تزریق بیش از ۵ میلیارد مترمکعب گاز به مخزن سراجه قم

مدیر تولید شرکت نفت مناطق مرکزی ایران اعلام کرد: از سال ۹۰ تا پایان سال ۹۷، بیش از پنج میلیارد متر مکعب گاز به مخزن ذخیره‌سازی سراجه قم تزریق شده است.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، غلامرضا نصیرایی با اعلام این مطلب افزود: در این مدت در مجموع، پنج  میلیارد و ۴۶۵ میلیون متر مکعب گاز به مخزن ذخیره‌سازی سراجه قم تزریق و پنج  میلیارد و ۲۱۲ میلیون متر مکعب گاز و ۴۷۷ هزار بشکه میعانات گازی از این مخزن بازتولید شده است.

وی گفت: بر اساس برنامه، روزانه حداکثر هفت میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب گاز در ماه‌های گرم سال در این مخزن تزریق و حداکثر روزانه ۹ میلیون متر مکعب گاز به همراه میعانات گازی در چهار ماه سرد سال برداشت خواهد شد.

به گفته نصیرایی، امسال نیز تزریق گاز در این مخزن از ۱۵ اردیبهشت ماه آغاز شد که تا ۲۰ خردادماه امسال، حدود  ۲۷۰  میلیون متر مکعب گاز تزریق شده است.

وی به اجرای طرح اصلاحی در آرایش شیرهای کاهنده و تغییر خط لوله مربوط به تسهیلات سرچاهی چاه‌های منطقه عملیاتی سراجه اشاره و تصریح کرد: با بررسی دوباره نقشه تسهیلات سرچاهی چاه‌های مخزن ذخیره‌سازی سراجه قم، پیشنهاد سری کردن شیرهای کاهنده ثابت و متغیر و تغییر خط لوله ارائه شد که با اجرای پیشنهاد جدید، انعطاف انجام کارهای عملیاتی و تعمیراتی به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. این پیشنهاد تاکنون برای دو حلقه چاه اجرا شده است.

نصیرایی از احداث دو بند خاکی به صورت  آبخیزداری در منطقه جهت کنترل سیلاب و ذخیره آب بارندگی نیز خبر داد و گفت: در بارندگی فروردین امسال، بیش از سه هزار متر مکعب آب در پشت این دو بند خاکی جمع‌آوری شد که از این میزان ۹۶۰ متر مکعب به مخزن بتنی موجود در منطقه برای آبیاری فضای سبز منتقل و ذخیره شد.

کد خبر 290025

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =