باید برای تولید سالانه 600 هزار بشکه نفت ظرفیت‌سازی کنیم

معاون نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت گفت: برای تحقق هدف‌گذاری‌های تولید نفت در سال‌های آینده، باید به‌طور میانگین سالانه 600 هزار بشکه ظرفیت تولید ایجاد شود.

به گزارش خبرنگار شانا، رکن‌الدین جوادی امروز (شنبه، 12 اسفند) در نشست تخصصی «حکمرانی خوب در صنعت بالادست نفت و گاز ایران» دومین کنگره و نمایشگاه بین‌المللی اکتشاف و تولید و پنجمین کنگره و نمایشگاه بین‌المللی صنعت حفاری ایران عنوان کرد: دستیابی به ظرفیت تولید هدف‌گذاری شده در پایان برنامه ششم توسعه به میزان 4.7 میلیون بشکه در روز و حفظ سهم ایران در تولید نفت در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) با توجه به افت طبیعی تولید میدان‌های ایران و این که بسیاری از میدان‌ها در نیمه دوم عمر خود قرار دارند، نیازمند ایجاد سالانه 600 هزار بشکه ظرفیت تولید نفت است.

وی با اشاره به این که اکنون سهم ایران از تولید نفت دنیا 4.3 درصد و سهم ایران از تولید نفت اوپک 13 درصد است، ادامه داد: فرآیند توسعه سنگینی پیش رو داریم.

جوادی که به عنوان رئیس نشست تخصصی «حکمرانی خوب در صنعت بالادست نفت و گاز ایران» صحبت می‌کرد، درباره الزام‌های حکمرانی خوب گفت: تدوین رابطه مالی صحیح بین نفت و دولت، مقدمه حکمرانی خوب است و باید با تدوین چارچوب‌هایی، درباره شرایط سرمایه‌گذاری در کشور و مولفه‌هایی از این دست ابهام‌زدایی شود.

وی یادآور شد: حکمرانی خوب در صنعت نفت نیازمند سیاستگذاری و نظارت مطلوب است و نه تنها در بالادست، بلکه زنجیره‌ای از بالادست تا پایین‌دست را شامل می‌شود.

دولت، مردم و مجریان؛ مولفه‌های اصلی حکمرانی خوب

در ادامه نشست تخصصی «حکمرانی خوب در صنعت بالادست نفت و گاز ایران» سیدصالح هندی، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران نیز عنوان کرد: سه بازیگر اصلی در این زمینه، دولت یا حکومت، مردم و جامعه و مجریان شامل پیمانکاران، سازمان‌های مردم نهاد (NGO)، فاینانسورها و... هستند که در تنظیم روابط بین این سه رکن اساسی هنوز جای کار زیادی وجود دارد.

در این نشست تخصصی، رضا دهقان، مسئول هماهنگی قراردادهای بالادستی شرکت ملی نفت ایران نیز درباره فرآیند اعمال حاکمیت در قراردادهای جدید نفتی توضیحاتی ارائه داد و بر اهمیت مولفه‌های جذب سرمایه، افزایش بهره‌وری و انتقال فناوری تاکید کرد.

کد خبر 281674

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =