۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۶
  • کد خبر: 277125
میدان نفتی مسجد سلیمان

حجم نفت درجای میدان مسجد سلیمان حدود 6.2 میلیارد بشکه برآورد شده است که تاکنون از این مخزن حدود 1.2 میلیارد بشکه نفت ( 19 درصد نفت درجای مخزن) برداشت شده است.

به گزارش شانا، میدان نفتی مسجد سلیمان اولین و قدیمی ترین میدان نفتی در خاورمیانه، در شهرستان مسجد سلیمان و در استان خوزستان واقع شده است، این میدان در سال 1287 خورشیدی از سوی یک شرکت انگلیسی کشف و کار خود را آغاز کرد، از سال 1908 تا 1928 میلادی تمام نفت تولیدی ایران از میدان نفتی مسجد سلیمان استخراج می‌شد.

حجم نفت درجای میدان مسجد سلیمان حدود 6.2 میلیارد بشکه برآورد شده است که تاکنون از این مخزن حدود 1.2 میلیارد بشکه نفت ( 19 درصد نفت درجای مخزن) برداشت شده است.

نفت تولیدی مسجد سلیمان دارای درجه ای.پی.آی 38 است که پس از فرآورش در واحد بهره‌برداری نفت سفید و از آنجا به اهواز منتقل می‌شود، پیش‌بینی می‌شود با بهره‌برداری از طرح توسعه جدید میدان مسجد سلیمان بیش از یکصد میلیون بشکه دیگر از نفت درجای این مخزن قابل استحصال خواهد شد.

سقف سرمایه گذاری پیمانکار بیع متقابل در طرح توسعه جدید میدان نفتی مسجد سلیمان حدود 173 میلیون دلار اعلام شده است، بر اساس طرح جامع توسعه میدان، در فاز نخست تولید نفت در این میدان به 25 هزار بشکه در روز می‌رسد و در فاز دوم با 30 هزار بشکه افزایش، به بیش از 55 هزار بشکه در روز خواهد رسید.

برای این منظور ضمن استفاده از پمپ‌های برقی درون چاهی، 12 حلقه چاه توسعه‌ای به صورت افقی حفر شده است تا تولید 25 هزار بشکه‌ای محقق شود، شرکت ملی نفت چین به عنوان پیمانکار بیع متقابل این طرح، حفاری سه چاه عمودی، 12 چاه افقی و دو حلقه چاه دفع پساب را در دستور کار داشته است.

ساخت یک واحد بهره‌برداری و نمک زدایی با ظرفیت فرآورش روزانه 25 هزار بشکه نفت و ساخت خطوط لوله جریانی از چاه‌ها به واحد بهره‌برداری، از دیگر برنامه‌های پیمانکار بیع متقابل طرح شرکت سی.ان.پی.سی.آی در این پروژه بوده است.

کد خبر 277125

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =