دستاوردهای ماده 12 قانون رفع موانع تولید در بخش ریلی بررسی شد

مدیرعامل شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت ضمن بررسی دستاوردهای ماده 12 قانون رفع موانع تولید در بخش ریلی گفت: وزارت نفت می‎تواند تا 7 میلیارد و 500 میلیون دلار به هرگونه سرمایه‎گذاری در حوزه حمل‎ونقل ریلی کمک کند.

به گزارش شانا به نقل از شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور، محسن دلاویز روز سه‎‌شنبه (16 بهمن‎ماه) پس از بازدید از بخش‎های مختلف ایستگاه راه‎آهن تهران گفت: طبق قانون رفع موانع تولید، وزارت نفت می‎تواند تا 7 میلیارد و 500 میلیون دلار به هرگونه سرمایه‎گذاری در حوزه حمل‎ونقل ریلی که به صرفه‌جویی در مصرف سوخت منجر می‌شود کمک کند و برای استفاده از این ظرفیت قانونی بین شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت و راه‎آهن جمهوری اسلامی ایران همکاری بسیار نزدیک وجود دارد.

وی افزود: هرگونه پرداخت و تخصیص منابع مالی به استناد ماده 12 قانون رفع موانع تولید، نیازمند استفاده از فرآیندهای قانونی است و خوشبختانه بزرگ‎ترین قرارداد ما در زمینه صرفه‎جویی مصرف سوخت، به حوزه حمل‎ونقل ریلی اختصاص دارد.

مدیرعامل شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت توضیح داد: نخستین قرارداد ما در زمینه صرفه‎جویی در مصرف سوخت، مربوط به قرارداد خرید 200 دستگاه واگن باری لبه بلند است که این قرارداد حدود 10 میلیون دلار ارزش دارد.

در ادامه ساسان کاظمی‎نژاد، مدیر بهینه‎سازی مصرف سوخت در بخش حمل‎ونقل نیز اظهار کرد: شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت از هرگونه اختصاص منابع مالی به پیمایش واگن‌های باری طبق صورتحساب‎ها و عملکردهای آنها با توجه به میزان صرفه‎جویی‎های مصرف سوخت استقبال می‎کند.

وی گفت: در قراردادی که بین راه‎آهن، بخش خصوصی و شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت امضا شده قرار است 929 واگن باری در کشور ساخته شود که ارزش این قرارداد بیش از 100 میلیون دلار است.

کاظمی‎نژاد افزود: طبق این الگو، بخش سرمایه‌گذاری راه‎آهن به عنوان حلقه اتصال بین سرمایه‎گذار و شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت طرح‎های سرمایه‎گذاری در این بخش را بررسی می‎کند تا پس از تائید آن به تدریج منابع مالی مورد نیاز در اختیار سرمایه‎گذاران قرار گیرد.

این مقام مسئول اظهار کرد: اکنون شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت در حال بررسی قرارداد دیگری است که طبق این قرارداد ساخت 133 دستگاه واگن مسافری برای نخستین‎بار در بخش مسافری بتواند از منابع مالی ماده 12 استفاده کند.

صرفه‌جویی بیشتر با انتقال بار از جاده به ریل

وی تصریح کرد: با انتقال بار کشور از جاده به ریل صرفه‎جویی‎های بیشتری در مصرف سوخت خواهیم داشت، ضمن اینکه با کاهش حوادث رانندگی میزان خسارت هموطنان ما در این بخش بسیار کاهش می‎یابد.

در ادامه سعید رسولی، عضو هیئت مدیره شرکت راه‎آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: ظرفیت‎های قانونی ماده 12 در سال 93 در شورای اقتصاد مصوب شد تا سرمایه‎گذاران در بخش زیربناهای حمل‎ونقل ریلی کشور از 7 میلیارد و 500 میلیون دلار منابع مالی استفاده کنند.

وی اظهار کرد: اگر ما بتوانیم به خوبی از بسترهای قانونی ماده 12 استفاده کنیم منابع مالی مورد نیاز سرمایه‎گذاران در صنعت حمل‎ونقل ریلی کشور از طریق بانک‎های عامل در اختیار آنها قرار می‎گیرد.

وی ادامه داد: هرچه صرفه‎جویی بیشتری در بخش حمل‎ونقل ریلی کشور به وجود بیاید سرمایه‌گذاران می‌توانند اصل و سود سرمایه خود را دریافت کنند.

به گفته وی، برای نخستین‎بار قرارداد ساخت 200 دستگاه واگن باری لبه بلند به استناد این ماده قانونی امضا شد که امیدواریم سرمایه‎گذار آن از محل بودجه سال 97 بتواند منابع مالی مورد نیاز خود را دریافت کند.

عضو هیئت مدیره شرکت راه‎آهن افزود: بازدید امروز مدیرعامل شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت از بخش‎های مختلف ایستگاه راه‎آهن تهران و تونل مترو زیر ایستگاه برای استفاده سرمایه‎گذاران از این ماده قانونی است.

به گفته وی، تونل زیر ایستگاه راه‎آهن تهران به شبکه مترو جوانمرد، ری و فرودگاه متصل است و ما می‎توانیم با تخصیص اعتبارات مالی و آماده‎سازی این تونل طوری برنامه‎ریزی کنیم که مسافران پس از پیاده شدن از قطارهای حومه‎ای مسیر خود را در شهر تهران را با مترو ادامه دهند.

کد خبر 287380

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =