ساخت دستگاه نوارپیچ اتوماتیک خطوط لوله ۵۶ اینچ  گاز در کشور

دستگاه نوارپیچ اتوماتیک برای نخستین بار در کشور در منطقه ۱۰ عملیات انتقال گاز ایران به‌عنوان پایلوت ساخته شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی گاز ایران، سعید توکلی در این باره گفت: انجام عملیات نوارپیچی در تعمیرات خطوط لوله یکی از کارهای سخت و زمان‌بر بود که تا پیش از این امکان استفاده از دستگاه ساخت داخل وجود نداشت و به‌صورت دستی یا از دستگاه‌های خارجی استفاده می‌شد.

وی به کسب گواهی ثبت اختراع این دستگاه اشاره کرد و افزود: به‌منظور خود اتکایی در سال رونق تولید با همکاری پارک علم و فناوری خلیج‌فارس بوشهر به شکل اختصاصی برای خطوط لوله ۵۶ اینچ و به شکل کاملا اتوماتیک طراحی و ساخته شد.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران تصریح کرد: ساخت این دستگاه استفاده از نیروی انسانی را به‌طور چشمگیری کاهش داده و به همین دلیل افزون بر افزایش سرعت پیچیدن نوار و یکنواختی آن، تنش اعمال شده روی نوار، خطای انسانی متداول در نوارپیچی دستی را از بین می‌برد، به کارگیری این دستگاه در عین حالی که دقت و سرعت بالایی دارد، سرعت کار نوارپیچی خطوط لوله انتقال گاز را نسبت به حالت کنونی هشت برابر می‌کند.

توکلی با بیان اینکه انجام عملیات نوارپیچی اتوماتیک خطوط لوله انتقال گاز صرفه‌جویی ۶۵ درصدی اقتصادی را به همراه دارد، عنوان کرد: قابلیت نوارپیچی اتوماتیک این دستگاه در سطح شیب‌دار تا مثبت و منفی ۲۰ درجه است.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران گفت: پس از انجام مراحل اتصال لوله‌های انتقال گاز، می‌توان با گذاشتن دستگاه روی لوله و قراردادن نوارهای عایقی در دستگاه، عملیات پوشش لوله‌های فشار قوی انتقال گاز را به‌صورت اتوماتیک انجام داد، به گونه‌ای که یک اپراتور به تنهایی نیز قادر به انجام این عملیات خواهد بود.

وی افزود: هم اکنون دستگاه ثبت اختراع شده در مراحل تجاری سازی و تولید انبوه قرار دارد و با توجه به توان و دانش بومی‌، باید اهتمام ویژه‌ای برای تولید قطعات و تجهیزات آن در داخل کشور شکل بگیرد.

کد خبر 292590

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =