدار قابل تمدید است.

٧.در صورتی که مجموع ظرفیت گاز طبیعی مورد درخواست متقاضیان واجد شرایط کمتر از میزان گاز طبیعی قابل ارائه بر اساس برنامه‎های عرضه و تقاضای مصوب وزارت نفت باشد، شرکت ملی نفت ایران نسبت به مذاکره و انعقاد قرارداد با متقاضیان واجد شرایط اقدام خواهد کرد. در غیر این‎صورت به منظور رعایت و اعمال اصل رقابت و همچنین حداکثرسازی منافع ملی ناشی از فروش گاز طبیعی، فرآیند رقابتی قانونی که شرایط آن متعاقبا اعلام خواهد شد، برگزار می‌شود. ضمنا انعقاد قرارداد فروش گاز طبیعی با متقاضیان واجد شرایط منوط به صدور مجوز مربوطه (موافقت اصولی اولیه) توسط وزارت نفت است.

٨.شرکت‌های متقاضی باید دارای تجربه در امر تولید صنعتی بوده و علاوه بر توانایی فنی و مدیریتی، از توانایی کافی برای تامین منابع مالی لازم برای احداث واحدهای تولید LNG/CNG متناسب با حجم گاز طبیعی درخواستی برخوردار باشند. شناسایی متقاضیان واجد شرایط جهت انعقاد قرارداد فروش گاز بر اساس "دستورالعمل شناسایی متقاضیان خرید گاز طبیعی جهت بهره گیری در واحدهای کوچک‌مقیاس تولید" صورت می‌گیرد.

به این ترتیب با توجه به استمهال مدت زمان ارائه مدارک، متقاضیان تا پایان فروردین ماه فرصت دارند مدارک خود را به نشانی تهران، خیابان کریمخان زند، ابتدای خیابان حافظ، پلاک ۵۲۳، ساختمان مرکزی ششم شرکت ملی نفت ایران، طبقه ششم، اتاق ۶۱۲ ارسال کنند و یا برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن‎های ۶۱۶۲۷۸۳۰ و ۶۱۶۲۷۸۲۲ یا نشانی الکترونیکیinvestment@nioc.ir ارتباط برقرار کنند.کد خبر 276220

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =