​بزرگ‌ترین فروشگاه صنعتی کالاهای پتروشیمی ایران راه‌اندازی می‌شود

​مدیرعامل شرکت کالای پتروشیمی ایران از راه‌اندازی بزرگ‌ترین فروشگاه صنعتی کالاهای پتروشیمی ایران با تکیه بر توان داخلی در ماهشهر خبر داد.

به گزارش خبرنگار شانا، علی مظاهری در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه انرژی کیش به امضای توافقنامه میان این شرکت و انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران (استصنا) اشاره کرد و گفت: بر اساس این توافقنامه، شرکت کالای پتروشیمی مسئولیت ساخت داخلی اقلام و تجهیزات وارداتی مجتمع‌های پتروشیمی و تامین آنها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به‌عهده دارد.

 وی افزود: به عبارت دیگر بحث تامین کالاهای صنعتی مورد نیاز (استاک) از طریق فروشگاه‌‌های صنعتی (استاکیس) در این توافقنامه مطرح شده است.

مدیرعامل شرکت کالای پتروشیمی با بیان اینکه فروشگاه صنعتی در منطقه ماهشهر راه‌اندازی می‌شود، عنوان کرد: منطقه ماهشهر دارای موقعیت راهبردی است و به‌عنوان قلب پتروشیمی‌ ایران شناخته می‌شود، به همین دلیل، فروشگاه صنعتی نیز در این منطقه راه‌اندازی می‌شود.

مظاهری ادامه داد: پیش از این، بیشتر محصولاتی که در فروشگاه‌های صنعتی فروخته می‌شدند، وارداتی بودند. این در حالی است که پس از انعقاد تفاهم‌نامه با استصنا، قرار بر این شد که از ظرفیت‌های داخلی در تامین کالاهای صنعتی استفاده شود و کالاهای تولید داخل به عنوان کالاهای انبار شده در ماهشهر به فروش برسد.

وی درباره زمان اجرایی شدن این پروژه، تصریح کرد: تاکنون گام‌های مناسبی برای اجرایی شدن پروژه برداشته شده است که می‌توان به امکانات انبارداری و حمل‌ونقل اشاره کرد؛ با این حال، باید به عنوان بزرگ‌ترین محل فروش کالاهای انبار شده، با تولیدکننده‌ها همکاری‌های موثری برقرار شود.

مدیرعامل شرکت کالای پتروشیمی درباره نوع محصولات موجود در این فروشگاه‌ صنعتی، اظهار کرد:  شرکت کالای پتروشیمی همواره منابع مورد نیاز تولیدکنندگان پتروشیمی را تامین کرده است و از‌ این‌رو، این شرکت توانسته پرمصرف‌ترین اقلام مورد نیاز پتروشیمی‌ها را شناسایی کند و در فهرست کالاهای انبار شده در منطقه قرار دهد.

این فعال حوزه پتروشیمی ادامه داد: تاکنون حدود ۳۰ درصد از پروژه انجام شده و در حال تکمیل است؛ به این ترتیب امیدواریم تا یک سال آینده حدود ۸۰ محصول اصلی در انبارهای استاک موجود باشد.

تامین قطعات برای شرکت‌های پتروشیمی از سازندگان داخلی

مظاهری با اشاره به تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران در خصوص اهداف تاسیس این فروشگاه‌ صنعتی، گفت: پتروشیمی‌ها، اغلب مواد اولیه خود را از خارج کشور تامین می‌کنند؛ این در حالی است که به دلیل اعمال تحریم‌ها و مشکلات بین‌المللی، اکنون تهیه قطعات از خارج با چالش و محدودیت‌های زیادی همراه شده و به همین دلیل باید بازارهای داخلی و محصولات تولیدی را به پتروشیمی‌ها معرفی کرد تا به تامین نیازهای خود از بازارهای داخلی ترغیب شوند.

وی افزود: شرکت کالای پتروشیمی پیش از تحریم‌ها، یکی از واردکنندگان بزرگ قطعات یدکی از شرکت‌های اروپایی به حساب می‌آمد و این در حالی است که ظرفیت تولید این قطعات در داخل کشور از طریق مهندسی معکوس وجود دارد.

مدیرعامل شرکت کالای پتروشیمی افزود: پتروشیمی‌ها از این طرح استقبال بسیار خوبی کردند، زیرا تمایل دارند که قطعات مورد نیاز خود را در کمترین زمان ممکن تامین کنند.

وی یکی دیگر از مزایای تامین کالا از فروشگاه صنعتی را گردش نقدینگی پتروشیمی‌ها دانست و اعلام کرد: خرید از فروشگاه‌های صنعتی در گردش نقدینگی پتروشیمی‌ها تاثیر بسزایی دارد. برای مثال شرکت‌های پتروشیمی برای رفع نگرانی از کمبود کالا، محصولات مورد نیاز خود را در حجم بالا خریداری و در انبارها نگهداری می‌کنند. این در حالی است که فروشگاه صنعتی همواره تمامی کالاها را موجود دارد و پتروشیمی‌ها نیازی به خرید مازاد و نگهداری کالا در انبارها ندارند و می‌توانند با اطمینان خاطر مواد اولیه و قطعات را در کوتاه‌ترین زمان ممکن تهیه کنند.

مظاهری، تفاهم‌نامه دوم با استصنا را مربوط به پروژه گروه سرمایه‌گذاری انتخاب اعلام کرد و افزود: یکی دیگر از پروژه‌هایی که به عنوان ساخت داخلی شناخته می‌شود، پروژه پنتان هگزان است که اولویت بالایی در مجموعه هلدینگ نفت و گاز انتخاب دارد.

وی افزود: قرار است که از منابع ارزی برای این پروژه استفاده نشود. این پروژه نیز تاکنون مراحل طراحی اولیه و مخازن خود را پشت سر گذاشته و در مرحله اجرای آن است.

مدیرعامل شرکت کالای پتروشیمی ادامه داد: پروژه پنتان هگزان به عنوان یک پروژه پایلوت در سطح ملی برای تولیدات داخلی در نظر گرفته شده است و برای رسیدن به این مهم، تاکنون با ۲۰ شرکت داخلی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، مشاوره شده است.

مظاهری در پایان با اشاره به اینکه ۹۵ درصد پروژه «پنتان هگزان» با استفاده از ظرفیت‌های داخلی تامین شده است، گفت: پتروشیمی‌ها  ۷۰ درصد نیازهای خود را از داخل تامین می‌کنند و این در حالی است که ۹۷ درصد تامین نیاز پروژه «پنتان هگزان» از طریق محصولات داخلی است.

کد خبر 287050

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =