تولید نفت در خلیج فارس افزایش می‎یابد

قرارداد نگهداشت و افزایش توان تولید میدان‎های نفتی سیوند، اسفند و دنا، میان شرکت نفت فلات قاره ایران و شرکت پتروایران امضا شد؛ قراردادی که با اجرای آن ظرف 20 ماه آینده، تولید نفت از این میدان‌ها حداقل 16 هزار بشکه در روز افزایش می‎یابد.

به گزارش خبرنگار شانا، مراسم رسمی امضای قرارداد خدمات مهندسی، خرید کالا، حفاری، تکمیل، راه‎اندازی و تامین مالی چاه‎های میدان‌های سیوند، اسفند و دنا در منطقه سیری شرکت نفت فلات قاره ایران، امروز (چهارشنبه، 25 مهر ماه) برگزار و این قرارداد بین عبدالحمید اسفندیارپور، معاون مدیرعامل این شرکت و رهام قاسمی، مدیرعامل پتروایران امضا شد.

این قرارداد که در هشت بسته کاری تعریف شده است، به شکل EPD و با اعتباری  حدود 105 میلیون یورو اجرا می‎شود که هدف اصلی از اجرای آن، حفاری، تعمیر و تکمیل 13 حلقه چاه در این سه میدان مشتمل بر حفاری چهار حلقه چاه جدید، حفاری مجدد‌ 6 حلقه چاه و تعمیر سه حلقه چاه خواهد بود.

بر اساس اعلام شرکت نفت فلات قاره ایران، این پروژه به‌طور کامل با توان کارشناسان و متخصصان ایرانی اجرا و دستگاه‎های حفاری ایرانی  استفاده می‌شود که با به‎کارگیری هر دستگاه،‌ حدود 150 نفر به صورت مستقیم مشغول به کار خواهند شد.

بر اساس این گزارش، در مسیر نگهداشت و افزایش تولید میدان‌های نفتی کشورمان، 34 بسته کاری برای اجرا در سه شرکت تولیدی ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، نفت فلات قاره ایران و نفت مناطق مرکزی ایران طراحی شده که در این میان، نخستین قرارداد به منظور نگهداشت و افزایش توان تولید میدان‌های نفتی منطقه عملیاتی سیری شرکت نفت فلات قاره ایران امضا شده است.

روز گذشته، علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در حاشیه کنگره نفت و نیرو اعلام کرد که نخستین قرارداد طرح نگهداشت و افزایش توان تولید میدان‌های نفتی برای میدان‎هایی از منطقه سیری امضا شده است که امروز (25 مهر ماه) این قرارداد به طور رسمی به امضای طرفین رسید.

میدان نفتی سیوند (سیری C) در فاصله 34 کیلومتری غرب جزیره سیری به طرف شمال غربی آن واقع در خلیج فارس است و حدود 100 کیلومتر بالای خط مرزی قرار دارد. میدان اسفند (سیری E) نیز در جنوبی‎ترین نقطه ایرانی خلیج فارس در 18 کیلومتری جنوب شرقی جزیره سیری بالای خط مرزی واقع شده و فاصله آن تا ساحل ایران حدود 90 کیلومتر است.

کد خبر 285213

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =