۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۸
  • کد خبر: 291341
قیمت نفت نسبتاً ضعیف باقی می‌ماند

یک بانک آمریکایی اعلام کرد که با وجود تنش در خاورمیانه، قیمت نفت نسبتاً ضعیف باقی خواهد ماند.

به گزارش شبکه خبری سی ان بی سی، بانک مورگن استنلی اعلام کرد که انتظار ندارد افزایش تنش در خاورمیانه سبب جهش پایدار قیمت نفت شود و پیش‌بینی کرد افزایش تولید نفت کشورهای غیر عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) موجب شود قیمت نفت در ماه‌های آینده مهار شود.

مارتین راتس، استراتژیست جهانی نفت در بانک مورگن استنلی، اعلام کرد در مجموع، درباره اختلال عرضه نفت به دلیل تنش در خاورمیانه، چندان نگران نیست.

وی گفت: تاریخ نگرانی‌ها درباره تنگه هرمز نشان می‌دهد که گهگاه این نگرانی ممکن است تشدید شود و شاهد اختلال‌هایی باشیم، اما اینها چندان دوامی ندارند.

این کارشناس افزود: بازار نفت در این دوره متفاوت است، زیرا (تولید نفت) غیر اوپک به سرعت افزایش می‌یابد؛ این یک تحول واقعی است و به همین دلیل است که قیمت‌ها نسبتا ضعیف هستند.

از سوی دیگر، پال گمبلز، از مؤسسان مؤسسه ام‌بی‌ام‌جی، گفت: فکر می‌کنم تنها دلیل این که قیمت نفت بالای ۵۰ دلار قرار دارد، تهدیدهای ژئوپولتیک است؛ اگر شما این مسئله را کنار بگذارد، نفت بسیار بسیار ارزانتر از اکنون بود و مسئله این است که تنش‌های ژئوپولتیک چقدر دیگر می‌توانند سبب افزایش قیمت شوند.

راتس همچنین اعلام کرد که با توجه به این که رشد تولید نفت کشورهای غیر عضو اوپک از رشد تقاضای جهانی نفت فراتر رفته است، اوپک هیچ گزینه دیگری جز کاهش تولید خود ندارد.

وی افزود: اوپک پیش از این حدود پنج درصد از سهم خود از بازار را واگذار کرده و این رقم، چشمگیر است.

این کارشناس گفت: زمانی که اوپک در فرآیند واگذاری سهم از بازار است، بازارها از نظر عوامل بنیادین، محدود نیستند و در این شرایط، شما با این واکنش‌ها روبه‌رو می‌شوید که حتی نگرانی‌های عمده در تنگه هرمز تنها به شکل روزانه بر قیمت نفت تأثیر می‌گذارند اما آن را به طور بنیادین به سطحی بالاتر نمی‌برند.

کد خبر 291341

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =