۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۲
  • کد خبر: 290925
۱۰ درصد سهام پتروشیمی نوری در بورس عرضه شد

امروز ۱۰ درصد سهام شرکت پتروشیمی نوری که معادل ۳۰۰ میلیون سهم است در بازار سرمایه عرضه شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، تقی صانعی، مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری امروز (شنبه، ۲۲ تیرماه) در نشست خبری عرضه سهام این شرکت در بورس تهران با اشاره به تحقق سود این شرکت در سه ماه نخست امسال گفت: سود پیش‌بینی شده پتروشیمی نوری در سال ۹۸ معادل ۱۶۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که در سه ماه نخست امسال بیش از صددرصد سود پیش‌بینی شده برای این مدت محقق شده است.

وی درباره عرضه سهام شرکت پتروشیمی نوری در بازار سرمایه گفت: امروز ۱۰ درصد سهام این شرکت که معادل ۳۰۰ میلیون سهم است در بورس آغاز شد. بر این اساس سقف نرخ پیش‌بینی شده برای هر سهم معادل ۳۱۲۵ تومان است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری با اشاره به اینکه این شرکت یکی از بزرگ‌ترین مجتمع‌های پتروشیمی آروماتیک در ایران و جهان است، بیان کرد: سود این شرکت پارسال ۲۱۰۰ میلیارد تومان بود که از این میزان معادل ۸ تا ۹ درصد حاشیه سود بوده است.

صانعی اضافه کرد: هم‌اکنون تولید سالانه ۷۵۰ هزار تن پارازایلین، ۴۳۰ هزار تن بنزن و همچنین ۱۰۰ هزار تن ارتوزایلن به صورت سالانه در دستور کار قرار دارد. همچنین ۴.۵ میلیون تن میعانات گازی مورد نیاز خوراک نیز از طریق ۱۳ پالایشگاه تامین می‌شود.

وی به عملکرد فروش پتروشیمی نوری در سال ۹۷  اشاره کرد و گفت: پارسال حدود ۵۹ درصد تولیدات این شرکت صادر شد، ۳۹ درصد تولیدات مربوط به فروش بین‌مجتمعی اختصاص یافت و ۵ درصد نیز در قالب بورس کالا عرضه شد. بر این اساس مجموع صادرات پتروشیمی نوری در سال ۹۷ معادل ۲ میلیون تن و فروش داخلی نیز برابر با یک میلیون و ۷۳۹ هزار تن بوده است.

مدیرعامل پتروشیمی نوری به مهم‌ترین پروژه‌های این مجموعه اشاره کرد و توضیح داد: انجام پروژه ارتقای تولید پارازایلین، افتتاح و بهره‌برداری از واحد شیرین‌سازی برش سبک و پذیرش در بازار سرمایه از مهم‌ترین پروژه‌های این شرکت به شمار می‌آید.

صانعی به بعضی از مهم‌ترین طرح‌های توسعه‌ای مصوب پتروشیمی نوری اشاره کرد و افزود: ارتقای واحد تولید پارازایلین، شیرین‌سازی ترکیبات سنگین، جداسازی نرمال پارافین در ترکیبات سنگین و شیرین‌سازی گاز مشعل که هم‌اکنون در مرحله مناقصه قرار دارد از جمله طرح‌های توسعه‌ای پتروشیمی نوری است.

کد خبر 290925

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =