تداوم همکاری‌های تجاری ایران و اروپا و صادرات نفت ایران

وزیر امورخارجه گفت: در نشست کمیسیون مشترک برجام همه اعضا تاکید کردند به تعهدهای خود در حوزه‌های مختلف عمل کنند، همچنین بر تداوم فروش نفت ایران، روابط بانکی، همکاری در حوزه سرمایه‌گذاری نیز تاکید شد.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، محمدجواد ظریف روز (جمعه، 15 تیرماه) پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، گفت: همه می‌دانند که ایران خویشتنداری و احتیاط به خرج داده است. ما منتظر می‌مانیم تا ببینیم که آیا دیگر طرف‌های برجام نکاتی را که امروز درباره آنها بحث و توافق کردیم و در بیانیه کمیسیون مشترک برجام آمده است، اجرا می‌کنند یا خیر.

وی در مورد این‌که آیا بسته پیشنهادی اروپا قابل اجراست، افزود: به نظر این بسته کافی و دقیق نبود، امروز برخی نقاطی که در بسته اجرایی دیده نشده بود در بیانیه مطرح و تعهد سیاسی و حقوقی کشورهای عضو برای عملیاتی کردن نکات باقی مانده در بسته اجرایی دیده شده است.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: همکاران ما در حال بررسی پیشنهادها هستند. قرار شد نشست‌های مشترکی با هر کدام از آنها داشته باشیم و ببینیم که هر کدام از این پیشنهادهای عملیاتی چگونه می‌تواند با نیازهای ما در حوزه نفت، بانکی و در دیگر حوزه‌ها منطبق شود.

ظریف در پاسخ این‌که مهلت نهایی شدن این بسته پیشنهادی چه زمانی است، گفت: این بسته تا حدی نهایی است و تعهدات مشخص است، فقط باید اجرایی و عملیاتی شود.

وزیر امورخارجه نشست کمیسیون مشترک برجام را بسیار جدی و سازنده دانست و افزود: در طول دو ماه گذشته پس از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام تلاش‌های فراوانی از سوی اعضای باقی‌مانده برجام شد تا ایران بتواند از منافع برجام به‌ویژه از منافع اقتصادی برجام باوجود اقدام غیرقانونی آمریکا استفاده کند.

وی تصریح کرد: در این نشست بر این واقعیت از طرف ما تاکید شد که مردم ایران باید منافع برجام را ببینند. در این باره همه اعضا تاکید کردند تعهدهای خود را در حوزه‌های مختلف انجام دهند، همچنین از ادامه فروش نفت ایران تا روابط بانکی، حمل‌ونقل، همکاری‌های تجاری، همکاری در حوزه سرمایه‌گذاری و دیگر موضوع‌هایی که در بیانیه موگرینی از طرف کمیسیون مشترک قرائت کردند یاد شده و متن بیانیه در اختیار همه رسانه‌ها قرار گرفته و به عنوان یک سند پخش شده است.

کد خبر 283582

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =