دستیابی صنعت انتقال گاز ایران به دانش نسل نو تعمیرات خطوط لوله

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران از دستیابی به دانش بومی تعمیرات خطوط لوله فشار قوی گاز با استفاده از فناوری کامپوزیت خبر داد و اعلام کرد: با مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان، انحصار خارجی‌ها در ارائه دانش این فناوری نو تعمیراتی در شبکه انتقال گاز کشور شکسته شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت انتقال گاز ایران، سعید توکلی با بیان اینکه در راستای پیاده‌سازی رهنمودهای مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی و رونق تولید، ایران به دانش فنی و بومی در شبکه انتقال گاز کشور دست یافته است، گفت: برای نخستین بار، دانش فنی تعمیرات خطوط لوله فشار قوی انتقال گاز با استفاده از فناوری کامپوزیت با استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی، بومی شده است.

وی با اعلام اینکه برنامه‌ریزی برای دستیابی به این موفقیت بومی در شرایط اعمال تحریم‌های غیرقانونی از دو سال پیش در صنعت انتقال گاز کشور آغاز شده بود، تصریح کرد: تعمیرات خطوط لوله فشار قوی گاز با استفاده از فناوری کامپوزیت پیش از این در انحصار شرکت‌های آمریکایی و اروپایی بوده است. شرکت‌های خارجی صاحب دانش و حتی نمایندگی آنها حاضر به ارائه این دانش جدید و خدمات فنی و مهندسی مرتبط با آن در شرایط تحریم‌ به شرکت انتقال گاز ایران نبودند، بنابراین از دو سال قبل با تدوین برنامه‌ای جامع و یکپارچه برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری برای دستیابی به این دانش فنی در دستور کار قرار گرفت.

توکلی با اشاره به تدوین برنامه هشت مرحله‌ای برای دستیابی به دانش تعمیرات خطوط لوله گاز با استفاده از فناوری کامپوزیت توسط شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی، بیان کرد: به منظور دستیابی به انجام تعمیرات بدون تخلیه خط لوله و جلوگیری از هدررفت گاز و افزایش پایداری انتقال گاز، این برنامه هشت مرحله‌ای را کلید زدیم. در مرحله نخست خواص مکانیکی و شیمیایی مواد کامپوزیتی مورد استفاده در تعمیرات خطوط لوله گاز، در مرحله دوم تولیدکنندگان و بازار داخلی مواد کامپوزیتی و سپس در گام سوم، طراحی و شبیه‌سازی نمونه محدود تعمیر کامپوزیتی را بررسی کردیم.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران، طراحی و اجرای آزمون‌های میدانی بر اساس استاندارد ایزو ۲۴۸۱۷ را مرحله چهارم اجرای این پروژه پژوهشی عنوان کرد و افزود: در مرحله پنجم بازرسی از تعمیرات انجام شده در خطوط لوله گاز، در گام ششم برگزاری دوره‌های آموزشی و در گام هفتم، تدوین دستورعمل ارزیابی صلاحیت شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات تعمیرات کامپوزیتی بر مبنای استاندارد ایزو ۲۴۸۱۷ در دستور کار قرار گرفت.

وی مرحله هشتم و نهایی اجرای این پروژه مهم و راهبردی را ارزیابی شرکت‌های داخلی و خارجی متقاضی ارائه خدمات عنوان کرد و گفت: سرانجام سه شرکت دانش‌بنیان داخلی موفق به گذراندن فرآیند آزمون با ویژگی‌های فنی تست هیدروستاتیک چهارساعته با فشار حدود یک هزار و ۴۵۰ پی‌اس‌آی روی خط لوله‌ای با ویژگی خاص فنی شدند.

توکلی با اعلام اینکه این آزمون هم برای نخستین بار در سطح شبکه انتقال گاز کشور انجام شد، بیان کرد: در نهایت با انجام موفقیت‌آمیز تست، دانش استفاده از فناوری کامپوزیت برای تعمیرات خطوط با فشارقوی گاز در کشور بومی شد و صنعت انتقال گاز ایران در شرایط تحریم‌های غیرقانونی به خوداتکایی جدیدی دست یافت.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران با یادآوری اینکه دستیابی به دانش جدید افزون بر شکسته شدن انحصار شرکت‌های جهانی، منجر به صرفه‌جویی قابل توجه ارزی و استفاده از ظرفیت و توان شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی خواهد شد، یادآور شد: اجرای نسل جدید تعمیرات خطوط لوله به‌طور قطع زمینه‌ساز پایداری بیشتر شبکه انتقال گاز کشور خواهد شد.

به گفته وی، با وجود اعمال تحریم‌های ظالمانه، در چند نوبت دانش فناوری‌های متعددی در سطح شبکه انتقال گاز با استفاده از توان شرکت‌های سازنده و دانش‌بنیان داخلی بومی شده، به گونه‌ای که باید از بومی شدن فرآیند تعمیرات خاص توربین و توربوکمپرسورهای «زیمنس» و «مان» آلمان، طراحی و ساخت پنل و کارت‌های کنترلی سیستم وایبرشن تاسیسات تقویت فشار گاز، ساخت دستگاه نوارپیچ اتوماتیک خطوط لوله ۵۶ اینچ و ... به‌عنوان بخشی از دستاوردهای عملیاتی و پژوهشی در این حوزه نام برد.

کد خبر 293326

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =