کتاب «تاریخ نفت در خلیج‌فارس» رونمایی شد

کتاب «تاریخ نفت در خلیج‌فارس» که شامل تاریخ اکتشاف و استخراج نفت از این آبراهه تاریخی و چگونگی شکل‌گیری و فعالیت شرکت نفت فلات قاره ایران از گذشته تاکنون است، رونمایی شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت فلات قاره ایران، حمید بورد، مدیرعامل این شرکت در حاشیه آیین بازنشستگی جمعی از همکاران شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: بنده در آیین پارسال قول دادم تاریخ زحمات و تلاش‌های ارزشمند حداقل نیم قرن تلاشگران صنعت نفت دریایی ایران را به رشته تحریر درآوریم.

وی افزود: خوشبختانه امروز این کار به ثمر نشسته و کتاب ارزشمند و نفیس «تاریخ نفت در خلیج‌فارس» رونمایی می‌شود و ما از این پس تاریخ بیش از ۵۰ ساله نفت در خلیج‌فارس را به صورت مکتوب خواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران اظهار کرد: این کتاب حاصل تحقیقات میدانی طولانی، ساعت‌ها مصاحبه‌ و به‌ویژه خاطرات و گفته‌های ارزشمند بازنشستگان این شرکت است که می‌تواند منبع و مرجعی موثق و قابل اتکای برای پژوهشگران باشد.

بورد افزود: این کتاب از سوی دکتر فروزنده از استادان برجسته دانشگاه و گروه حرفه‌ای ایشان تهیه و تدوین شده است و حاصل سفرهای متعدد به مناطق عملیاتی، سکوها، شهرستان‌ها و روستاهای مجاور تاسیسات و گفت‌وگو با مدیران، مردان و زنان تاثیرگذار در صنعت نفت دریایی ایران است و با تدوین آن سعی شده افزون بر بازگویی تاریخ اکتشاف و استخراج نفت در خلیج‌فارس، چراغ راهی برای آینده این صنعت راهبردی کشور باشد.

وی از تلاش‌های همه دست‌درکاران تهیه این کتاب قدردانی کرد و گفت: بدون تردید این کتاب بی‌نظیر در تاریخ این شرکت ماندگار خواهد شد و امیدوارم این کتاب مورد استفاده پژوهشگران و به‌ویژه کارکنان و متخصصان شرکت نفت فلات قاره ایران قرار گیرد.

گفتنی است، کتاب «تاریخ نفت در خلیج‌فارس» افزون بر ۷۶۰ صفحه است و شامل بررسی تاریخی چگونگی استخراج و اکتشاف نفت در خلیج‌فارس، خروج شرکت‌های چندملیتی از ایران، شکل‌گیری شرکت نفت فلات قاره ایران، همچنین مصاحبه با مدیران و کارکنان بازنشسته این شرکت است که می‌تواند مرجع مهمی برای دانشجویان و پژوهشگران باشد.

کد خبر 287942

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =