انرژی، حمل و نقل، پتروشیمی و خودرو جذاب‌ترین حوزه ‌ها برای سرمایه‌گذاران خارجی

اگر سال 1394، سخت‌ترین سال اقتصاد ایران در دهه‌های اخیر لقب گرفته است، سال 1396 می‌تواند سال ورود به دوران جدید برای اقتصاد نام گیرد.

به گزارش شانا به نقل از خبرآنلاین، «چشم انداز ورود سرمایه‌های خارجی به ایران در سال جاری مثبت است»؛ این را سید حمید حسینی، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران می گوید.

بررسی‌ها نشان می‌دهد با آشکار شدن دستاوردها برجام در سال 1396 و تداوم رونق اقتصاد، سال 1396، سالی استثنایی در تاریخ ایران تلقی می‌شود.

هر چند بسیاری از کارشناسان از جمله مهدی تقوی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی و برخی از سید حمید حسینی در اتاق بازرگانی ایران چشم انداز ورود سرمایه‌های خارجی را مثبت ارزیابی می کنند، اما ‌ها نشان می‌دهد اجرایی شدن سرمایه گذاری‌های مصوب در سال گذشته نیز خود می تواند به رونق بیش از پیش اقتصاد ایران کمک کند.

اگر امسال نخستین سال اجرای برنامه ششم تلقی شود، افزایش ورود سرمایه‌های خارجی را می توان اقدامی برای تحقق اهداف از پیش تعیین شده در این حوزه، در قالب ششمین برنامه توسعه ای ایران نیز دانست.

در قالب برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است 160 هزار میلیارد تومان سرمایه خارجی در پنج سال وارد ایران شود. رقمی خیره کننده که می تواند ‌های اقتصادی ایران را تحت تاثیر خود قرار دهد. با این حال باید توجه داشت که همواره عملکرد برنامه‌های سرمایه‌گذاری از پیش بینی‌ها عقب‌تر است و ایران ممکن است در صورت تداوم وضع موجود به سختی بتواند این ایده را محقق کند.

اقتصاد ایران در سال های اخیر، بیش از گذشته نیازمند افزایش سرمایه گذاری، چه در حوزه جذب سرمایه از داخل و چه در حوزه جذب سرمایه از خارج کشور است؛ زیرا عقب ماندگی در این حوزه و کاهش شدید سرمایه گذاری‌ها، مشکلات فراوانی را برای اقتصاد ایران ایجاد کرد.

بسیاری معتقدند کاهش نرخ سرمایه گذاری در کنار هدایت سرمایه‌های موجود به سوی بخش غیر مولد جامعه سبب شد اقتصاد بیش از پیش تحت فشار قرار گیرد و نمود این فشار را در رکود سخت و سنگینی که در سال های ابتدایی دهه نود، اقتصاد ایران را درگیر کرد، می توان مشاهده کرد.

پیش از این گزارش های ارائه شده بر تقاضای ورود 13 میلیارد دلار سرمایه خارجی به ایران، پس از اجرای برجام دلالت داشت. آنچه گزارش مصوبه‎ها نشان می‌دهد تصویب 11.5 میلیارد دلار سرمایه خارجی در هیئت سرمایه گذاری است.

برجام در دی‌ماه سال 1394 اجرایی شد و در نخستین ماه‌های پس از اجرای آن ایران توانست اقدام‎هایی مثبت را برای پس گرفتن بازارهای از دست رفته نفت اجرایی کند. از سوی دیگر صنعت خودرو، صنایع پتروشیمی، حمل و نقل و انرژی با تقاضای فراوان خارجی‌ها برای سرمایه گذاری روبه‎رو شدند که این موضوع خود نشان دهنده ظرفیت‌های شناخته شده اقتصاد ایران در میان سرمایه گذاران جهان بود.

دو سال گذشته، هیئت‌های خارجی فراوانی از ایران بازدید کردند و مذاکرات گسترده‌ای میان اعضای این هیئت‌ها و ایران انجام شد. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد اقتصاد ایران امسال می‌تواند شرایط تازه ای را با ورود سرمایه‌های خارجی تجربه کند.

به این ترتیب اگر سال 1394، سخت ترین سال اقتصاد ایران در دهه های اخیر لقب گرفته است، سال 1396 می‌تواند سال ورود به دوران جدید برای اقتصاد لقب گیرد زیرا با آشکار شدن نتایج برجام، قفل‌هایی که بر دست و پای اقتصاد ایران زده شده بود باز شده و شرایط برای بهبود موقعیت فراهم می‌شود.

حسینی، فعال اقتصاد در این باره می گوید: همان گونه که سخت تر شدن شرایط اقتصاد، به سرعت زندگی مردم را تحت تاثیر قرار نداد و آنها به فاصله چند ماه با واقعیت تلخ تحریم های ناجوانمردانه و جنگ اقتصادی آشنا شدند، بهبود شرایط اقتصاد و رشد قابل توجه در سال گذشته نیز به سرعت آثار خود را نشان نمی دهد، اما بدون تردید امسال سالی است که گسترده شدن فضای اقتصادی در زندگی مردم ، خود را نشان خواهد داد.

پیش‌بینی‌ها بر افزایش سرمایه گذاری خارجی در ایران طی امسال استوار است. ایران آماده عقد اولین قراردادهای خود در حوزه نفت و گاز شده است و در حالی که بخش انرژی همچنان یکی از جذاب‌ترین بخش‌ها برای سرمایه گذاری در اقتصاد ایران است، پتروشیمی‌ها، حمل و نقل و صنعت خودرو نیز بازاری مناسب برای سرمایه گذاران محسوب می شوند.

چرا ایران مقصد مناسب سرمایه گذاری است؟

ایران با جذب بیش از 11 میلیارد دلار سرمایه خارجی در سال 95 توانست رتبه دوم کشور سرمایه پذیر در منطقه را از آن خود کند. قابلیت‌های ایران برای افزایش سرمایه‌های ورودی بالاست زیرا منطقه خاورمیانه در شرایط کنونی از ناامنی و جنگ، تنی مجروح دارد.

هر چند تحرکات تروریست‌ها در میانه خرداد ماه، تهران را داغدار کرد اما بررسی‌ها نشان می دهد تحرکاتی از این دست نمی تواند امنیت سرمایه گذاری در ایران را زیر سوال ببرد زیرا تداوم چنین حرکت هایی است که تاثیر خود را بر سرمایه گذاری‌ها آشکار می کند.

تقوی در این باره می گوید: ایران باید نشان دهد توان بالایی در جذب سرمایه‌ها دارد، جز این هم نیست و ورود سرمایه گذاران خارجی خود امنیت کشور را به امنیت سرمایه‌گذاران گره می زند.

وی می گوید: ایران قابلیت آن را دارد که در این دوران سالانه حتی تا 25 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کند البته لازم است با اولویت بندی دقیق، ‌سرمایه‏‎ها را به بخش‌هایی هدایت کند که اشتغال در پی دارد و از سوی دیگر نیاز اساسی توسعه کشور به شمار می‌آیند.

کد خبر 277173

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =