۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۴
  • کد خبر: 291866
گزیده‌های «نفتی» هفته

امضای چهار قرارداد پژوهشی، ادامه مذاکره با چینی‌ها برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، بهره‌برداری از ۴۰ پروژه بزرگ صنعت‌گاز در سال ۹۸، استفاده از فاینانس در طرح‌های پتروشیمی، اطلاعیه جدید شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برای کارت هوشمند سوخت و پیام تبریک وزیر نفت به مناسبت روز خبرنگار سرخط اخبار نفتی در هفته جاری بود.

به گزارش خبرنگار شانا، هفته جاری برای صنعت نفت با تشریح چهارمین دوره همایش مسئولیت‌ اجتماعی آغاز شد و سیدامیر طالبیان، مشاور اجتماعی وزیر نفت شعار این دوره همایش را «مسئولیت اجتماعی صنعت نفت، راهی به سوی توسعه پایدار» عنوان و تاکید کرد: در این همایش سعی شده با انتشار گزارش‌های پایداری از سوی شرکت‌های تابعه وزارت نفت، قدری نگاه تحلیل‌گرانه و در عین حال عملیاتی داشته باشیم.

در نخستین روز هفته، نظرسنجی خبرگزاری رویترز درباره تولید نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) منتشر شد که بر اساس آن ۱۴ عضو این سازمان در ماه ژوئیه ۲۹ میلیون و ۴۲۰ هزار بشکه نفت تولید کردند که پایین‌ترین رقم از سال ۲۰۱۱ تاکنون بوده است.

امضای چهار قرارداد پژوهشی

امضای چهار قرارداد پژوهشی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با دانشگاه فردوسی مشهد، انستیو نفت دانشگاه تهران و شرکت دانش بنیان پارس آرین زمین از اتفاق‌های مهم صنعت نفت بود که در دومین روز هفته جاری رقم خورد. بر این اساس قرارداد پژوهشی چهار پروژه  تفسیر کمی مکعب لرزه‌ای (QI) در جنوب دشت آبادان، قرارداد فاز دوم پروژه انتقال دانش فنی و فناوری اکتشاف نفت‌های نامتعارف در ناحیه قالی‌کوه لرستان، پروژه پژوهشی ارزیابی و مطالعه ژئوشیمیایی مخازن هیدروکربوری گروه دهرم و اجرای میدانی ساخت ۱۰ هزار بشکه سیال حفاری پایه آبی فشار و دمای بالا  برای حفاری چاه اکتشافی عمیق با فشار و دمای بالا به‌منظور جایگزینی سیال پایه روغنی در مشهد امضا شد.

دیدار خالد الفالح و الکساندر نواک وزیران انرژی عربستان و روسیه همیشه برای بازار انرژی جهان جذاب بوده است. این دو چهره بازار نفت هفته جاری درباره شرایط جهانی بازار نفت‌خام با یکدیگر مذاکره کردند و نواک، وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که در ماه ژوئیه امسال این کشور تولید نفت خود را فراتر از میزان توافق‌شده با اوپک و متحدانش کاهش داده است.

چرا صنعت نفت ایران بهشت سرمایه گذاران است؟

به‌طور حتم این را شنیدید که صنعت نفت ایران بهشت سرمایه گذاران است، دلیلش این است. از مجموع ذخایر نفتی کشف شده، ۴۵ درصد توسعه نیافته است که این مقدار در بخش گاز به ۷۷ درصد می‌رسد. این آماری است که مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران اعلام و در ادامه افزوده است نتایج حاصل از اکتشاف‌های نفت و گاز نشان می‌دهد که ۲۵ درصد ذخایر نفتی در دوران پس از پیروزی انقلاب کشف شده، در حالی که در بخش گاز، عمده اکتشاف‌ها (۷۵ درصد) مربوط به دوران پس از پیروزی انقلاب بوده است.

محمد تائب که در یک سال و اندی گذشته مدیریت امور اوپک و مجامع انرژی وزارت نفت را با سمت سرپرستی اداره کرده بود اواسط هفته حکم  مدیرکل امور اوپک و مجامع انرژی وزارت نفت را از وزیر نفت دریافت کرد.

تنیدگی نفت و سیاست در سال‌های اخیر و با تصویب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به اوج رسید. گاهی از برجام به‌عنوان مایه حیات نفت نام برده شد و گاهی از نفت به‌عنوان ناجی برجام یاد شد. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در نشست با خبرنگاران گفت: برای ادامه کار در برجام و برگرداندن اقدام‌های ایران به گذشته اقدام‌هایی باید انجام شود که بازگشت فروش نفت به زمان قبل از خروج آمریکا از برجام و بازگشت منابع کف مطالبات است.

زبانمان بسته است که بگویم در تحریم چه می‌کنیم

فعالیت شرکت ملی گاز ایران تنها به گازرسانی به شهرها و روستاها ختم نمی‌شود، حسن منتظر تربتی، معاون وزیر نفت در امور گاز گفته است: امسال افزون بر بهره برداری از ۴۰ پروژه بزرگ صنعت گاز، بیش از ۸۳۰ کیلومتر خط لوله و ۲۵ واحد توربوکمپرسور در قالب ساخت و توسعه ۱۲ تاسیسات تقویت فشار گاز راه‌اندازی خواهد شد.

محمدمشکین فام، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس هم از ادامه مذاکره با چینی‌ها برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی خبر داد و  اعلام کرد مذاکره با هندی‌ها برای توسعه میدان فرزاد بی ادامه دارد.

جعفر ربیعی، مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس هم که به مناسبت روز خبرنگار میزبان اصحاب رسانه بود در این نشست از مباحث مربوط به تحریم غافل نشد و  با بیان اینکه زبان ما بسته است که بگوییم در برابر تحریم چه می‌کنیم تا تاثیر آن را به حداقل برسانیم، گفت: با اطمینان می‌گوییم که تحریم چرخ تولید، صادرات و ارزآوری پتروشیمی را متوقف نکرد و آمریکا به هدفش نرسید اما با اعمال تحریم‌ها، فاینانس خارجی که در اجرای پروژه‌ها به ما کمک می‌کرد، تقریبا از بین رفته است، با این حال ما منتظر بازشدن راه فاینانس نماندیم و همچنان توسعه را ادامه می‌دهیم.

در فاصله چند روز تا اجباری شدن استفاده از کارت هوشمند سوخت شرکت پخش فرآورده‌های نفتی در اطلاعیه‌ای روش‌های دسترسی آسان‌تر به رمز کارت هوشمند سوخت را اعلام کرد: «از تاریخ ۱۶ مرداد تا ۱۶ شهریورماه امسال، مالکان خودروهایی که رمز کارت هوشمند سوخت خود را فراموش کرده‌اند، می‌توانند با وارد کردن رمز پیش‌فرض چهار رقم سمت راست کد ملی شخصی که کارت هوشمند سوخت به نام آن صادر شده است رمز کارت هوشمند سوخت خود را فعال‌سازی کنند».

ن والقلم و ما یسطرون...

بیژن زنگنه، وزیرنفت هم در پیامی روز خبرنگار را تبریک و گفت: خباثت دشمنان و بدخواهان ملت بزرگ ایران در ماه‌های گذشته بیش از هر زمان دیگری انسجام یافته است و با وضع تحریم‌های شرورانه و هوشمند، جنگی تمام عیار در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی به راه انداخته‌اند تا به مطامع خود برسند. صنعت نفت که در این میان در صف نخست این رویارویی قرار دارد توانسته است به فضل الهی و با تلاش شبانه‌روزی همه دلسوزان کشور، آرزوهای دشمنان را در این زمینه ناکام کند. مفتخرم که اعلام نمایم عموم خبرنگاران و رسانه‌های کشور نیز در این عرصه یاریگر صنعت نفت بوده و در بزنگاه‌های مهم همواره در یک جبهه برای صیانت از منافع ملی جنگیده‌اند.

کد خبر 291866

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =