مرکز نوآوری انرژی در دانشگاه امیرکبیر راه‌اندازی می‌شود

مرکز نوآوری انرژی در دانشکده نفت دانشگاه امیرکبیر با هدف توسعه اکوسیستم استارتاپی نفت و گاز در بخش خصوصی کشور، راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش خبرنگار شانا، به‌منظور راه‌اندازی مرکز نوآوری انرژی در دانشکده نفت دانشگاه امیرکبیر، قرارداد راه‌اندازی این مرکز در نشستی با حضور هیئت‌مدیره شرکت آپادانا ونچرز و مدیران دانشگاه صنعتی امیرکبیر امضا شد.

حسن حسینی تودشکی، معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این باره گفت: در ارتباط نزدیک و مؤثر با نمایندگان صنعت، دانشگاه پیشنهادهای خود را در تعامل با این نمایندگان مطرح می‌کند و این پیشنهادها پس از بررسی، به انعقاد قرارداد و ایجاد کسب‌وکارهای نوپا (استارتاپ) منتهی می‌شود.

مهدی میرمعزی، رئیس هیئت‌مدیره انجمن نفت و عضو هیئت‌مدیره این شرکت استارتاپی نیز از برنامه‌ریزی برای تعمیم و توسعه راه‌اندازی مراکز نوآوری انرژی در کشور خبر داد و گفت: مرکز نوآوری انرژی آپادانا که در دانشگاه امیرکبیر ایجاد خواهد شد، می‌تواند نمونه و الگویی جامع در این حوزه باشد و امیدواریم این اقدام به نمونه‌ای عملیاتی در سطح کشور تبدیل شود.

بر اساس این گزارش، اواخر آذرماه سال گذشته، تفاهمنامه‌ای میان سه شرکت گسترش انرژی پاسارگاد، انرژی دانا و سرمایه‌گذاری نفت به‌منظور توسعه اکوسیستم استارتاپی، حمایت از کسب‌وکارهای نوپا و تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر در حوزه انرژی امضا شد؛ تفاهمنامه‌ای که به تاسیس شرکتی مشترک (آپادانا ونچرز) انجامیده و حال این شرکت در تدارک توسعه اکوسیستم استارتاپی نفت و گاز در بخش خصوصی است.

به گفته میرمعزی، فرصت‌های بکر و دست‌نخورده برای فعالیت‌های نوآورانه در صنعت نفت بسیار است و آنچه مشخص است در همه حوزه‌های صنعت نفت از جمله بالادست، میان‌دست و پایین‌دست حوزه انرژی ظرفیت‌های فراوانی وجود دارد که حضور شرکت‌های استارتاپی برای ورود به این عرصه‌ها می‌تواند راهگشا باشد.

توسعه فعالیت‌های استارتاپی و حمایت از رویکردهای دانش‌بنیان، از اولویت‌های دولت به شمار می‌رود و وزیر نفت نیز بارها بر این مهم و ضرورت حمایت از استارتاپ‌ها تاکید کرده است.

کد خبر 291766

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =