۲۵ هزار مشترک زاهدانی از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند

مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان از بهره‌مندی ۲۵ هزار مشترک زاهدانی از نعمت گاز طبیعی خبر داد و گفت: شهرک صنعتی زاهدان و نخستین جایگاه عرضه سوخت سی‌ان‌جی زاهدان نیز به شبکه گاز طبیعی متصل شده‌اند.

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به استان سیستان و بلوچستان، در نشست استانداری که ظهر روز چهارشنبه (۱۳ شهریورماه) با حضور مدیران ارشد شرکت ملی گاز ایران و مقام‌های استان سیستان و بلوچستان در ساختمان استانداری برگزار شد، هر یک از مدیران به ارائه گزارشی از روند کار خود درباره شتاب در روند توسعه گازرسانی در سطح این استان پرداختند.

رضا پنجابی، مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان در این نشست، به ارائه توضیحات کلی درباره گازرسانی به شهرها و روستاهای مختلف استان پرداخت و گفت: اکنون در شهر زاهدان ۷۵۰ کیلومتر شبکه گاز عملیاتی شده که ۳۵۰ کیلومتر از این میزان تزریق گاز شده است و ۲۵ هزار مشترک گاز از این شبکه استفاده می‌کنند. این رقم بیانگر استفاده بیش از ۱۸ درصد از خانوار مردم زاهدان از نعمت گاز طبیعی است.

وی افزود: مطابق وعده‌ای که داده بودیم، شهرک صنعتی زاهدان را به شبکه گاز طبیعی متصل کردیم، گازرسانی به نخستین جایگاه عرضه سوخت گاز طبیعی فشرده (سی‌ان‌جی) زاهدان نیز انجام شده است، بیمارستان‌های تامین اجتماعی و ارتش در کنار نیروگاه زاهدان نیز مصرف‌کننده گاز طبیعی هستند.

پنجابی با بیان اینکه مطالعات امکان‌سنجی سه محور صنعتی زاهدان انجام شده است، اظهار کرد: محور جاده کرمان، جاده زابل و محور سیادت سه محوری هستند که با اجرای آنها ۶۰ واحد صنعتی از گاز بهره‌مند خواهند شد، اکنون در حال ورود به مرحله طراحی هستیم و تا پایان امسال به مرحله اجرا وارد خواهیم شد.

نصب ۲ هزار انشعاب گاز در زابل 

مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان درباره گازرسانی به شهرستان ایرانشهر توضیح داد: در هفته دولت امسال، شهر محمدان از توابع شهرستان ایرانشهر از نعمت گاز بهره‌مند شد و اکنون در حال برطرف کردن نواقص گازرسانی برای شهر بمپور هستیم تا به‌زودی این شهر نیز از نعمت گاز طبیعی برخوردار شود. اکنون شهرک صنعتی ایرانشهر و زندان مرکزی ایرانشهر نیز به شبکه گاز طبیعی متصل هستند، همچنین عملیات اجرایی سه محور صنعتی ابتر، کوره‌داران و جاده بمپور نیز با ظرفیت ۴۴ واحد صنعتی آغاز شده است.

به گفته پنجابی، گازرسانی به بخشی از شبکه شهر زابل در سال ۹۷ با روش سی‌ان‌جی انجام شده و علمک‌زنی برای سراسر شهر در حال انجام است تا ۲ هزار انشعاب در زابل نصب شود. هم‌اکنون در سطح شهر زابل امکان استفاده ۴ هزار خانوار از شبکه کنونی سی‌ان‌جی فراهم شده است.

وی افزود: پیمانکار اجرایی شهر خاش نیز مشخص شده و آغاز به‌کار کرده است. شایان ذکر است تجهیزات و کالای مورد نیاز پیمانکار برای اجرای طرح گازرسانی شهر خاش در این شهر آماده و انبار شده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه گازرسانی به شهر چابهار پیش از این طراحی شده بود و اکنون در مرحله بازنگری قرار دارد، ادامه داد: لازم است آخرین تغییرات در این طراحی لحاظ شود و پس از آن در سال آینده عملیات اجرایی گازرسانی به چابهار و کنارک نیز آغاز خواهد شد.

کد خبر 292876

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =